סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
בוטיק ההשקעות המוביל
25 שנות נסיון. סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
ריבית אפס לא עושה את העבודה
אוקטובר 2015
מאת אלי צחור ואמיר חדד
 
הריבית הנמוכה של השנים האחרונות הייתה הכלי העיקרי בה השתמשו קובעי המדיניות על מנת להוציא את כלכלות העולם מההאטה הקשה שהגיעו אליה לאחר המפולת בשנת 2008. אבל בתקופה האחרונה ישנם ספקות רבים לגבי "נשק" הריבית. יתכן מאוד שריבית אפס כבר לא מספיקה, כבר לא עושה את העבודה.
 
להערכתנו, הפתרון טמון במדיניות ממשלתית שמקטינה מיסים ומעודדת צריכה, בלשון מקצועית: כלכלת צד ההיצע. הכוונה למדיניות כלכלית הדוגלת בהפחתת מיסים כדי ליצור ביקושים במשק ובכך לגרום לגידול משמעותי בתוצר שיחלחל לכלל המשק.

לקבלת סקירות הברומטר החודשי במייל   


המועמד הרפובלקני לנשיאות דונאלד טראמפ פתח בשבוע שעבר את הקמפיין הכלכלי שלו כאשר גולת הכותרת היא התוכנית להפחתת מיסים. טראמפ לא טיפש, רק השבוע יצא מחקר שהראה ש-2.1 טריליון דולר מוחזקים מחוץ לארצות הברית כדי להימנע מתשלום מס באמצעות חברות זרות ותרגילי מס בינלאומיים. זאת כי מס החברות בארצות הברית נושק ל-40 אחוז.
 
טראמפ לא היה הראשון שהציע תוכנית הפחתת מיסים אגרסיבית. הפעם הקודמת הייתה בתחילת שנות ה-80 של המאה הקודמת ואז זה הצליח מאוד. 
 
ארצות הברית סבלה במהלך שנות ה 70 מסטגפלציה – שלוב של אינפלציה ושפל כלכלי. הכלי המרכזי של הבנק המרכזי היה מדיניות מוניטארית שהיא לעיתים מרחיבה ולעתים מרסנת. במהלך שנות ה-70 התברר שלמדינות זו השפעה מוגבלת מאוד על המשק האמריקאי. לפתרון הבעיה נרתמו פרופ' רוברט מנדל מאוניברסיטת שיקגו, וכלכלן צעיר בשם ארתור לאפר, שהתמנה ב- 1971 ליועץ כלכלי במשרד האוצר בתקופת ממשל ניקסון. 

יצירת קשר עם מנהלי התיקים של ברומטר »

 
מנדל ולאפר, פיתחו יחד מודל כלכלי המנסה להתמודד עם הבעיה. הם שילבו מדיניות פיסקאלית ומוניטארית. אחת מטענותיהן הייתה שהרחבה מוניטארית לא עוזרת יותר בהגדלת התוצר בדומה לטענות הנשמעות היום.

לפי מנדל ולאפר, שיעורי המיסים בארצות הברית באותה תקופה היוו חסם לצמיחה. הם גרסו שהפחתה בשיעורי המס תדחוף את כוח העבודה הלא מנוצל להיכנס לשוק עבודה, תביא לחיסכון רב בהוצאות הסוציאליות, ותוציא את המשק מהקיבעון הכלכלי בו היה שרוי. כמוכן הפחתת המס תביא, לאחר תקופה, לעליה בהכנסות ממסים, והדבר יגרום להתאוששות כלכלית ולעליה בחיסכון. מנדל הגדיר את הקיצוץ של שלושים מיליארד הדולרים בהכנסות ממסים, כהשקעה של ממשלת ארצות הברית במגזר הפרטי שתעזור להתעוררות כלכלית.
טראמפ בעקבות רונלד רייגן: איך מגבירים צמיחה
בשנת 1978 זכתה "תיאורית כלכלת צד ההיצע" לעניין רב מצידו של רונלד רייגן. ב-29 ביולי 1981 אישר הבית הלבן והסנאט את הפחתת המס הגדולה בהיסטוריה של ארצות הברית, שכללה קיצוץ במס של מאה חמישים מיליארד דולרים למשך שלוש שנים. כך הפכה כלכלת צד ההיצע מתיאוריה למדיניות.

בפועל התברר שהפחתת המיסים בתקופת רייגן כנשיא הביאה לתהליך ארוך טווח של צמיחה שנמשך לאורך שנות השמונים והתשעים ולסיום המשבר המתמשך בכלכלה האמריקאית שהחל בשנות ה-70.
 
בימים אלו המשק האמריקאי צומח בשיעורים של 1.5-2.5 שנחשבים נמוכים מידי במונחים היסטוריים. כמו כן שיעור ההשתתפות בכוח העבודה הינו הנמוך ביותר מאז שנות ה-70 ועומד על כ-62.4 אחוזים. הפעם הבעיה שונה אמנם, אבל הכלים לפיתרון נראים דומים לכלים של לאפר ושותפיו.
 
טראמפ מפריח סיסמאות בכיוון הזה ומציע תוכנית מס משלו שמטרתה הקלה משמעותית בנטל המס, פישוט מבנה המס וחיסול מקלטי מס בינלאומיים:
המטרה של התוכנית היא להקל על משקי הבית והחברות ובכך להגדיל את הרווחים של החברות ואת הצריכה הפרטית. המטרה השנייה היא שיפור המוטיבציה לעבודה וכך להגדיל את שיעור ההשתתפות בכוח העבודה במשק ולייצר תנאים לצמיחה בת קיימה.

מה שבטוח "נשק" הריבית אפס, כמדיניות עולמית, אינו מספיק. ניראה שכלכלות העולם זקוקות לכלים נוספים בדומה למה שנעשה בארה"ב בשנות ה-80.
רוסיה מחרחרת מלחמה
זה מה שכתבנו בברומטר החודשי בדצמבר 2014:
"עוד נקודה חשובה שאנו מקווים שלוקחים אותה בחשבון- כשלרוסיה רע העולם יכול להיות אדיש אבל כשברוסיה המצב מאוד רע, כמו שנראה הכיוון עכשיו, כדאי למצוא פתרונות הרגעה. שהרי במצב שבו אין מה להפסיד ורמת החיים צונחת בעשרות אחוזים, המלחמה הקרה בהחלט יכולה להתחמם".

ובכן, כפי שהערכנו בתחילת שנה זו המצב הכלכלי החמור ברוסיה דוחף את פוטין להעביר את הפוקוס של העם אל מחוץ למדינה. עכשיו זה סוריה . פוטין לא המציא את זה.

בסוף שנות ה-70 מחירי הנפט היו בשפל והכלכלה הרוסית היתה במצב לא מזהיר. לאוניד ברז'נייב הנשיא הסובייטי דאז חיפש דרך להפנות את הזרקור של העם מהשפל הכלכלי, והדרך הטובה ביותר היא מלחמה. רוסיה יצאה לעזור לממשלה הקומוניסטית של אז באפגניסטן ושקעה בבוץ האפגני שהיה גם בוץ כלכלי קשה עבורה ואחד הגורמים להתפוררות הגוש הסובייטי במהלך שנות ה-80.
 
בעוד הכלכלה האמריקאית התחזקה, הכלכלה הסובייטית הלכה מדחי אל דחי. רוסיה של פוטין 2015 עם תוצר בצמיחה שלילית של 4 אחוזים שוב יוצאת למלחמה. פוטין לא למד היסטוריה, מה שמעניין אותו זה להעביר את הזרקור מהכישלון הכלכלי למקום אחר. 
מלחמות לא עושים בשנת בחירות
אוגוסט 2019. בכל פעם שבשווקים נשמעים קולות מבשרי מיתון, כמו התחממות עם איראן, מגיע טראמפ ומחזיר את השווקים למסלולם הטבעי. בחירות 2020 בפתח  המשך קריאה »
התיזמון מנצח את ההשקעה לטווח ארוך
2018: שנה תנודתית. אקורד הסיום העלאת ריבית
דצמבר 2018. סיכום 2018 התנודתית בשוקי העולם. להעלאת הריבית בישראל השפעה קטנה על משקי הבית והעסקים, אבל יש לה משמעות רבה להתפתחות הציפיות העתידיות והתשואה על הנכסים  המשך קריאה »
הכלכלה מתחממת, גם כדור הארץ
אוגוסט 2018: נתוני הצמיחה הגבוהים בארה"ב קרובים לתנופה המספרית של הכלכלות המתפתחות של סין והודו, הרחק מהדשדוש בכלכלות אירופה.  המשך קריאה »
רבותי, האינפלציה חוזרת?
מרס 2018. לא היינו מתעכבים על מדד פברואר, שעלה לאחר שנים רצופות של ירידות, אלמלא המגמה של עליית האינפלציה בעולם   המשך קריאה »
הבית האמריקאי לא ירוק יותר
אוקטובר 2017. לכאורה החלום האמריקאי קרוב מתמיד: אנחנו מביאים כסף לרכישת נדל"ן ובתמורה תשואה שנתית מובטחת של 9%. האומנם? על האותיות הקטנות שלא כתובות בפרסומות לרכישת נדל"ן מעבר לים  המשך קריאה »
הצריכה צומחת
אוגוסט 2017. מה שמתדלק את הצמיחה בישראל זה הצריכה הפרטית. זו לא צמיחה אמיתית  המשך קריאה »
טראמפ שולח את השוק לאג"ח ארוך
אוגוסט 2017. הסימן הראשון בשוק ההון האמריקאי לכך שיש נשיא צולע הוא עליה בביקוש לאיגרות חובות ארוכות, שזה מקום מפלט למצב עולם של חוסר אמון ואי ודאות.  המשך קריאה »
למה גז כן ואקזיט לא?
כדי להחליש את השקל מול הדולר, בנק ישראל צריך לנטרל את האקזיטים ולהזרים דולרים  המשך קריאה »
תוכנית כלכלית נטו חיובית
מאי 2017. יש לנו רק דברים טובים לאמר על התוכנית הכלכלית של כחלון. ואצלנו בשוק ההון מגמת התעוררות עם הנפקות חדשות  המשך קריאה »
יש עתיד בצרפת?
אפריל 2017. בצרפת מתלהבים מהפוליטיקה החדשה, אך בשורות כלכליות אין בה  המשך קריאה »
מדד המחירים ליצרן: האם סנונית ראשונה לאינפלציה?
פברואר 2017: שימו לב למדד המחירים ליצרן - עליה של 2.9% מתחילת השנה, סימן ראשון לעליה אפשרית של האינפלציה. אחיו המדד לצרכן ירד בינתיים ב-0.2 אחוז  המשך קריאה »
הרייגן של הודו
מאמר זה על כלכלת הודו מוקדש לזכרה של נאוה יצחק ז"ל, לשעבר מנהלת מכירות בברומטר, שנפטרה בחודש שעבר בטרם עת.   המשך קריאה »
מוצר פיננסי חדש בשוק ההון: קופת גמל להשקעה
ינואר 2017. מותר להפקיד בקופת הגמל להשקעה עד 70,000 ₪ בשנה ולמשוך את הכסף בכל יום ללא קנס אך עם תשלום מס רווחי הון של 25 אחוז ריאלי. אפשר לבצע דרכנו  המשך קריאה »
שווקי המניות סומכים על הבטחות טראמפ, ועולים
ינואר 2017. הכלכלה האמריקאית מצפה להפחתת מיסים ותמריצים פיסקליים שיתדלקו את הביקושים. האם האירו עומד להיחלש מול הדולר?   המשך קריאה »
טראמפ: הריבית משנה כיוון
דצמבר 2016. אפקט טראמפ: הריבית הארוכה משנה כיוון והחלה תהליך ארוך טווח של עלייה. האם אנחנו חוזרים לכלכלת צד ההיצע?  המשך קריאה »
זרקור על אג"ח: אנגל משאבים אג"ח 8
אוקטובר 2016. זרקור על איגרת חוב אנגל משאבים  המשך קריאה »
כל הדרכים מובילות ליציאה מהגוש
ספטמבר 2016. איטליה זה לא יוון. אם יוחלט במשאל עם על עזיבת גוש האירו, זו סוף דרכו ואולי תחילתה של התאוששות  המשך קריאה »
ריח של שנות השמונים באויר
אוגוסט 2016. לא מעט משותף בין רייגן לבין המועמד לנשיאות טראמפ. קודם כל לשניהם התייחסו כליצנים תורנים. אבל יותר מזה, אצל שניהם מערכת המס במוקד. אצל רייגן זה עבד יפה  המשך קריאה »
תיקון 190: מה זה אומר ולמי טוב
יולי 2016. הפעם על טרנד ושמו תיקון 190.   המשך קריאה »
האם קרנות מנייתיות ותעודות סל מכות המדדים?
יוני 2016: מי שהשקיע במדדי המניות בישראל ב-10 השנים האחרונות השיג תשואה נמוכה יותר מהמדדים המקבילים בחו"ל, אך מי שעשה זאת לפני כ-15 שנה הרוויח  המשך קריאה »
איגרות חוב אמריקאיות לא מה שחשבתם
אפריל 2016: החוסן של חברות הנדל"ן הישראליות גבוה מזה של האמריקאיות שבאות לגייס פה כסף ומציגות שיערוכים מופרזים  המשך קריאה »
השוק בצמיחה, ההייטק לא
אפריל 2016. ירידה משמעותית ביצוא ההיטק בישראל. בארה"ב השוק מתאושש  המשך קריאה »
אז אולי העלאת שכר המינימום
מרס 2016. האם העלאת שכר המינימום תגדיל הצמיחה. הנתונים מראים כלכלה ישראלית יציבה  המשך קריאה »
איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב
מרס 2016. איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב. כך זה היה בשנים שבהן נשיא מסיים את תפקידו  המשך קריאה »
מה מוריד את השווקים
פברואר 2016. למה השוק יורד, ומהם הגורמים שבכל זאת מאזנים אותו  המשך קריאה »
למה להוריד מסים למעמד הביניים
פברואר 2016: במקום עוד מאותו דבר, כלומר הפחתות ריבית, יש להוריד מיסים למעמד הביניים. הגירעון אמנם יגדל אבל אפשר לאזן בגידול בצמיחה וצעדים משלימים  המשך קריאה »
תיקון או מפולת
ינואר 2016: תיקון או מפולת? ומתי נראה התאוששות?  המשך קריאה »
האם ברזיל בדרך לחדלות פירעון?
ינואר 2016. הפעם ניתן מבט לברזיל, נפגעת עיקרית ממשבר הנפט.   המשך קריאה »
ה-16 בדצמבר הגיע וההבטחות התממשו
דצמבר 2015. תהליך העלאת הריבית יהיה ארוך ומדוד. ואצלנו, השקל החזק מחייב מציאת פתרונות  המשך קריאה »
האם שוק הדירות ישנה כיוון ב-2016?
דצמבר 2016. הריבית שמגביהה ראש ומחיר למשתכן עשויים למתן את שוק הנדל"ן  המשך קריאה »
השוק התאושש מהר. ריבית אפס אמרנו?
נובמבר 2015. אחרי תיקון של 10–15 אחוז בשוקי המניות, ראינו החודש רגיעה והתייצבות.  המשך קריאה »
ותודה שקניתם במקלדת
נובמבר 2015: המהפכה הצרכנית שבה קונים באינטרנט, והרבה, עדיין לא נתנה אותותיה בדוחות של חברות המסחר והאופנה  המשך קריאה »
תיקון מתבקש
אוקטובר 2015: הירידות האחרונות בשוקי העולם הן תיקון מתבקש לאחר תקופה ארוכה של עליות  המשך קריאה »
מיליארד סינים לפעמים טועים
ספטמבר 2015: אחרי משבר 2008 דשדשה הבורסה בסין במשך כארבע חמש שנים ואז החלה לעלות. לעלות זו מילה עדינה זו, הייתה נסיקה מטורפת כלפי מעלה.  המשך קריאה »
תפוח אדמה לוהט ושמו העלאת ריבית
אוגוסט 2015: בטווח של עשר השנים הקרובות הריבית תעלה, אבל לא לרמות הקודמות, לא לארבעה וחמישה אחוזים. לממשלות יש קושי רציני להעלותה  המשך קריאה »
אז כמה בטן גב היה לנו
יולי 2015. טורקיה, המתחרה הגדולה של יוון, הצליחה במהלך שנות ה-2000 להעלות את מספר התיירים מעשרה מיליון בשנה ל-40 מיליון  המשך קריאה »
מה יעשו המניות אם הריבית תעלה
מאמר של אלי צחור ואמיר חדד ב"גלובס" 9.6.15: מה יקרה לשוק המניות כשהריבית תעלה  המשך קריאה »
האם העולם חולה במחלה היפאנית
אפריל מאי 2015. האם הרחבה מוניטרית מביאה לצמיחה? המקרה היפאני מטיל ספק במגמה העולמית השלטת   המשך קריאה »
אז מה עושים? בונים בניינים (ומורידים ריבית)
מרס 2015. כשאין אלטרנטיבה סולידית לכסף, הציבור רץ לשוק הנדל"ן והמניות. בדרך לוקחים משכנתא זולה.  המשך קריאה »
שווייץ מתחת לאפס
פברואר 2015: מדינות העולם מתחמקות מהאפשרות לממן את הגירעון על ידי העלאת מיסים בכך שהם רוכשות אג"ח של עצמן  המשך קריאה »
אירופה תחת מתקפה כלכלית
ינואר 2015: כבר שנים מדברים על תוכנית כלכלית משמעותית לאירופה הנקראת "בזוקה". בכל פעם היא נדחית או מבוצעת בזעיר אנפין  המשך קריאה »
אבינומיקס 2 ופרופ' פול קרוגמן
דצמבר 2014: האם כלכלת יפן נמצאת בנקודה מעניינת לזינוק מחדש.  המשך קריאה »
מחירי הנפט, המלחמה הקרה (ומשלי פאהד)
נובמבר 2014: הזהב השחור מכה שנית. למה מחיר הנפט יורד  המשך קריאה »
הקלאסיקו נשאר, בינתיים
אוקטובר 2014: קטלוניה מובילה יחד עם בסקיה את הצמיחה הספרדית. לכן החשש הרב ממשאל העם  המשך קריאה »
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל