סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
בוטיק ההשקעות המוביל
25 שנות נסיון. סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
הצריכה צומחת
ברבעון השני של השנה עלה התוצר ב-2.7% בהשוואה לרבעון הראשון. לכאורה אפשר להרים כוסית שהמשק הישראלי ממשיך לצמוח. שימו לב שהנתון היחיד שעלה הוא הרכישות בכרטיסי אשראי - עליה של 5.8%. מדד המכירות ברשתות שיווק עלה ב-0.8%, היצוא ירד ב-10.7%, הייבוא ירד ב-5.7%, מדד המחירים ירד ב-2%.
 
אם משווים לרבעון השני אשתקד, התוצר עלה ב-6.5%, הצריכה הציבורית עלתה ב-3.5%. אין עליה ביצוא, החברות התעשייתיות מרוויחות פחות בגלל השקל החזק והיבוא המקביל, שהוא טוב לצרכנים אבל לא ליצרנים. מה שמתדלק את הצמיחה זה הצריכה הפרטית.
אם כך, הצמיחה בישראל "נהנתנית" באופיה: לוקחים יותר אשראי ואז יש עליה בצריכה וכפועל יוצא בתוצר. מי שנהנה אלו חברות האשראי. זו לא צמיחה בריאה למשק, כי אנשים מוצאים את עצמם בחובות אם חלילה יהיה מיתון, או שהחברות שסובלות מירידה בפעילות היצוא והיבוא יתחילו לפטר עובדים.

בארה"ב מקור הצמיחה אינו צריכה אלא עליה בענפי התעשיה.
המחירים עולים, המדד לא
בכל העולם המדדים חיוביים, בארץ המדד שלילי. מדד המחירים של חודש יולי 2017 שפורסם לפני כמה ימים הראה ירידה של 0.1%. המדד הקודם גם הוא ירד ב-0.7%.

לפי נתוני המדדים בשנים האחרונות אין אינפלציה בישראל.

אז איך זה שכאשר אנחנו עושים קניות אנחנו לא רואים ירידת מחירים? זו תחושה או שבאמת יש התייקרות? ואם אכן המחירים עולים, למה המדד לא מראה זאת? הנה למשל בשבוע שעבר פורסם סקר של יצחק לוי כי מחירי שכר הדירה החודשי עלו בארבעת החודשים האחרונים בכ-8% בממוצע. אז איפה רואים את הנתון הזה במדד המחירים?
 
ההשערה שלנו שסל המוצרים שהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) בודקת לא משקף בצורה נכונה את הסל שאנחנו מכירים. זאת הסיבה שרואים מדדים יורדים. במילים אחרות, המוצרים שאליהם אנחנו ניגשים בסופרמרקט לא נכללים בסל המוצרים שלפיו מחושב המדד.

הלמ"ס מבססת את סל התצרוכת במדד לפי סקרי הוצאות משק בית שנערכו בקרב 9,000 משפחות. בשל העליה ברמת החיים, הציבור הרחב צורך בשנים האחרונות מוצרים קצת יותר מתוחכמים ולא את המוצר הסטנדרטי, שמחירו אולי יורד אבל גם משקלו בסל הצריכה אמור לרדת וכלל לא בטוח שיש לכך התאמות בתחשיבים.
 
 
מדד הפלאפל
מכירים את מדד הביג מק? המדד הזה שהמציא השבועון האקונומיסט בוחן את מחיריו של המבורגר ביג מק ברשת מקדונלד'ס במדינות שונות, כדי לבחון את כוח הקניה במטבעות השונים. לצורך העניין ניקח את הפלאפל שלנו. מחירה של מנה פלאפל עמד בשנת 2010 על 13-14 ₪  ועכשיו מנה פלאפל עולה 17-18 שקל, עלייה של כ-25-30 אחוז לעומת עלייה של 7.2 אחוז בלבד במדד המחירים לצרכן בתקופה זו.

מנה פלאפל מכילה כמעט בדיוק את אותם הרכיבים  שלפי הלמ"ס לא עלו בצורה משמעותית  אולם ניתן לייחס את העלייה של מחיר המנה למחירי השכירות ועלייה בשכר המינימום של העובדים.

גם קופיקס העלתה בשנה האחרונה את מחירי המוצרים מ-5 ₪ ל-6 ₪, עלייה של 20 אחוז כשברקע מדד מחירים שלילי. קופיקס לא הייתה היחידה,  חודש לפני כן העלתה המתחרה שלה קופיז את המחירים באופן דומה. קופיקס טענה בעיתונות כי העלייה נבעה מעליית מחיר שכר הדירה ומהעלייה בשכר המינימום.
דוגמא נוספת היא עליה במחירי השכירות
לפי הלמ"ס עלו מחירי שכר הדירה בכ-40 אחוז בשנים 2009 - 2014. בבדיקה שנעשתה התברר שגם בשנים 2014 – 2017 היתה עלייה נוספת של כ-10 – 15 אחוז בשכר הדירה. שכר הדירה מהווה  כידוע חלק ניכר מהוצאות הצרכן, אז איך הדבר לא בא לידי ביטוי במדד המחירים לצרכן?

התשובה היא שבישראל מעל ל-70 אחוז הינם בעלי בתים ולא שוכרים כך שהעלייה בשכר הדירה משפיעה על חלק מסוים  באוכלוסיה  ולכן העלייה באה לידי ביטוי בצורה פחות משמעותית במדד. העלייה במחירי הבתים עצמם לא נכנסת בחישוב של מדד המחירים לצרכן.

מצד שני הלמ"ס יכולה להסביר את המדד השלילי ברפורמות שהיו בשנים האחרונות, כמו:

אולם למרות הטיעונים האפשריים של הלמ"ס התחושה הכללית שהמחירים כל הזמן  עולים והשכר הריאלי נשחק והתחושה הזו לא באה לידי ביטוי במדד המחירים לצרכן.
שווקי העולם
ארה"ב - התוצר בארצות הברית עלה  בקריאה הראשונה לרבעון השני של השנה בקצב שנתי של 2.6. נתוני התעסוקה החיוביים ועוד מספר נתונים כלכליים טובים בכלכלה האמריקאית מגדילים במעט את הסיכוי להעלאת ריבית אחת נוספת בסוף השנה. אולם הפד כבר אמר שהריבית הנוכחית נמצאת קרוב מאוד לריבית שיווי המשקל כך שמספר העלאות הריבית בעתיד צפוי להיות לא גבוה.

האירו המשיך להתחזק בחודש האחרון מול הדולר ומעורר מחדש את החששות אצל האירופאים לפגיעה בכלכלה האירופאית השברירית.  בגרמניה ירד מדד הדאקס בכארבעה אחוזים בשלושת החודשים האחרונים והחששות של השוק כרגע הם גם לגבי הבחירות שייערכו במדינה בספטמבר.

בישראל  מתרבה אי הוודאות לגבי הממשלה הנוכחית עקב חקירות ראש הממשלה. בנק ישראל  ממשיך במדיניות הריבית הנמוכה מחוסר ברירה  כיוון שהאינפלציה ממשיכה להיות נמוכה ובגלל שער הדולר.
מלחמות לא עושים בשנת בחירות
אוגוסט 2019. בכל פעם שבשווקים נשמעים קולות מבשרי מיתון, כמו התחממות עם איראן, מגיע טראמפ ומחזיר את השווקים למסלולם הטבעי. בחירות 2020 בפתח  המשך קריאה »
התיזמון מנצח את ההשקעה לטווח ארוך
2018: שנה תנודתית. אקורד הסיום העלאת ריבית
דצמבר 2018. סיכום 2018 התנודתית בשוקי העולם. להעלאת הריבית בישראל השפעה קטנה על משקי הבית והעסקים, אבל יש לה משמעות רבה להתפתחות הציפיות העתידיות והתשואה על הנכסים  המשך קריאה »
הכלכלה מתחממת, גם כדור הארץ
אוגוסט 2018: נתוני הצמיחה הגבוהים בארה"ב קרובים לתנופה המספרית של הכלכלות המתפתחות של סין והודו, הרחק מהדשדוש בכלכלות אירופה.  המשך קריאה »
רבותי, האינפלציה חוזרת?
מרס 2018. לא היינו מתעכבים על מדד פברואר, שעלה לאחר שנים רצופות של ירידות, אלמלא המגמה של עליית האינפלציה בעולם   המשך קריאה »
הבית האמריקאי לא ירוק יותר
אוקטובר 2017. לכאורה החלום האמריקאי קרוב מתמיד: אנחנו מביאים כסף לרכישת נדל"ן ובתמורה תשואה שנתית מובטחת של 9%. האומנם? על האותיות הקטנות שלא כתובות בפרסומות לרכישת נדל"ן מעבר לים  המשך קריאה »
טראמפ שולח את השוק לאג"ח ארוך
אוגוסט 2017. הסימן הראשון בשוק ההון האמריקאי לכך שיש נשיא צולע הוא עליה בביקוש לאיגרות חובות ארוכות, שזה מקום מפלט למצב עולם של חוסר אמון ואי ודאות.  המשך קריאה »
למה גז כן ואקזיט לא?
כדי להחליש את השקל מול הדולר, בנק ישראל צריך לנטרל את האקזיטים ולהזרים דולרים  המשך קריאה »
תוכנית כלכלית נטו חיובית
מאי 2017. יש לנו רק דברים טובים לאמר על התוכנית הכלכלית של כחלון. ואצלנו בשוק ההון מגמת התעוררות עם הנפקות חדשות  המשך קריאה »
יש עתיד בצרפת?
אפריל 2017. בצרפת מתלהבים מהפוליטיקה החדשה, אך בשורות כלכליות אין בה  המשך קריאה »
מדד המחירים ליצרן: האם סנונית ראשונה לאינפלציה?
פברואר 2017: שימו לב למדד המחירים ליצרן - עליה של 2.9% מתחילת השנה, סימן ראשון לעליה אפשרית של האינפלציה. אחיו המדד לצרכן ירד בינתיים ב-0.2 אחוז  המשך קריאה »
הרייגן של הודו
מאמר זה על כלכלת הודו מוקדש לזכרה של נאוה יצחק ז"ל, לשעבר מנהלת מכירות בברומטר, שנפטרה בחודש שעבר בטרם עת.   המשך קריאה »
מוצר פיננסי חדש בשוק ההון: קופת גמל להשקעה
ינואר 2017. מותר להפקיד בקופת הגמל להשקעה עד 70,000 ₪ בשנה ולמשוך את הכסף בכל יום ללא קנס אך עם תשלום מס רווחי הון של 25 אחוז ריאלי. אפשר לבצע דרכנו  המשך קריאה »
שווקי המניות סומכים על הבטחות טראמפ, ועולים
ינואר 2017. הכלכלה האמריקאית מצפה להפחתת מיסים ותמריצים פיסקליים שיתדלקו את הביקושים. האם האירו עומד להיחלש מול הדולר?   המשך קריאה »
טראמפ: הריבית משנה כיוון
דצמבר 2016. אפקט טראמפ: הריבית הארוכה משנה כיוון והחלה תהליך ארוך טווח של עלייה. האם אנחנו חוזרים לכלכלת צד ההיצע?  המשך קריאה »
זרקור על אג"ח: אנגל משאבים אג"ח 8
אוקטובר 2016. זרקור על איגרת חוב אנגל משאבים  המשך קריאה »
כל הדרכים מובילות ליציאה מהגוש
ספטמבר 2016. איטליה זה לא יוון. אם יוחלט במשאל עם על עזיבת גוש האירו, זו סוף דרכו ואולי תחילתה של התאוששות  המשך קריאה »
ריח של שנות השמונים באויר
אוגוסט 2016. לא מעט משותף בין רייגן לבין המועמד לנשיאות טראמפ. קודם כל לשניהם התייחסו כליצנים תורנים. אבל יותר מזה, אצל שניהם מערכת המס במוקד. אצל רייגן זה עבד יפה  המשך קריאה »
תיקון 190: מה זה אומר ולמי טוב
יולי 2016. הפעם על טרנד ושמו תיקון 190.   המשך קריאה »
האם קרנות מנייתיות ותעודות סל מכות המדדים?
יוני 2016: מי שהשקיע במדדי המניות בישראל ב-10 השנים האחרונות השיג תשואה נמוכה יותר מהמדדים המקבילים בחו"ל, אך מי שעשה זאת לפני כ-15 שנה הרוויח  המשך קריאה »
איגרות חוב אמריקאיות לא מה שחשבתם
אפריל 2016: החוסן של חברות הנדל"ן הישראליות גבוה מזה של האמריקאיות שבאות לגייס פה כסף ומציגות שיערוכים מופרזים  המשך קריאה »
השוק בצמיחה, ההייטק לא
אפריל 2016. ירידה משמעותית ביצוא ההיטק בישראל. בארה"ב השוק מתאושש  המשך קריאה »
אז אולי העלאת שכר המינימום
מרס 2016. האם העלאת שכר המינימום תגדיל הצמיחה. הנתונים מראים כלכלה ישראלית יציבה  המשך קריאה »
איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב
מרס 2016. איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב. כך זה היה בשנים שבהן נשיא מסיים את תפקידו  המשך קריאה »
מה מוריד את השווקים
פברואר 2016. למה השוק יורד, ומהם הגורמים שבכל זאת מאזנים אותו  המשך קריאה »
למה להוריד מסים למעמד הביניים
פברואר 2016: במקום עוד מאותו דבר, כלומר הפחתות ריבית, יש להוריד מיסים למעמד הביניים. הגירעון אמנם יגדל אבל אפשר לאזן בגידול בצמיחה וצעדים משלימים  המשך קריאה »
תיקון או מפולת
ינואר 2016: תיקון או מפולת? ומתי נראה התאוששות?  המשך קריאה »
האם ברזיל בדרך לחדלות פירעון?
ינואר 2016. הפעם ניתן מבט לברזיל, נפגעת עיקרית ממשבר הנפט.   המשך קריאה »
ה-16 בדצמבר הגיע וההבטחות התממשו
דצמבר 2015. תהליך העלאת הריבית יהיה ארוך ומדוד. ואצלנו, השקל החזק מחייב מציאת פתרונות  המשך קריאה »
האם שוק הדירות ישנה כיוון ב-2016?
דצמבר 2016. הריבית שמגביהה ראש ומחיר למשתכן עשויים למתן את שוק הנדל"ן  המשך קריאה »
השוק התאושש מהר. ריבית אפס אמרנו?
נובמבר 2015. אחרי תיקון של 10–15 אחוז בשוקי המניות, ראינו החודש רגיעה והתייצבות.  המשך קריאה »
ותודה שקניתם במקלדת
נובמבר 2015: המהפכה הצרכנית שבה קונים באינטרנט, והרבה, עדיין לא נתנה אותותיה בדוחות של חברות המסחר והאופנה  המשך קריאה »
תיקון מתבקש
אוקטובר 2015: הירידות האחרונות בשוקי העולם הן תיקון מתבקש לאחר תקופה ארוכה של עליות  המשך קריאה »
ריבית אפס לא עושה את העבודה
אוקטובר 2015: התיקון בשוק הוא מתבקש. ריבית אפס כבר לא עושה את העבודה. איך בכל זאת מוציאים את המשק מההאטה? קוראים לזה כלכלת היצע  המשך קריאה »
מיליארד סינים לפעמים טועים
ספטמבר 2015: אחרי משבר 2008 דשדשה הבורסה בסין במשך כארבע חמש שנים ואז החלה לעלות. לעלות זו מילה עדינה זו, הייתה נסיקה מטורפת כלפי מעלה.  המשך קריאה »
תפוח אדמה לוהט ושמו העלאת ריבית
אוגוסט 2015: בטווח של עשר השנים הקרובות הריבית תעלה, אבל לא לרמות הקודמות, לא לארבעה וחמישה אחוזים. לממשלות יש קושי רציני להעלותה  המשך קריאה »
אז כמה בטן גב היה לנו
יולי 2015. טורקיה, המתחרה הגדולה של יוון, הצליחה במהלך שנות ה-2000 להעלות את מספר התיירים מעשרה מיליון בשנה ל-40 מיליון  המשך קריאה »
מה יעשו המניות אם הריבית תעלה
מאמר של אלי צחור ואמיר חדד ב"גלובס" 9.6.15: מה יקרה לשוק המניות כשהריבית תעלה  המשך קריאה »
האם העולם חולה במחלה היפאנית
אפריל מאי 2015. האם הרחבה מוניטרית מביאה לצמיחה? המקרה היפאני מטיל ספק במגמה העולמית השלטת   המשך קריאה »
אז מה עושים? בונים בניינים (ומורידים ריבית)
מרס 2015. כשאין אלטרנטיבה סולידית לכסף, הציבור רץ לשוק הנדל"ן והמניות. בדרך לוקחים משכנתא זולה.  המשך קריאה »
שווייץ מתחת לאפס
פברואר 2015: מדינות העולם מתחמקות מהאפשרות לממן את הגירעון על ידי העלאת מיסים בכך שהם רוכשות אג"ח של עצמן  המשך קריאה »
אירופה תחת מתקפה כלכלית
ינואר 2015: כבר שנים מדברים על תוכנית כלכלית משמעותית לאירופה הנקראת "בזוקה". בכל פעם היא נדחית או מבוצעת בזעיר אנפין  המשך קריאה »
אבינומיקס 2 ופרופ' פול קרוגמן
דצמבר 2014: האם כלכלת יפן נמצאת בנקודה מעניינת לזינוק מחדש.  המשך קריאה »
מחירי הנפט, המלחמה הקרה (ומשלי פאהד)
נובמבר 2014: הזהב השחור מכה שנית. למה מחיר הנפט יורד  המשך קריאה »
הקלאסיקו נשאר, בינתיים
אוקטובר 2014: קטלוניה מובילה יחד עם בסקיה את הצמיחה הספרדית. לכן החשש הרב ממשאל העם  המשך קריאה »
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל