סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
בוטיק ההשקעות המוביל
25 שנות נסיון. סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
2018: שנה תנודתית. אקורד הסיום העלאת ריבית
דצמבר 2018
מאת אלי צחור ואמיר חדד
 
שנת 2018 התאפיינה כשנה תנודתית בשווקים הפיננסים, הסחורות והמטבעות. בסוף ינואר זינק השוק לשיא חדש, בפברואר הגיע מימוש קצר אך חריף, ומשם החלה התאוששות שהביאה לשיאים חדשים ביולי. מאז נרשמות ירידות חדות בשוקי המניות עד למועד כתיבת שורות אלו.

במהלך 2018 היו מספר מדינות שחוו משבר פיננסי מקומי כמו טורקיה, ארגנטינה  ואיטליה, שבה המצב הכלכלי ממשיך להיות שביר. 
 
 
הנפט זינק עד אמצע 2018 למחירים של 70 דולר לחבית ואז החל לצנוח לרמות של 50 דולר לחבית.
בגזרת מטבעות הקריפטו ראינו ירידה חדה של הביטקווין ומטבעות הקריפטו האחרים שחזרו מספר שנים אחורה.
בארצות הברית נתונים חיוביים
הנתונים הכלכליים בארה"ב ממשיכים להיות חיוביים. הריבית בארצות הברית הגיעה ל-2.25 אחוז וצפויה לסיים את השנה ב-2.5 אחוז. לראשונה מזה תקופה ארוכה אנו רואים עקום תשואה כמעט שטוח, כלומר התשואה על איגרות החוב הארוכות שווה לתשואה על איגרות החוב הקצרות. 
 
מה זה אומר עקום תשואה שטוח. הבנק המרכזי בארה"ב תפקידו לשמור על יציבות המחירים במשק והוא עושה זאת באמצעות שליטה על הריבית קצרת הטווח. כשהבנק המרכזי מעלה את הריבית קצרת הטווח זו אינדיקציה לחשש מאינפלציה.
בריבית ארוכת הטווח הבנק המרכזי שולט באמצעות קניית אג"ח ארוכות טווח, כמו שעשה במשבר 2008 כדי להוריד את הריבית על האג"ח הארוכות. עקום שטוח הוא סיטואציה שבה הריבית קצרת הטווח והריבית ארוכת הטווח שוות. הדבר משקף מצד אחד חששות מאינפלציה וכפועל יוצא העלאת הריבית; ומצד שני אי יציבות במצב הכלכלה, מה שגורם לריבית ארוכת הטווח להיות יחסית נמוכה.

טראמפ ממשיך במלחמת הסחר שלו עם כמעט כל העולם תוך כדי שהוא מנסח הסכמים חדשים מול המדינות השונות שלא ברור עד כמה הם באמת שיפרו את מצב היצואן האמריקאי.
באירופה קיבעון
באירופה הסטגנציה נמשכת. הצמיחה ברוב הכלכלות באירופה ממשיכה להיות נמוכה ועל השולחן האירופאי לא מעט בעיות בוערות הדורשות פתרון:
 
בריטניה
הממלכה צריכה להחליט איך תתבצע פרישתה מהאיחוד האירופאי. בחודש שעבר אישרה הממשלה הבריטית את הסכם הברקזיט, אבל עדיין נחוץ אישרור גם של הפרלמט וגם של כל המדינות החברות באיחוד, מה שגורם למתח רב בממלכה.
תרזה מיי לא ממהרת להביא את ההסכם שגיבשה עם האיחוד להצבעה בפרלמנט מחשש לתבוסה. פרישה ללא הסכם עשויה להביא גם לזעזוע לממשלתה של מיי וגם לכלכלת בריטניה והאיחוד.

מהומות בצרפת
לקראת סוף 2018 החלו הפגנות נרחבות בצרפת נגד העלאת המיסים שהממשלה תכננה. ממשלת צרפת מתקפלת לפי שעה וחוזרת בה מההחלטה להעלות מיסים.
הכלכלה הצרפתית סובלת מיחס חוב - תוצר שהולך וגדל, צמיחה אנמית וגירעונות מתגברים בתקציב, מה שלא מבטיח עתיד מזהיר לכלכלה הצרפתית.
 
וחוץ מזה יש משברים פיננסיים מקומיים בכלכלות המובילות בעולם: בטורקיה, ארגנטינה ואיטליה.
 
משברים פיננסיים מקומיים 
 
באיטליה 
יש ממשלה פופוליסטית שלא נכנעת לתכתיבים הכלכליים של האיחוד האירופאי ואף ספגה אזהרה חמורה מהאיחוד שיוטלו עליה קנסות ענק לנוכח החוב הלאומי הגדל ביחס לתוצר.
 
בארגנטינה
שבה התכנסה בחודש שעבר פסגת הכלכלות המובילות בעולם (G20), יש חשש מחדלות פירעון, בעקבות הגאות באינפלציה וההחרפה במשבר הכלכלי. 
 
בטורקיה 
נתוני צמיחה שליליים לעומת צמיחה איתנה בשנה שעברה. הבנק המרכזי לא שמע לארדואן והעלה את הריבית. ההאטה נמשכת: עליה של 1.5% בלבד בתל"ג לעומת 11.6% ברבעון המקביל ב-2017.
בישראל האירוע הכלכלי החשוב - העלאת הריבית
האירוע הכלכלי החשוב של השנה היה בסוף חודש נובמבר, כשבנק ישראל העלה את הריבית ב-0.15 אחוז, מהלך שלא נראה כמותו כבר שבע שנים והצית מהומה בשוק האג"ח. האם הייתה דחיפות גדולה בתקופת המעבר בין הנגידים, כשעל בנק ישראל מופקדת ממלאת המקום ד"ר נדין בודו טרכטנברג? נזכיר כי בסוף דצמבר ייכנס לתפקידו הנגיד החדש פרופ' אמיר ירון.
המהלך סיים רשמית את מדיניות הפחתת הריבית של בנק ישראל בשבע השנים האחרונות, המכונה מדיניות מוניטרית מרחיבה.

להעלאת הריבית ב-0.15 אחוז השפעה קטנה מאוד על משקי הבית והעסקים, אבל יש לה משמעות רבה להתפתחות הציפיות העתידיות והתשואה הנדרשת על הנכסים השונים. הכוונה היא שכעת הציפייה במשק שהריבית תמשיך לעלות בעתיד ולכן הבנקים וכל מי שנותן חוב ידרשו כבר היום ריבית גבוהה יותר. 

במקרים אחרים בהיסטוריה שוקי המניות צפויים להיות אלטרנטיבה בתקופה של התחלת תהליך העלאת הריבית, עד שמגיעים לריבית שתהיה מספיק גבוהה כדי להוות אלטרנטיבה לשוק המניות.

נראה כי שוק המניות הישראלי יכול להוות בתקופה זו אלטרנטיבה לשוק האג"ח ולהשיא תשואה עודפת למשקיעים, בהנחה שלא יהיו זעזועים נוספים.
מלחמות לא עושים בשנת בחירות
אוגוסט 2019. בכל פעם שבשווקים נשמעים קולות מבשרי מיתון, כמו התחממות עם איראן, מגיע טראמפ ומחזיר את השווקים למסלולם הטבעי. בחירות 2020 בפתח  המשך קריאה »
התיזמון מנצח את ההשקעה לטווח ארוך
הכלכלה מתחממת, גם כדור הארץ
אוגוסט 2018: נתוני הצמיחה הגבוהים בארה"ב קרובים לתנופה המספרית של הכלכלות המתפתחות של סין והודו, הרחק מהדשדוש בכלכלות אירופה.  המשך קריאה »
רבותי, האינפלציה חוזרת?
מרס 2018. לא היינו מתעכבים על מדד פברואר, שעלה לאחר שנים רצופות של ירידות, אלמלא המגמה של עליית האינפלציה בעולם   המשך קריאה »
הבית האמריקאי לא ירוק יותר
אוקטובר 2017. לכאורה החלום האמריקאי קרוב מתמיד: אנחנו מביאים כסף לרכישת נדל"ן ובתמורה תשואה שנתית מובטחת של 9%. האומנם? על האותיות הקטנות שלא כתובות בפרסומות לרכישת נדל"ן מעבר לים  המשך קריאה »
הצריכה צומחת
אוגוסט 2017. מה שמתדלק את הצמיחה בישראל זה הצריכה הפרטית. זו לא צמיחה אמיתית  המשך קריאה »
טראמפ שולח את השוק לאג"ח ארוך
אוגוסט 2017. הסימן הראשון בשוק ההון האמריקאי לכך שיש נשיא צולע הוא עליה בביקוש לאיגרות חובות ארוכות, שזה מקום מפלט למצב עולם של חוסר אמון ואי ודאות.  המשך קריאה »
למה גז כן ואקזיט לא?
כדי להחליש את השקל מול הדולר, בנק ישראל צריך לנטרל את האקזיטים ולהזרים דולרים  המשך קריאה »
תוכנית כלכלית נטו חיובית
מאי 2017. יש לנו רק דברים טובים לאמר על התוכנית הכלכלית של כחלון. ואצלנו בשוק ההון מגמת התעוררות עם הנפקות חדשות  המשך קריאה »
יש עתיד בצרפת?
אפריל 2017. בצרפת מתלהבים מהפוליטיקה החדשה, אך בשורות כלכליות אין בה  המשך קריאה »
מדד המחירים ליצרן: האם סנונית ראשונה לאינפלציה?
פברואר 2017: שימו לב למדד המחירים ליצרן - עליה של 2.9% מתחילת השנה, סימן ראשון לעליה אפשרית של האינפלציה. אחיו המדד לצרכן ירד בינתיים ב-0.2 אחוז  המשך קריאה »
הרייגן של הודו
מאמר זה על כלכלת הודו מוקדש לזכרה של נאוה יצחק ז"ל, לשעבר מנהלת מכירות בברומטר, שנפטרה בחודש שעבר בטרם עת.   המשך קריאה »
מוצר פיננסי חדש בשוק ההון: קופת גמל להשקעה
ינואר 2017. מותר להפקיד בקופת הגמל להשקעה עד 70,000 ₪ בשנה ולמשוך את הכסף בכל יום ללא קנס אך עם תשלום מס רווחי הון של 25 אחוז ריאלי. אפשר לבצע דרכנו  המשך קריאה »
שווקי המניות סומכים על הבטחות טראמפ, ועולים
ינואר 2017. הכלכלה האמריקאית מצפה להפחתת מיסים ותמריצים פיסקליים שיתדלקו את הביקושים. האם האירו עומד להיחלש מול הדולר?   המשך קריאה »
טראמפ: הריבית משנה כיוון
דצמבר 2016. אפקט טראמפ: הריבית הארוכה משנה כיוון והחלה תהליך ארוך טווח של עלייה. האם אנחנו חוזרים לכלכלת צד ההיצע?  המשך קריאה »
זרקור על אג"ח: אנגל משאבים אג"ח 8
אוקטובר 2016. זרקור על איגרת חוב אנגל משאבים  המשך קריאה »
כל הדרכים מובילות ליציאה מהגוש
ספטמבר 2016. איטליה זה לא יוון. אם יוחלט במשאל עם על עזיבת גוש האירו, זו סוף דרכו ואולי תחילתה של התאוששות  המשך קריאה »
ריח של שנות השמונים באויר
אוגוסט 2016. לא מעט משותף בין רייגן לבין המועמד לנשיאות טראמפ. קודם כל לשניהם התייחסו כליצנים תורנים. אבל יותר מזה, אצל שניהם מערכת המס במוקד. אצל רייגן זה עבד יפה  המשך קריאה »
תיקון 190: מה זה אומר ולמי טוב
יולי 2016. הפעם על טרנד ושמו תיקון 190.   המשך קריאה »
האם קרנות מנייתיות ותעודות סל מכות המדדים?
יוני 2016: מי שהשקיע במדדי המניות בישראל ב-10 השנים האחרונות השיג תשואה נמוכה יותר מהמדדים המקבילים בחו"ל, אך מי שעשה זאת לפני כ-15 שנה הרוויח  המשך קריאה »
איגרות חוב אמריקאיות לא מה שחשבתם
אפריל 2016: החוסן של חברות הנדל"ן הישראליות גבוה מזה של האמריקאיות שבאות לגייס פה כסף ומציגות שיערוכים מופרזים  המשך קריאה »
השוק בצמיחה, ההייטק לא
אפריל 2016. ירידה משמעותית ביצוא ההיטק בישראל. בארה"ב השוק מתאושש  המשך קריאה »
אז אולי העלאת שכר המינימום
מרס 2016. האם העלאת שכר המינימום תגדיל הצמיחה. הנתונים מראים כלכלה ישראלית יציבה  המשך קריאה »
איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב
מרס 2016. איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב. כך זה היה בשנים שבהן נשיא מסיים את תפקידו  המשך קריאה »
מה מוריד את השווקים
פברואר 2016. למה השוק יורד, ומהם הגורמים שבכל זאת מאזנים אותו  המשך קריאה »
למה להוריד מסים למעמד הביניים
פברואר 2016: במקום עוד מאותו דבר, כלומר הפחתות ריבית, יש להוריד מיסים למעמד הביניים. הגירעון אמנם יגדל אבל אפשר לאזן בגידול בצמיחה וצעדים משלימים  המשך קריאה »
תיקון או מפולת
ינואר 2016: תיקון או מפולת? ומתי נראה התאוששות?  המשך קריאה »
האם ברזיל בדרך לחדלות פירעון?
ינואר 2016. הפעם ניתן מבט לברזיל, נפגעת עיקרית ממשבר הנפט.   המשך קריאה »
ה-16 בדצמבר הגיע וההבטחות התממשו
דצמבר 2015. תהליך העלאת הריבית יהיה ארוך ומדוד. ואצלנו, השקל החזק מחייב מציאת פתרונות  המשך קריאה »
האם שוק הדירות ישנה כיוון ב-2016?
דצמבר 2016. הריבית שמגביהה ראש ומחיר למשתכן עשויים למתן את שוק הנדל"ן  המשך קריאה »
השוק התאושש מהר. ריבית אפס אמרנו?
נובמבר 2015. אחרי תיקון של 10–15 אחוז בשוקי המניות, ראינו החודש רגיעה והתייצבות.  המשך קריאה »
ותודה שקניתם במקלדת
נובמבר 2015: המהפכה הצרכנית שבה קונים באינטרנט, והרבה, עדיין לא נתנה אותותיה בדוחות של חברות המסחר והאופנה  המשך קריאה »
תיקון מתבקש
אוקטובר 2015: הירידות האחרונות בשוקי העולם הן תיקון מתבקש לאחר תקופה ארוכה של עליות  המשך קריאה »
ריבית אפס לא עושה את העבודה
אוקטובר 2015: התיקון בשוק הוא מתבקש. ריבית אפס כבר לא עושה את העבודה. איך בכל זאת מוציאים את המשק מההאטה? קוראים לזה כלכלת היצע  המשך קריאה »
מיליארד סינים לפעמים טועים
ספטמבר 2015: אחרי משבר 2008 דשדשה הבורסה בסין במשך כארבע חמש שנים ואז החלה לעלות. לעלות זו מילה עדינה זו, הייתה נסיקה מטורפת כלפי מעלה.  המשך קריאה »
תפוח אדמה לוהט ושמו העלאת ריבית
אוגוסט 2015: בטווח של עשר השנים הקרובות הריבית תעלה, אבל לא לרמות הקודמות, לא לארבעה וחמישה אחוזים. לממשלות יש קושי רציני להעלותה  המשך קריאה »
אז כמה בטן גב היה לנו
יולי 2015. טורקיה, המתחרה הגדולה של יוון, הצליחה במהלך שנות ה-2000 להעלות את מספר התיירים מעשרה מיליון בשנה ל-40 מיליון  המשך קריאה »
מה יעשו המניות אם הריבית תעלה
מאמר של אלי צחור ואמיר חדד ב"גלובס" 9.6.15: מה יקרה לשוק המניות כשהריבית תעלה  המשך קריאה »
האם העולם חולה במחלה היפאנית
אפריל מאי 2015. האם הרחבה מוניטרית מביאה לצמיחה? המקרה היפאני מטיל ספק במגמה העולמית השלטת   המשך קריאה »
אז מה עושים? בונים בניינים (ומורידים ריבית)
מרס 2015. כשאין אלטרנטיבה סולידית לכסף, הציבור רץ לשוק הנדל"ן והמניות. בדרך לוקחים משכנתא זולה.  המשך קריאה »
שווייץ מתחת לאפס
פברואר 2015: מדינות העולם מתחמקות מהאפשרות לממן את הגירעון על ידי העלאת מיסים בכך שהם רוכשות אג"ח של עצמן  המשך קריאה »
אירופה תחת מתקפה כלכלית
ינואר 2015: כבר שנים מדברים על תוכנית כלכלית משמעותית לאירופה הנקראת "בזוקה". בכל פעם היא נדחית או מבוצעת בזעיר אנפין  המשך קריאה »
אבינומיקס 2 ופרופ' פול קרוגמן
דצמבר 2014: האם כלכלת יפן נמצאת בנקודה מעניינת לזינוק מחדש.  המשך קריאה »
מחירי הנפט, המלחמה הקרה (ומשלי פאהד)
נובמבר 2014: הזהב השחור מכה שנית. למה מחיר הנפט יורד  המשך קריאה »
הקלאסיקו נשאר, בינתיים
אוקטובר 2014: קטלוניה מובילה יחד עם בסקיה את הצמיחה הספרדית. לכן החשש הרב ממשאל העם  המשך קריאה »
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל