סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
בוטיק ההשקעות המוביל
25 שנות נסיון. סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
תיקון 190: מה זה אומר ולמי טוב
יולי 2016
מאת אלי צחור ואמיר חדד
 
טרנד שיווקי חדש בשוק ההון: תיקון 190. בזמן האחרון פונים אלינו לקוחות בשאלה מה זה תיקון 190, כי קיבלו טלפונים מסוכני ביטוח שרוצים להעביר את ניהול כספם לקופות גמל לפי תיקון 190.
 
אז קודם כל אנחנו שבים ומזכירים שברומטר משווקת גם קופות גמל וגם מנהלת קופות גמל אישיות (באמצעות ניהול קופת גמל אישית וברומטר סוכנות לביטוח פנסיוני בע"מ). כך שנשמח לתת שירות גם בנושא זה. קיראו כאן.
 
קיראו כאן על פתרונות ברומטר לתיקון 190: אנחנו מנהלים קופות גמל אישיות, וגם משווקים קופות גמל אישיות, תוך התאמה לצורכי הלקוחות.
תיקון 190 - אפשרות להגדיל את הקצבה הפנסיונית החודשית
 תיקון 190 הוא תיקון לפקודת מס הכנסה משנת 2012. לתיקון יש הרבה סעיפים אך יש תיקון אחד משמעותי הנוגע לציבור החוסכים והמשקיעים והוא האפשרות להגדיל את הקצבה הפנסיונית החודשית. מטרת המחוקק היתה שלציבור הרחב תהיה קצבת חודשית לפנסיה גבוהה יותר וכך יהיה פחות תלוי במדינה. תיקון 190 מאפשר לחוסך לבצע הפקדה חד פעמית לקופת גמל שניתן למשוך אותה או כסכום אחד - משיכה הונית, או כתוספת לפנסיה החודשית וזה נקרא משיכת קצבתית, לפי התנאים שלהלן.

לתיאום פגישה בנושא תיקון 190  »

משיכה הונית (משיכה חד פעמית)
את הכסף המופקד בקופת הגמל ניתן למשוך החל מגיל 60 ובתנאי שלחוסך ישנה פנסיה משולמת של 4,418 שקל צמוד למדד. אם המפקיד/ה יחליט למשוך את הכסף במשיכה הונית הוא יצטרך לשלם מס רווח הון של 15 אחוז נומינלי. לא תמיד מס נומינלי של 15 אחוז עדיף על מס ריאלי של 25 אחוז , ונסביר.
לדוגמא: אם הלקוח/ה השקיע בתיק השקעות עם שיעור מס ריאלי של 25 אחוז, התיק השיג תשואה של 3 אחוזים והאינפלציה באותה שנה הייתה 1.5 אחוז – הלקוח ישלם מס בשיעור 0.375 אחוז מהתיק. לעומת זאת אם הלקוח השקיע בקופת גמל בתיקון 190, התשואה היא 3 אחוזים והאינפלציה 1.5 אחוז, שיעור המס שהלקוח ישלם הוא 0.45 אחוז מהתיק.
כפי שרואים בנתונים בטבלה, אין יתרון מובהק לשיעור מס נומינלי של 15 אחוז.
בטבלה למטה יש סיכום של העניין. בעמודה האנכית מצוינת התשואה שהשיג תיק ההשקעות ובעמודה האופקית מצוין שיעור האינפלציה. המספרים המצוינים בתוך הטבלה מתארים את אחוז המס המשולם.
החלק של הטבלה הצבוע בירוק הוא מצבי העולם בהם אחוז המס הריאלי נמוך יותר ועדיף להשקיע בתיק השקעות רגיל. לעומת זאת כאשר הטבלה צבועה בצבע צהוב אחוז המס הנומינלי נמוך מאחוז המס הריאלי ועדיף היה להשקיע בקופת גמל לפי תיקון 190.
תשלום מס נוסף
חשוב לדעת- לעיתים קרובות יש מס נוסף שצריך לשלם בסך כ 11,700 שקל.
כאשר מפקידים כסף במסלול ההוני ישנם שני מושגים שצריך להכיר:
קיצבה מזכה- מדובר בהפקדות לאפיק פנסיוני כמו קופת גמל, קרן פנסיה, ביטוח חיים. להפקדות אלו יש הטבות מס וסך ההפקדה השנתית המוכרת לצורך הטבות המס עומד על 33,408 ש"ח  הפקדות לשנה.
קיצבה מוכרת- הפקדות שהופקדו מעבר ל-33,408 ₪.
בכל הפקדה ייבדק אם הלקוח מפריש לפחות 33,408 ש"ח לאפיק פנסיוני. אם כן אין בעיה , אם לא אז 33,408 ש"ח  ייחשבו כהפקדה לקצבה חודשית.
במצב שבו אין הפרשות והמפקיד ירצה למשוך את הכסף בסכום חד פעמי, הוא יהיה חייב במס של 35% על ה-33,408 כלומר כ 11,700 שקל.
הטבת מס לנפטרים מתחת לגיל 75
אם המפקיד נפטר לפני גיל 75 אזי יורשיו יזכו לקבל את הכסף פטור מתשלום מס רווח הון וזוהי למעשה הטבת מס ליורשים. אם הלקוח הולך לעולמו לאחר גיל 75 אזי יורשיו נכנסים לנעליו ומשלמים 15 אחוז מס נומינלי.

לסיכום מסלול משיכה חד פעמי. כמו בהרבה דברים ישנם יתרונות וחסרונות בתיקון 190 לעומת ניהול תיקים.
יתרונות ניהול תיקים
יתרונות ניהול דרך 190 מסלול משיכה חד פעמי(הוני)
משיכה דרך קבלת קיצבה
 יתרונות בקבלת קצבה
חסרונות בקבלת קצבה
השווקים בעולם
ארצות הברית- בארצות הברית שוק העבודה ממשיך להתאושש אבל החולשה ביצוא ובצמיחה ממשיכים להקטין את הסיכוי להעלאת ריבית בחודשיים הקרובים. להערכתנו הפד ימתין עם העלאת ריבית עד להתבהרות הענינים בנוגע ליציאה של בריטניה מגוש האירו ועד לקבלת נתונים כלכליים טובים יותר.
בריטניה- העם אמר דברו והחליט לצאת מהאיחוד האירופאי. ראש הממשלה קמרון הודיע על התפטרותו והמערכת הפוליטית בבריטניה נכנסה לאי ודאות. הלירה שטרלינג הבריטית איבדה כ-20 אחוז מערכה בחודשים האחרונים ומהלך זה יצר חשש כבד לגבי שוק הנדל"ן בברטניה שסובל מהפסקת פדיונות בקרנות הנדל"ן הגדולות.
האם תהיה אולמפיאדיה בברזיל ?  מחלת הזיקה והמשבר הכלכלי החריף (10 מיליון מובטלים חדשים) שהעלה את שיעורי הפשיעה בברזיל, מאיימים על קיומה של האולמפידה בריו . לנו נראה שההצגה חייבת להימשך והאולימפיאדה בריו תתקיים אבל כמו שלכל שבת יש מוצאי שבת, כך ברזיל תישאר אחרי החגיגה עם החובות ועם המשבר הקשה.
ישראל- הסכם הפיוס עם טורקיה מגדיל את הסיכוי לשיתוף פעולה כלכלי ישראלי- טורקי לעניין הגז. ארדואן לא הפך לחובב ציון והסיבה העיקרית להסכם היא גז ושיתופי פעולה כלכליים בתחומים רבים כמו ביטחון ונדל"ן.

מלחמות לא עושים בשנת בחירות
אוגוסט 2019. בכל פעם שבשווקים נשמעים קולות מבשרי מיתון, כמו התחממות עם איראן, מגיע טראמפ ומחזיר את השווקים למסלולם הטבעי. בחירות 2020 בפתח  המשך קריאה »
התיזמון מנצח את ההשקעה לטווח ארוך
2018: שנה תנודתית. אקורד הסיום העלאת ריבית
דצמבר 2018. סיכום 2018 התנודתית בשוקי העולם. להעלאת הריבית בישראל השפעה קטנה על משקי הבית והעסקים, אבל יש לה משמעות רבה להתפתחות הציפיות העתידיות והתשואה על הנכסים  המשך קריאה »
הכלכלה מתחממת, גם כדור הארץ
אוגוסט 2018: נתוני הצמיחה הגבוהים בארה"ב קרובים לתנופה המספרית של הכלכלות המתפתחות של סין והודו, הרחק מהדשדוש בכלכלות אירופה.  המשך קריאה »
רבותי, האינפלציה חוזרת?
מרס 2018. לא היינו מתעכבים על מדד פברואר, שעלה לאחר שנים רצופות של ירידות, אלמלא המגמה של עליית האינפלציה בעולם   המשך קריאה »
הבית האמריקאי לא ירוק יותר
אוקטובר 2017. לכאורה החלום האמריקאי קרוב מתמיד: אנחנו מביאים כסף לרכישת נדל"ן ובתמורה תשואה שנתית מובטחת של 9%. האומנם? על האותיות הקטנות שלא כתובות בפרסומות לרכישת נדל"ן מעבר לים  המשך קריאה »
הצריכה צומחת
אוגוסט 2017. מה שמתדלק את הצמיחה בישראל זה הצריכה הפרטית. זו לא צמיחה אמיתית  המשך קריאה »
טראמפ שולח את השוק לאג"ח ארוך
אוגוסט 2017. הסימן הראשון בשוק ההון האמריקאי לכך שיש נשיא צולע הוא עליה בביקוש לאיגרות חובות ארוכות, שזה מקום מפלט למצב עולם של חוסר אמון ואי ודאות.  המשך קריאה »
למה גז כן ואקזיט לא?
כדי להחליש את השקל מול הדולר, בנק ישראל צריך לנטרל את האקזיטים ולהזרים דולרים  המשך קריאה »
תוכנית כלכלית נטו חיובית
מאי 2017. יש לנו רק דברים טובים לאמר על התוכנית הכלכלית של כחלון. ואצלנו בשוק ההון מגמת התעוררות עם הנפקות חדשות  המשך קריאה »
יש עתיד בצרפת?
אפריל 2017. בצרפת מתלהבים מהפוליטיקה החדשה, אך בשורות כלכליות אין בה  המשך קריאה »
מדד המחירים ליצרן: האם סנונית ראשונה לאינפלציה?
פברואר 2017: שימו לב למדד המחירים ליצרן - עליה של 2.9% מתחילת השנה, סימן ראשון לעליה אפשרית של האינפלציה. אחיו המדד לצרכן ירד בינתיים ב-0.2 אחוז  המשך קריאה »
הרייגן של הודו
מאמר זה על כלכלת הודו מוקדש לזכרה של נאוה יצחק ז"ל, לשעבר מנהלת מכירות בברומטר, שנפטרה בחודש שעבר בטרם עת.   המשך קריאה »
מוצר פיננסי חדש בשוק ההון: קופת גמל להשקעה
ינואר 2017. מותר להפקיד בקופת הגמל להשקעה עד 70,000 ₪ בשנה ולמשוך את הכסף בכל יום ללא קנס אך עם תשלום מס רווחי הון של 25 אחוז ריאלי. אפשר לבצע דרכנו  המשך קריאה »
שווקי המניות סומכים על הבטחות טראמפ, ועולים
ינואר 2017. הכלכלה האמריקאית מצפה להפחתת מיסים ותמריצים פיסקליים שיתדלקו את הביקושים. האם האירו עומד להיחלש מול הדולר?   המשך קריאה »
טראמפ: הריבית משנה כיוון
דצמבר 2016. אפקט טראמפ: הריבית הארוכה משנה כיוון והחלה תהליך ארוך טווח של עלייה. האם אנחנו חוזרים לכלכלת צד ההיצע?  המשך קריאה »
זרקור על אג"ח: אנגל משאבים אג"ח 8
אוקטובר 2016. זרקור על איגרת חוב אנגל משאבים  המשך קריאה »
כל הדרכים מובילות ליציאה מהגוש
ספטמבר 2016. איטליה זה לא יוון. אם יוחלט במשאל עם על עזיבת גוש האירו, זו סוף דרכו ואולי תחילתה של התאוששות  המשך קריאה »
ריח של שנות השמונים באויר
אוגוסט 2016. לא מעט משותף בין רייגן לבין המועמד לנשיאות טראמפ. קודם כל לשניהם התייחסו כליצנים תורנים. אבל יותר מזה, אצל שניהם מערכת המס במוקד. אצל רייגן זה עבד יפה  המשך קריאה »
האם קרנות מנייתיות ותעודות סל מכות המדדים?
יוני 2016: מי שהשקיע במדדי המניות בישראל ב-10 השנים האחרונות השיג תשואה נמוכה יותר מהמדדים המקבילים בחו"ל, אך מי שעשה זאת לפני כ-15 שנה הרוויח  המשך קריאה »
איגרות חוב אמריקאיות לא מה שחשבתם
אפריל 2016: החוסן של חברות הנדל"ן הישראליות גבוה מזה של האמריקאיות שבאות לגייס פה כסף ומציגות שיערוכים מופרזים  המשך קריאה »
השוק בצמיחה, ההייטק לא
אפריל 2016. ירידה משמעותית ביצוא ההיטק בישראל. בארה"ב השוק מתאושש  המשך קריאה »
אז אולי העלאת שכר המינימום
מרס 2016. האם העלאת שכר המינימום תגדיל הצמיחה. הנתונים מראים כלכלה ישראלית יציבה  המשך קריאה »
איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב
מרס 2016. איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב. כך זה היה בשנים שבהן נשיא מסיים את תפקידו  המשך קריאה »
מה מוריד את השווקים
פברואר 2016. למה השוק יורד, ומהם הגורמים שבכל זאת מאזנים אותו  המשך קריאה »
למה להוריד מסים למעמד הביניים
פברואר 2016: במקום עוד מאותו דבר, כלומר הפחתות ריבית, יש להוריד מיסים למעמד הביניים. הגירעון אמנם יגדל אבל אפשר לאזן בגידול בצמיחה וצעדים משלימים  המשך קריאה »
תיקון או מפולת
ינואר 2016: תיקון או מפולת? ומתי נראה התאוששות?  המשך קריאה »
האם ברזיל בדרך לחדלות פירעון?
ינואר 2016. הפעם ניתן מבט לברזיל, נפגעת עיקרית ממשבר הנפט.   המשך קריאה »
ה-16 בדצמבר הגיע וההבטחות התממשו
דצמבר 2015. תהליך העלאת הריבית יהיה ארוך ומדוד. ואצלנו, השקל החזק מחייב מציאת פתרונות  המשך קריאה »
האם שוק הדירות ישנה כיוון ב-2016?
דצמבר 2016. הריבית שמגביהה ראש ומחיר למשתכן עשויים למתן את שוק הנדל"ן  המשך קריאה »
השוק התאושש מהר. ריבית אפס אמרנו?
נובמבר 2015. אחרי תיקון של 10–15 אחוז בשוקי המניות, ראינו החודש רגיעה והתייצבות.  המשך קריאה »
ותודה שקניתם במקלדת
נובמבר 2015: המהפכה הצרכנית שבה קונים באינטרנט, והרבה, עדיין לא נתנה אותותיה בדוחות של חברות המסחר והאופנה  המשך קריאה »
תיקון מתבקש
אוקטובר 2015: הירידות האחרונות בשוקי העולם הן תיקון מתבקש לאחר תקופה ארוכה של עליות  המשך קריאה »
ריבית אפס לא עושה את העבודה
אוקטובר 2015: התיקון בשוק הוא מתבקש. ריבית אפס כבר לא עושה את העבודה. איך בכל זאת מוציאים את המשק מההאטה? קוראים לזה כלכלת היצע  המשך קריאה »
מיליארד סינים לפעמים טועים
ספטמבר 2015: אחרי משבר 2008 דשדשה הבורסה בסין במשך כארבע חמש שנים ואז החלה לעלות. לעלות זו מילה עדינה זו, הייתה נסיקה מטורפת כלפי מעלה.  המשך קריאה »
תפוח אדמה לוהט ושמו העלאת ריבית
אוגוסט 2015: בטווח של עשר השנים הקרובות הריבית תעלה, אבל לא לרמות הקודמות, לא לארבעה וחמישה אחוזים. לממשלות יש קושי רציני להעלותה  המשך קריאה »
אז כמה בטן גב היה לנו
יולי 2015. טורקיה, המתחרה הגדולה של יוון, הצליחה במהלך שנות ה-2000 להעלות את מספר התיירים מעשרה מיליון בשנה ל-40 מיליון  המשך קריאה »
מה יעשו המניות אם הריבית תעלה
מאמר של אלי צחור ואמיר חדד ב"גלובס" 9.6.15: מה יקרה לשוק המניות כשהריבית תעלה  המשך קריאה »
האם העולם חולה במחלה היפאנית
אפריל מאי 2015. האם הרחבה מוניטרית מביאה לצמיחה? המקרה היפאני מטיל ספק במגמה העולמית השלטת   המשך קריאה »
אז מה עושים? בונים בניינים (ומורידים ריבית)
מרס 2015. כשאין אלטרנטיבה סולידית לכסף, הציבור רץ לשוק הנדל"ן והמניות. בדרך לוקחים משכנתא זולה.  המשך קריאה »
שווייץ מתחת לאפס
פברואר 2015: מדינות העולם מתחמקות מהאפשרות לממן את הגירעון על ידי העלאת מיסים בכך שהם רוכשות אג"ח של עצמן  המשך קריאה »
אירופה תחת מתקפה כלכלית
ינואר 2015: כבר שנים מדברים על תוכנית כלכלית משמעותית לאירופה הנקראת "בזוקה". בכל פעם היא נדחית או מבוצעת בזעיר אנפין  המשך קריאה »
אבינומיקס 2 ופרופ' פול קרוגמן
דצמבר 2014: האם כלכלת יפן נמצאת בנקודה מעניינת לזינוק מחדש.  המשך קריאה »
מחירי הנפט, המלחמה הקרה (ומשלי פאהד)
נובמבר 2014: הזהב השחור מכה שנית. למה מחיר הנפט יורד  המשך קריאה »
הקלאסיקו נשאר, בינתיים
אוקטובר 2014: קטלוניה מובילה יחד עם בסקיה את הצמיחה הספרדית. לכן החשש הרב ממשאל העם  המשך קריאה »
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל