סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
בוטיק ההשקעות המוביל
25 שנות נסיון. סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
תוכנית כלכלית נטו חיובית
מאי 2017
מאת אלי צחור ואמיר חדד                         
ברומטר ניהול השקעות
 
הממשלה אישרה בשבוע שעבר את תוכניתו של שר האוצר משה כחלון "נטו למשפחה". והנה בשעת כתיבת שורות אלה אנחנו מתבשרים שתוכנית נטו למשפחה עברה אתמול בכנסת ומעמד הביניים כבר מתחיל לתפור כיסים. כן, מעמד הביניים העובד, לא חרדים ולא קבוצות לחץ. כבר בקרוב יראה מעמד הביניים כסף נטו של עוד אלפי שקלים בחשבון הבנק, כי התוכנית אושרה רטרואקטיבית מיום 1.1.17. במאמר זה נעבור על הסעיפים המרכזיים בתוכנית ונראה האם הם טובים לכלכלתנו.
תוספת נקודות זיכוי לגברים
הסעיף ראשון והמרכזי בתוכנית הוא תוספת נקודות זיכוי לגברים,  מה שיביא להשוואת נקודות הזיכוי בין גברים ונשים שיש להם ילדים  עד גיל 5. אין ספק שזהו העניין העיקרי בתוכנית הכלכלית של כחלון, שמשמעותו תוספת של מאות שקלים נטו בכל חודש למשפחות צעירות במעמד הביניים.

כמה? בעלי השכר הנמוך שלא מגיעים לתקרת המס לא ייהנו מכך, וגם לא רווקים ומי שלא עובד. התוכנית מיטיבה באופן מובהק עם מעמד הביניים ועם מי שעובד עד כדי כך שזו אחת ההטבות הגדולות  ביותר שקיבל מעמד הביניים מקום המדינה ועד היום. עלות התוכנית היא  1.7  מיליארד ₪. ההערכה היא שרובו המוחלט של הכסף יופנה לצריכה ולכן חלק ניכר יחזור במיסים ודרך מה שנקרא המכפיל הקינסיאני.

יצירת קשר עם מנהלי התיקים  בברומטר »


מכפיל הצריכה הקינסיאני הוא נתון מאקרו כלכלי המודד מה קורה לתוצר במשק כולו כאשר הממשלה מפעילה מדיניות פיסקלית, כמו בתוכנית נטו למשפחה. השאלה פשוטה: התוצר גדל יותר מההוצאה הממשלתית או פחות? לפי מצב המשק הישראלי, סיכוי רב שהתוצר יגדל יותר מההוצאה.
סיבסוד צהרונים
סיבסוד צהרונים - 900 מיליון ₪. מדובר בהטבה להורים הצעירים שמגדילה את ההכנסה הפנויה למשפחה לילדים בגילי הצהרונים ( 2-7). להערכתנו, רוב הסכום שייחסך יופנה לטובת צריכה, שכן למשפחות עם ילדים קטנים יש נטייה שולית גבוהה לצריכה ונטייה נמוכה לחיסכון.
זו בשורה משמעותית להורים לילדים קטנים. המשק יזכה לעלייה בצריכה ובסופו דבר עלייה בתוצר הכולל.

החיסרון הוא שעלייה בהוצאות הממשלה משמעותה עלייה בגירעון, אך לדעתנו במצב המשק הנוכחי הכספים שיוחזרו להורים הצעירים יופנו לצריכה ואלה יגדילו את המיסים. בסך הכול תהיה פגיעה נמוכה באופן יחסי בגירעון, אם בכלל.
הגדלת מענקי עבודה למשתכרי שכר נמוך
הסעיף השלישי בתוכנית של כחלון הוא הגדלת מענקי עבודה למשתכרי שכר נמוך. זהו בעצם הפיצוי לאלה שלא ייהנו מתוספת נקודות הזיכוי בסעיף הקודם. צעד זה מיטיב עם השכבות החלשות שעובדות והוא בשורה טובה למשק, כי גם פה צפוי שכל הכסף יופנה לצריכה.
ביטול מיסי קנייה על מכשירי סלולר, בגדי תינוקות, נעליים
סעיף זה אמור לעזור לכל שכבות האוכלוסייה וגם לבעלי העסקים שנאבקים בתחרות קשה מול אתרי האינטרנט . החיסרון הוא הגדלת הגירעון ב600 מיליון ₪.  
 
כפי שרואים, קהל היעד של תוכנית נטו למשפחה הוא צעירים, מעמד הביניים, לא למשל פנסיונרים שכבר סיימו את המשכנתא ויקחו את הכסף לחיסכון, אלא לאוכלוסיה שצריכה תוספת כסף כדי לממן הוצאותיה.
 
אנחנו בעד התוכנית של שר האוצר. היא מיטיבה עם מעמד הביניים וכנראה לא תיצור פגיעה משמעותית בגירעון. נתוני הצמיחה הטובים והעודף בצמיחה יתנו רוח גבית לתוכנית. 
התעוררות בשוק ההון הישראלי: הנפקות ראשוניות
שוק ההון הישראלי מראה סימנים של חוזק כי הרבה כסף זורם אליו. הריבית האפסית האלטרנטיבית מעבירה מחזיקי פיקדונות לשוק ההון, בעיקר דרך קרנות הנאמנות.
 
משקיעי נדל"ן הנרתעים כרגע מרכישות בגלל הגידול במס הרכישה והחשש ממיסים נוספים, עברו לשני אפיקים עיקריים: נדל"ן בחו"ל והבורסה הישראלית.
100
את התנועה הערה אנחנו רואים בכל הנפקה. לאחרונה החלו חברות חדשות להנפיק לראשונה מניות, ולא רק איגרות חוב, בבורסה בתל אביב. ברבעון הראשון היו ארבע הנפקות ראשוניות של מניות ושתיים של חברות חדשות שהנפיקו איגרות חוב. לשם השוואה, בכל 2016 היו שלוש הנפקות ראשוניות בלבד, כך שאנחנו בעיצומה של מגמה. הנפקה ראשונית היא של חברה שזו הפעם הראשונה שמגייסת כסף בבורסה.
נתונים בכלכלה העולמית
בארצות הברית התפרסם דו"ח תעסוקה טוב לצד נתונים פחות טובים בצמיחה. הציפייה היא שנתוני הצמיחה ישתפרו בהמשך השנה. לאור נתוני התעסוקה הטובים אנו מצפים שהריבית בארצות תעלה בחודש יוני ל-1.25 אחוז.

אירופה - כלכלת אירופה בכלל, וגרמניה בפרט, מראות התאוששות ואף סימנים של אינפלציה. לאור זאת ניתן להעריך שהנגיד האירופאי דראגי עלול לסיים את ההרחבה הכמותית בחודש ספטמבר הקרוב אלא אם כן יהיה שינוי מהותי בנתונים.
מלחמות לא עושים בשנת בחירות
אוגוסט 2019. בכל פעם שבשווקים נשמעים קולות מבשרי מיתון, כמו התחממות עם איראן, מגיע טראמפ ומחזיר את השווקים למסלולם הטבעי. בחירות 2020 בפתח  המשך קריאה »
התיזמון מנצח את ההשקעה לטווח ארוך
2018: שנה תנודתית. אקורד הסיום העלאת ריבית
דצמבר 2018. סיכום 2018 התנודתית בשוקי העולם. להעלאת הריבית בישראל השפעה קטנה על משקי הבית והעסקים, אבל יש לה משמעות רבה להתפתחות הציפיות העתידיות והתשואה על הנכסים  המשך קריאה »
הכלכלה מתחממת, גם כדור הארץ
אוגוסט 2018: נתוני הצמיחה הגבוהים בארה"ב קרובים לתנופה המספרית של הכלכלות המתפתחות של סין והודו, הרחק מהדשדוש בכלכלות אירופה.  המשך קריאה »
רבותי, האינפלציה חוזרת?
מרס 2018. לא היינו מתעכבים על מדד פברואר, שעלה לאחר שנים רצופות של ירידות, אלמלא המגמה של עליית האינפלציה בעולם   המשך קריאה »
הבית האמריקאי לא ירוק יותר
אוקטובר 2017. לכאורה החלום האמריקאי קרוב מתמיד: אנחנו מביאים כסף לרכישת נדל"ן ובתמורה תשואה שנתית מובטחת של 9%. האומנם? על האותיות הקטנות שלא כתובות בפרסומות לרכישת נדל"ן מעבר לים  המשך קריאה »
הצריכה צומחת
אוגוסט 2017. מה שמתדלק את הצמיחה בישראל זה הצריכה הפרטית. זו לא צמיחה אמיתית  המשך קריאה »
טראמפ שולח את השוק לאג"ח ארוך
אוגוסט 2017. הסימן הראשון בשוק ההון האמריקאי לכך שיש נשיא צולע הוא עליה בביקוש לאיגרות חובות ארוכות, שזה מקום מפלט למצב עולם של חוסר אמון ואי ודאות.  המשך קריאה »
למה גז כן ואקזיט לא?
כדי להחליש את השקל מול הדולר, בנק ישראל צריך לנטרל את האקזיטים ולהזרים דולרים  המשך קריאה »
יש עתיד בצרפת?
אפריל 2017. בצרפת מתלהבים מהפוליטיקה החדשה, אך בשורות כלכליות אין בה  המשך קריאה »
מדד המחירים ליצרן: האם סנונית ראשונה לאינפלציה?
פברואר 2017: שימו לב למדד המחירים ליצרן - עליה של 2.9% מתחילת השנה, סימן ראשון לעליה אפשרית של האינפלציה. אחיו המדד לצרכן ירד בינתיים ב-0.2 אחוז  המשך קריאה »
הרייגן של הודו
מאמר זה על כלכלת הודו מוקדש לזכרה של נאוה יצחק ז"ל, לשעבר מנהלת מכירות בברומטר, שנפטרה בחודש שעבר בטרם עת.   המשך קריאה »
מוצר פיננסי חדש בשוק ההון: קופת גמל להשקעה
ינואר 2017. מותר להפקיד בקופת הגמל להשקעה עד 70,000 ₪ בשנה ולמשוך את הכסף בכל יום ללא קנס אך עם תשלום מס רווחי הון של 25 אחוז ריאלי. אפשר לבצע דרכנו  המשך קריאה »
שווקי המניות סומכים על הבטחות טראמפ, ועולים
ינואר 2017. הכלכלה האמריקאית מצפה להפחתת מיסים ותמריצים פיסקליים שיתדלקו את הביקושים. האם האירו עומד להיחלש מול הדולר?   המשך קריאה »
טראמפ: הריבית משנה כיוון
דצמבר 2016. אפקט טראמפ: הריבית הארוכה משנה כיוון והחלה תהליך ארוך טווח של עלייה. האם אנחנו חוזרים לכלכלת צד ההיצע?  המשך קריאה »
זרקור על אג"ח: אנגל משאבים אג"ח 8
אוקטובר 2016. זרקור על איגרת חוב אנגל משאבים  המשך קריאה »
כל הדרכים מובילות ליציאה מהגוש
ספטמבר 2016. איטליה זה לא יוון. אם יוחלט במשאל עם על עזיבת גוש האירו, זו סוף דרכו ואולי תחילתה של התאוששות  המשך קריאה »
ריח של שנות השמונים באויר
אוגוסט 2016. לא מעט משותף בין רייגן לבין המועמד לנשיאות טראמפ. קודם כל לשניהם התייחסו כליצנים תורנים. אבל יותר מזה, אצל שניהם מערכת המס במוקד. אצל רייגן זה עבד יפה  המשך קריאה »
תיקון 190: מה זה אומר ולמי טוב
יולי 2016. הפעם על טרנד ושמו תיקון 190.   המשך קריאה »
האם קרנות מנייתיות ותעודות סל מכות המדדים?
יוני 2016: מי שהשקיע במדדי המניות בישראל ב-10 השנים האחרונות השיג תשואה נמוכה יותר מהמדדים המקבילים בחו"ל, אך מי שעשה זאת לפני כ-15 שנה הרוויח  המשך קריאה »
איגרות חוב אמריקאיות לא מה שחשבתם
אפריל 2016: החוסן של חברות הנדל"ן הישראליות גבוה מזה של האמריקאיות שבאות לגייס פה כסף ומציגות שיערוכים מופרזים  המשך קריאה »
השוק בצמיחה, ההייטק לא
אפריל 2016. ירידה משמעותית ביצוא ההיטק בישראל. בארה"ב השוק מתאושש  המשך קריאה »
אז אולי העלאת שכר המינימום
מרס 2016. האם העלאת שכר המינימום תגדיל הצמיחה. הנתונים מראים כלכלה ישראלית יציבה  המשך קריאה »
איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב
מרס 2016. איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב. כך זה היה בשנים שבהן נשיא מסיים את תפקידו  המשך קריאה »
מה מוריד את השווקים
פברואר 2016. למה השוק יורד, ומהם הגורמים שבכל זאת מאזנים אותו  המשך קריאה »
למה להוריד מסים למעמד הביניים
פברואר 2016: במקום עוד מאותו דבר, כלומר הפחתות ריבית, יש להוריד מיסים למעמד הביניים. הגירעון אמנם יגדל אבל אפשר לאזן בגידול בצמיחה וצעדים משלימים  המשך קריאה »
תיקון או מפולת
ינואר 2016: תיקון או מפולת? ומתי נראה התאוששות?  המשך קריאה »
האם ברזיל בדרך לחדלות פירעון?
ינואר 2016. הפעם ניתן מבט לברזיל, נפגעת עיקרית ממשבר הנפט.   המשך קריאה »
ה-16 בדצמבר הגיע וההבטחות התממשו
דצמבר 2015. תהליך העלאת הריבית יהיה ארוך ומדוד. ואצלנו, השקל החזק מחייב מציאת פתרונות  המשך קריאה »
האם שוק הדירות ישנה כיוון ב-2016?
דצמבר 2016. הריבית שמגביהה ראש ומחיר למשתכן עשויים למתן את שוק הנדל"ן  המשך קריאה »
השוק התאושש מהר. ריבית אפס אמרנו?
נובמבר 2015. אחרי תיקון של 10–15 אחוז בשוקי המניות, ראינו החודש רגיעה והתייצבות.  המשך קריאה »
ותודה שקניתם במקלדת
נובמבר 2015: המהפכה הצרכנית שבה קונים באינטרנט, והרבה, עדיין לא נתנה אותותיה בדוחות של חברות המסחר והאופנה  המשך קריאה »
תיקון מתבקש
אוקטובר 2015: הירידות האחרונות בשוקי העולם הן תיקון מתבקש לאחר תקופה ארוכה של עליות  המשך קריאה »
ריבית אפס לא עושה את העבודה
אוקטובר 2015: התיקון בשוק הוא מתבקש. ריבית אפס כבר לא עושה את העבודה. איך בכל זאת מוציאים את המשק מההאטה? קוראים לזה כלכלת היצע  המשך קריאה »
מיליארד סינים לפעמים טועים
ספטמבר 2015: אחרי משבר 2008 דשדשה הבורסה בסין במשך כארבע חמש שנים ואז החלה לעלות. לעלות זו מילה עדינה זו, הייתה נסיקה מטורפת כלפי מעלה.  המשך קריאה »
תפוח אדמה לוהט ושמו העלאת ריבית
אוגוסט 2015: בטווח של עשר השנים הקרובות הריבית תעלה, אבל לא לרמות הקודמות, לא לארבעה וחמישה אחוזים. לממשלות יש קושי רציני להעלותה  המשך קריאה »
אז כמה בטן גב היה לנו
יולי 2015. טורקיה, המתחרה הגדולה של יוון, הצליחה במהלך שנות ה-2000 להעלות את מספר התיירים מעשרה מיליון בשנה ל-40 מיליון  המשך קריאה »
מה יעשו המניות אם הריבית תעלה
מאמר של אלי צחור ואמיר חדד ב"גלובס" 9.6.15: מה יקרה לשוק המניות כשהריבית תעלה  המשך קריאה »
האם העולם חולה במחלה היפאנית
אפריל מאי 2015. האם הרחבה מוניטרית מביאה לצמיחה? המקרה היפאני מטיל ספק במגמה העולמית השלטת   המשך קריאה »
אז מה עושים? בונים בניינים (ומורידים ריבית)
מרס 2015. כשאין אלטרנטיבה סולידית לכסף, הציבור רץ לשוק הנדל"ן והמניות. בדרך לוקחים משכנתא זולה.  המשך קריאה »
שווייץ מתחת לאפס
פברואר 2015: מדינות העולם מתחמקות מהאפשרות לממן את הגירעון על ידי העלאת מיסים בכך שהם רוכשות אג"ח של עצמן  המשך קריאה »
אירופה תחת מתקפה כלכלית
ינואר 2015: כבר שנים מדברים על תוכנית כלכלית משמעותית לאירופה הנקראת "בזוקה". בכל פעם היא נדחית או מבוצעת בזעיר אנפין  המשך קריאה »
אבינומיקס 2 ופרופ' פול קרוגמן
דצמבר 2014: האם כלכלת יפן נמצאת בנקודה מעניינת לזינוק מחדש.  המשך קריאה »
מחירי הנפט, המלחמה הקרה (ומשלי פאהד)
נובמבר 2014: הזהב השחור מכה שנית. למה מחיר הנפט יורד  המשך קריאה »
הקלאסיקו נשאר, בינתיים
אוקטובר 2014: קטלוניה מובילה יחד עם בסקיה את הצמיחה הספרדית. לכן החשש הרב ממשאל העם  המשך קריאה »
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל