סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
בוטיק ההשקעות המוביל
25 שנות נסיון. סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
שווקי המניות סומכים על הבטחות טראמפ, ועולים
ינואר 2017
מאת אמיר חדד ואלי צחור
 
2016 החלה בירידות חדות בשווקים עקב חששות מהמצב בסין אולם הירידות נבלמו והשווקים חזרו לעלות. זאת למרות מספר אירועים שיצרו חששות בשווקים כמו הברקזיט, הבחירות בארצות הברית והבחירות באיטליה. כל האירועים שלכאורה היו אמורים לשלוח את השווקים לירידות היוו בעצם טריגר למימושים קלים בדרך להמשך עליות.
 
השווקים בארצות הברית עלו בסביבות 3 - 10 אחוזים, מדדי הנאסדק עלו 3 - 5 אחוזים, האס.אנד.פי עלה בכשבעה אחוזים והגדיל לעשות הדאו גונס שעלה ב-11.5 אחוזים. מחזיקי איגרות החוב הארוכות בארצות הברית לא הרוויחו כסף ומי שקנה איגרות חוב ארוכות באמצע 2016 ספג הפסדים של מעל ל-6 אחוזים.

הכלכלה האמריקאית צפויה לצמוח השנה בכשני אחוזים והציפייה בשנה הקרובה היא למהלך של הפחתת מיסים ותמריצים פיסקליים שיתדלקו את הביקושים ויאיצו את קצב הצמיחה ואת שיעור ההשתתפות בכוח העבודה. השוק מצפה להורדת מיסים, השקעה בתשתיות ושיפור הסכמי הסחר מול העולם לטובת ארה"ב. זה מה שטראמפ הבטיח. בדצמבר האחרון עלתה הריבית בארצות ל-0.75 והנגידה ג'נט יילן אותתה לגבי הכיוון לשנה הקרובה תוך ציפיות ל-2 -3 העלאות ריבית במהלך 2017. אנחנו מעריכים שהמהלכים שיבצע הנשיא טראמפ במהלך השנה הקרובה ונתוני המאקרו הם אלה שיכתיבו בכמה תעלה הריבית ואת התנהגות שוק האג"ח.
אירו חלש מדולר?
בגרמניה עלה מדד הדאקס ב-2016 ב-5.7 אחוז , פריס עלתה ב-3.4 אחוז ומילאנו ירדה ב-11.2 אחוז. באירופה יש השנה בחירות בצרפת, גרמניה ואיטליה. בכל אחד מהמוקדים הנ"ל עלולות להיות תוצאות שימשיכו את המתווה של פירוק גוש האירו. להערכתנו, הריבית באירופה לא תשתנה השנה ואירופה תהיה יפן של עשרים השנים האחרונות, ריבית אפס וצמיחה אפסית עם פרצי צמיחה זמניים. האירו צפוי להמשיך להיחלש מול הדולר ויש סיכוי שיהיה חלש ממנו. זה לא קרה ב-15 השנים האחרונות, מאז דצמבר 2002.
 
 
 
ביפן הצמיחה ממשיכה להיות אנמית, מדדי המניות הציגו תשואה אפסית עם קאמבק מרשים לקראת סוף השנה (עקב היחלשות הין היפני). יפן מחכה לתוצאות הניסוי האמריקאי של טראמפ ואולי מה שלא הצליחו 25 שנות מדיניות מוניטרית מרחיבה תעשה מדיניות של הקלה משמעותית במסים.
הפארמה הפילה את מדד 25
בישראל – ירד מדד המעוף ב-4 אחוזים, מדד תל אביב 100 ירד ב כ-3 אחוזים ואילו מדד ה-75 עלה ב-16 אחוזים. מדדי המניות המרכזיים בישראל ירדו בעיקר כתוצאה מהירידה במניות הפארמה בעולם (טבע וחברותיה), כי יש להן משקל רב במדד תל אביב 25.
 
מדדי התל בונד עלו בכ-3 אחוזים ואילו איגרות החוב הארוכות עלו בכ-2 - 2.5 אחוז.
והצמיחה עלתה
הכלכלה בישראל צמחה ב-2016 בכ-3.5 - 4  אחוזים וזאת למרות הירידה ביצוא ההייטק. הקטר החדש של המשק הוא הצריכה שמתודלקת באשראי זול.
בנק ישראל כלוא בין הפטיש לסדן: מצד אחד רוצה לרסן את השתוללות האשראי של המגזר הפרטי והדרך לעשות את זה היא להעלות ריבית. מצד שני צריך עזרה ליצוא והדרך להילחם בשקל החזק הוא שמירה על ריביות נמוכות. צריך להיות מאוד יצירתי במלכוד הזה.
בעולם: הבנקים וחברות הביטוח בלטו
 המגזרים שבלטו השנה לטובה במדדים בעולם היו הפיננסים, הסמיקודקטור, מים, קלינטק והאנרגיה. הציפיות להעלאת ריבית והעלייה בתשואות איגרות החוב הארוכות הטבו במהלך השנה האחרונה עם מניות הבנקים וחברות הביטוח. נראה כי יש סיכוי טוב שגם בשנה הקרובה המגזרים האלה יתנו תשואה עודפת על השוק.
ביוטכנולוגיה - אאוט
המגזרים שבלטו לרעה היו הביוטכנולגיה והתרופות. החששות מניצחונה של הילרי קלינטון והציפיה שהיא תפגע ברווחיות של חברות התרופות היו אחד הגורמים לירידות במגזר התרופות. נראה כי עם ניצחונו של טראמפ יש סיכוי טוב להתאוששות המניות במגזר.
 
דווקא היהלום שבכתר הישראלית, טבע, תתקשה להתאושש עקב טעויות ניהוליות ספציפיות ומינופים גבוהים מידי. כאן בברומטר אנחנו מאחלים לטבע הרבה הצלחה והתאוששות מהירה.
 
מדדי תשואה 2016
תל אביב 25 4.20%
תל אביב 100 3.00%
תל אביב 75 16.90%
דאו ג'ונס 11.50%
אס אנד פי 500 7.70%
אס אנד פי 100 6.90%
נאסד"ק 100 3.70%
דאקס 5.70%
פוטסי 100 13.10%
קאק 40 3.40%
מילאנו 11.20%
מוסקבה 52.20%
ניקיי 0.70%
הנג סן  0.00%
מלחמות לא עושים בשנת בחירות
אוגוסט 2019. בכל פעם שבשווקים נשמעים קולות מבשרי מיתון, כמו התחממות עם איראן, מגיע טראמפ ומחזיר את השווקים למסלולם הטבעי. בחירות 2020 בפתח  המשך קריאה »
התיזמון מנצח את ההשקעה לטווח ארוך
2018: שנה תנודתית. אקורד הסיום העלאת ריבית
דצמבר 2018. סיכום 2018 התנודתית בשוקי העולם. להעלאת הריבית בישראל השפעה קטנה על משקי הבית והעסקים, אבל יש לה משמעות רבה להתפתחות הציפיות העתידיות והתשואה על הנכסים  המשך קריאה »
הכלכלה מתחממת, גם כדור הארץ
אוגוסט 2018: נתוני הצמיחה הגבוהים בארה"ב קרובים לתנופה המספרית של הכלכלות המתפתחות של סין והודו, הרחק מהדשדוש בכלכלות אירופה.  המשך קריאה »
רבותי, האינפלציה חוזרת?
מרס 2018. לא היינו מתעכבים על מדד פברואר, שעלה לאחר שנים רצופות של ירידות, אלמלא המגמה של עליית האינפלציה בעולם   המשך קריאה »
הבית האמריקאי לא ירוק יותר
אוקטובר 2017. לכאורה החלום האמריקאי קרוב מתמיד: אנחנו מביאים כסף לרכישת נדל"ן ובתמורה תשואה שנתית מובטחת של 9%. האומנם? על האותיות הקטנות שלא כתובות בפרסומות לרכישת נדל"ן מעבר לים  המשך קריאה »
הצריכה צומחת
אוגוסט 2017. מה שמתדלק את הצמיחה בישראל זה הצריכה הפרטית. זו לא צמיחה אמיתית  המשך קריאה »
טראמפ שולח את השוק לאג"ח ארוך
אוגוסט 2017. הסימן הראשון בשוק ההון האמריקאי לכך שיש נשיא צולע הוא עליה בביקוש לאיגרות חובות ארוכות, שזה מקום מפלט למצב עולם של חוסר אמון ואי ודאות.  המשך קריאה »
למה גז כן ואקזיט לא?
כדי להחליש את השקל מול הדולר, בנק ישראל צריך לנטרל את האקזיטים ולהזרים דולרים  המשך קריאה »
תוכנית כלכלית נטו חיובית
מאי 2017. יש לנו רק דברים טובים לאמר על התוכנית הכלכלית של כחלון. ואצלנו בשוק ההון מגמת התעוררות עם הנפקות חדשות  המשך קריאה »
יש עתיד בצרפת?
אפריל 2017. בצרפת מתלהבים מהפוליטיקה החדשה, אך בשורות כלכליות אין בה  המשך קריאה »
מדד המחירים ליצרן: האם סנונית ראשונה לאינפלציה?
פברואר 2017: שימו לב למדד המחירים ליצרן - עליה של 2.9% מתחילת השנה, סימן ראשון לעליה אפשרית של האינפלציה. אחיו המדד לצרכן ירד בינתיים ב-0.2 אחוז  המשך קריאה »
הרייגן של הודו
מאמר זה על כלכלת הודו מוקדש לזכרה של נאוה יצחק ז"ל, לשעבר מנהלת מכירות בברומטר, שנפטרה בחודש שעבר בטרם עת.   המשך קריאה »
מוצר פיננסי חדש בשוק ההון: קופת גמל להשקעה
ינואר 2017. מותר להפקיד בקופת הגמל להשקעה עד 70,000 ₪ בשנה ולמשוך את הכסף בכל יום ללא קנס אך עם תשלום מס רווחי הון של 25 אחוז ריאלי. אפשר לבצע דרכנו  המשך קריאה »
טראמפ: הריבית משנה כיוון
דצמבר 2016. אפקט טראמפ: הריבית הארוכה משנה כיוון והחלה תהליך ארוך טווח של עלייה. האם אנחנו חוזרים לכלכלת צד ההיצע?  המשך קריאה »
זרקור על אג"ח: אנגל משאבים אג"ח 8
אוקטובר 2016. זרקור על איגרת חוב אנגל משאבים  המשך קריאה »
כל הדרכים מובילות ליציאה מהגוש
ספטמבר 2016. איטליה זה לא יוון. אם יוחלט במשאל עם על עזיבת גוש האירו, זו סוף דרכו ואולי תחילתה של התאוששות  המשך קריאה »
ריח של שנות השמונים באויר
אוגוסט 2016. לא מעט משותף בין רייגן לבין המועמד לנשיאות טראמפ. קודם כל לשניהם התייחסו כליצנים תורנים. אבל יותר מזה, אצל שניהם מערכת המס במוקד. אצל רייגן זה עבד יפה  המשך קריאה »
תיקון 190: מה זה אומר ולמי טוב
יולי 2016. הפעם על טרנד ושמו תיקון 190.   המשך קריאה »
האם קרנות מנייתיות ותעודות סל מכות המדדים?
יוני 2016: מי שהשקיע במדדי המניות בישראל ב-10 השנים האחרונות השיג תשואה נמוכה יותר מהמדדים המקבילים בחו"ל, אך מי שעשה זאת לפני כ-15 שנה הרוויח  המשך קריאה »
איגרות חוב אמריקאיות לא מה שחשבתם
אפריל 2016: החוסן של חברות הנדל"ן הישראליות גבוה מזה של האמריקאיות שבאות לגייס פה כסף ומציגות שיערוכים מופרזים  המשך קריאה »
השוק בצמיחה, ההייטק לא
אפריל 2016. ירידה משמעותית ביצוא ההיטק בישראל. בארה"ב השוק מתאושש  המשך קריאה »
אז אולי העלאת שכר המינימום
מרס 2016. האם העלאת שכר המינימום תגדיל הצמיחה. הנתונים מראים כלכלה ישראלית יציבה  המשך קריאה »
איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב
מרס 2016. איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב. כך זה היה בשנים שבהן נשיא מסיים את תפקידו  המשך קריאה »
מה מוריד את השווקים
פברואר 2016. למה השוק יורד, ומהם הגורמים שבכל זאת מאזנים אותו  המשך קריאה »
למה להוריד מסים למעמד הביניים
פברואר 2016: במקום עוד מאותו דבר, כלומר הפחתות ריבית, יש להוריד מיסים למעמד הביניים. הגירעון אמנם יגדל אבל אפשר לאזן בגידול בצמיחה וצעדים משלימים  המשך קריאה »
תיקון או מפולת
ינואר 2016: תיקון או מפולת? ומתי נראה התאוששות?  המשך קריאה »
האם ברזיל בדרך לחדלות פירעון?
ינואר 2016. הפעם ניתן מבט לברזיל, נפגעת עיקרית ממשבר הנפט.   המשך קריאה »
ה-16 בדצמבר הגיע וההבטחות התממשו
דצמבר 2015. תהליך העלאת הריבית יהיה ארוך ומדוד. ואצלנו, השקל החזק מחייב מציאת פתרונות  המשך קריאה »
האם שוק הדירות ישנה כיוון ב-2016?
דצמבר 2016. הריבית שמגביהה ראש ומחיר למשתכן עשויים למתן את שוק הנדל"ן  המשך קריאה »
השוק התאושש מהר. ריבית אפס אמרנו?
נובמבר 2015. אחרי תיקון של 10–15 אחוז בשוקי המניות, ראינו החודש רגיעה והתייצבות.  המשך קריאה »
ותודה שקניתם במקלדת
נובמבר 2015: המהפכה הצרכנית שבה קונים באינטרנט, והרבה, עדיין לא נתנה אותותיה בדוחות של חברות המסחר והאופנה  המשך קריאה »
תיקון מתבקש
אוקטובר 2015: הירידות האחרונות בשוקי העולם הן תיקון מתבקש לאחר תקופה ארוכה של עליות  המשך קריאה »
ריבית אפס לא עושה את העבודה
אוקטובר 2015: התיקון בשוק הוא מתבקש. ריבית אפס כבר לא עושה את העבודה. איך בכל זאת מוציאים את המשק מההאטה? קוראים לזה כלכלת היצע  המשך קריאה »
מיליארד סינים לפעמים טועים
ספטמבר 2015: אחרי משבר 2008 דשדשה הבורסה בסין במשך כארבע חמש שנים ואז החלה לעלות. לעלות זו מילה עדינה זו, הייתה נסיקה מטורפת כלפי מעלה.  המשך קריאה »
תפוח אדמה לוהט ושמו העלאת ריבית
אוגוסט 2015: בטווח של עשר השנים הקרובות הריבית תעלה, אבל לא לרמות הקודמות, לא לארבעה וחמישה אחוזים. לממשלות יש קושי רציני להעלותה  המשך קריאה »
אז כמה בטן גב היה לנו
יולי 2015. טורקיה, המתחרה הגדולה של יוון, הצליחה במהלך שנות ה-2000 להעלות את מספר התיירים מעשרה מיליון בשנה ל-40 מיליון  המשך קריאה »
מה יעשו המניות אם הריבית תעלה
מאמר של אלי צחור ואמיר חדד ב"גלובס" 9.6.15: מה יקרה לשוק המניות כשהריבית תעלה  המשך קריאה »
האם העולם חולה במחלה היפאנית
אפריל מאי 2015. האם הרחבה מוניטרית מביאה לצמיחה? המקרה היפאני מטיל ספק במגמה העולמית השלטת   המשך קריאה »
אז מה עושים? בונים בניינים (ומורידים ריבית)
מרס 2015. כשאין אלטרנטיבה סולידית לכסף, הציבור רץ לשוק הנדל"ן והמניות. בדרך לוקחים משכנתא זולה.  המשך קריאה »
שווייץ מתחת לאפס
פברואר 2015: מדינות העולם מתחמקות מהאפשרות לממן את הגירעון על ידי העלאת מיסים בכך שהם רוכשות אג"ח של עצמן  המשך קריאה »
אירופה תחת מתקפה כלכלית
ינואר 2015: כבר שנים מדברים על תוכנית כלכלית משמעותית לאירופה הנקראת "בזוקה". בכל פעם היא נדחית או מבוצעת בזעיר אנפין  המשך קריאה »
אבינומיקס 2 ופרופ' פול קרוגמן
דצמבר 2014: האם כלכלת יפן נמצאת בנקודה מעניינת לזינוק מחדש.  המשך קריאה »
מחירי הנפט, המלחמה הקרה (ומשלי פאהד)
נובמבר 2014: הזהב השחור מכה שנית. למה מחיר הנפט יורד  המשך קריאה »
הקלאסיקו נשאר, בינתיים
אוקטובר 2014: קטלוניה מובילה יחד עם בסקיה את הצמיחה הספרדית. לכן החשש הרב ממשאל העם  המשך קריאה »
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל