בוטיק ההשקעות המוביל
25 שנות נסיון. סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
בוטיק ההשקעות המוביל
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
25 שנות נסיון.
ניהול
תיקי השקעות
גמל והשתלמות
בניהול אישי
ניהול השקעות חיצוני
בקרנות נאמנות
פוליסות
חסכון
הרייגן של הודו
מאת אלי צחור ואמיר חדד
פברואר 2017
 
משהו טוב קורה בהודו. הכלכלה מובילה את הצמיחה העולמית עם שיעור צמיחה של 7.3 אחוז. יותר גבוה מסין, בטח שיותר מאירופה והרבה יותר מארצות הברית.

הודו עם תוצר לאומי של 2.1 טריליון דולר בדרך לעקוף את הכלכלה המדשדשת של צרפת ולהפוך לכלכלה הששית בעולם. ההודים גם הצליחו למגר את המחלה ההודית המסורתית, הלא היא האינפלציה ההודית, והביאו אותה לממוצע של כשלושה אחוזים בשנה.

הצלחה משמעותית נוספת של הכלכלה ההודית היא שבניגוד לכל המדינות האחרות ב-BRIC שחטפו פיחות משמעותי במטבעות, הרופי ההודי שמר על יציבות יחסית. בניגוד לין והאירו, שלא לדבר על הרובל ומטבעות של המדינות המתפתחות.
הרייגן של הודו - נרדנרה מודי
ראש ממשלת הודו מ-2014, חבר מפלגת ה BJP. בשנים 2001 עד 2014 שימש מודי כראש ממשלת גוגהרט, מדינה בהודו.
מודי התחיל את חייו הבוגרים כמחלק תה ברכבת בהודו ובהמשך היה אף שחקן כושל והתברג משם אל הפוליטיקה המקומית. מודי נחשב כשנוי במחלוקת, לאומן הודי, דעותיו הפוליטיות שונות מאוד משל מהטמה גנדי.

בתפקידו כראש הממשלה גוגהרט הוביל רפורמות כלכליות רבות והקים פארקים פיננסים וטכנולוגיים והוביל השקעות רבות אל תוך המדינה. כאשר תאגיד האחזקות הענקי "טטה" רצה לפתוח מפעל רכב במדינת מערב בנגל (שהעיר כלכתה היא בירתה), הוא נתקל בחזית רחבת ממדים של חקלאים, מתנגדים מושבעים של הפקעת אדמות לצורכי תעשייה. טטה לא התקשתה למצוא חלופה: מודי הציע להם שטחים, סובסידיות ופטור ממס.
 
מודי הזמין תעשיות מכל רחבי הודו והעולם לפתוח קווי ייצור. מנהיגים זרים התרגלו להגיע לוועידות הכלכליות הדו-שנתיות שלו. הוא הצטייר כחלופה עניינית ורציונלית למדיניות הכלכלית הזהירה והיגעה מדי של הממשלה המרכזית בדלהי.
מודי גם מיגר את השחיתות במדינה והפך אותה ליעד ההשקעות אטרקטיבי ביותר. כהונת מודי כראש הממשלה בגוגהרט הייתה הארוכה ביותר מאז ומעולם.

עם הדרייב הזה מודי פנה אל המגרש הגדול. סיסמת הבחירות שלו הייתה "הנה ימים טובים באים" ומודי גם ביקש: נתתם לקונגרס 60 שנה, תנו לי 60 חודשים. ב-2014 הוא ניצח בבחירות עם חזון למיגור השחיתות הכלכלית והפיכת הודו ליעד אטרקטיבי להשקעה.
 


מודי החל מייד במשימה במדיניות ניאו-ליברלית מקיפה שכללה:
שיתוף פעולה גלוי עם ישראל
מבחינת ישראל מודי נחשב כידיד אמת ובניגוד למפלגה השלטת בהודו המסורתית שהצניעה באופן יחסי את הקשר עם ישראל (שהיה קיים מאוד גם בשלטון הקודם), מודי רואה בישראל שותפה חשובה מאוד בתחומים רבים ביניהם: ביטחון, מים, חקלאות, הייטק ועוד.
מודי מתכוון לבקר בישראל ביולי 2017 וככל הנראה ייחתמו  במהלך ביקורו הסכמים חשובים לתעשייה הישראלית.

המהלכים הכלכליים של מודי והרפורמות ניאו ליברליות האלו ואחרות הפכו את הודו לכלכה הצומחת בעולם ומודי הוכתר כרייגן של הודו. הכיוון נראה אופטימי.
בחירות בהולנד
ארצות הברית - מדד המחירים לצרכן בארצות הברית עלה השבוע ב-0.6 אחוז ובכך הגיע שיעור האינפלציה בארצות לקצב שנתי של 2.5 אחוז. ג'נט ילן דיברה השבוע ואמרה שלא יהיה חכם להתמהמה עם העלאת הריבית בארצות הברית לאור הנתונים החיוביים בכלכלה האמריקאית. ההערכה שלנו שהריבית צפויה לעלות עד יוני ולעלות שוב לפחות עוד פעם אחת עד לסוף השנה.
אירופה - אירופה מתכוננת לבחירות בצרפת והולנד שישפיעו בצורה משמעותית על אחדות של גוש האירו . הבחירות בהולנד צפויות להיות ב-15 במרץ וכרגע מוביל שם הלאומן חירט וילדרס, שהוא מתנגד חריף לאיחוד האירופאי. הבחירות בצרפת צפויות להיות באפריל.
האמור לעיל הינו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע שפורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור, לרבות מידע שנאסף ונערך על ידי עורכי הסקירה ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שעורכי הסקירה ו/או החברה ביצעו בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. סקירה זו אינה מהווה אסמכתא ו/או אישור כלשהם למהימנות ולנכונות המידע האמור. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. הדעות והתחזיות האמורות לעיל עשויות להשתנות ללא כל מתן הודעה נוספת. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. ברומטר ניהול השקעות בע"מ, מנהליה ועובדיה לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד ככל שייגרמו מהסתמכות על האמור לעיל.
רבותי, האינפלציה חוזרת?
מרס 2018. לא היינו מתעכבים על מדד פברואר, שעלה לאחר שנים רצופות של ירידות, אלמלא המגמה של עליית האינפלציה בעולם   המשך קריאה »
הבית האמריקאי לא ירוק יותר
אוקטובר 2017. לכאורה החלום האמריקאי קרוב מתמיד: אנחנו מביאים כסף לרכישת נדל"ן ובתמורה תשואה שנתית מובטחת של 9%. האומנם? על האותיות הקטנות שלא כתובות בפרסומות לרכישת נדל"ן מעבר לים  המשך קריאה »
הצריכה צומחת
אוגוסט 2017. מה שמתדלק את הצמיחה בישראל זה הצריכה הפרטית. זו לא צמיחה אמיתית  המשך קריאה »
טראמפ שולח את השוק לאג"ח ארוך
אוגוסט 2017. הסימן הראשון בשוק ההון האמריקאי לכך שיש נשיא צולע הוא עליה בביקוש לאיגרות חובות ארוכות, שזה מקום מפלט למצב עולם של חוסר אמון ואי ודאות.  המשך קריאה »
למה גז כן ואקזיט לא?
כדי להחליש את השקל מול הדולר, בנק ישראל צריך לנטרל את האקזיטים ולהזרים דולרים  המשך קריאה »
תוכנית כלכלית נטו חיובית
מאי 2017. יש לנו רק דברים טובים לאמר על התוכנית הכלכלית של כחלון. ואצלנו בשוק ההון מגמת התעוררות עם הנפקות חדשות  המשך קריאה »
יש עתיד בצרפת?
אפריל 2017. בצרפת מתלהבים מהפוליטיקה החדשה, אך בשורות כלכליות אין בה  המשך קריאה »
מדד המחירים ליצרן: האם סנונית ראשונה לאינפלציה?
פברואר 2017: שימו לב למדד המחירים ליצרן - עליה של 2.9% מתחילת השנה, סימן ראשון לעליה אפשרית של האינפלציה. אחיו המדד לצרכן ירד בינתיים ב-0.2 אחוז  המשך קריאה »
מוצר פיננסי חדש בשוק ההון: קופת גמל להשקעה
ינואר 2017. מותר להפקיד בקופת הגמל להשקעה עד 70,000 ₪ בשנה ולמשוך את הכסף בכל יום ללא קנס אך עם תשלום מס רווחי הון של 25 אחוז ריאלי. אפשר לבצע דרכנו  המשך קריאה »
שווקי המניות סומכים על הבטחות טראמפ, ועולים
ינואר 2017. הכלכלה האמריקאית מצפה להפחתת מיסים ותמריצים פיסקליים שיתדלקו את הביקושים. האם האירו עומד להיחלש מול הדולר?   המשך קריאה »
טראמפ: הריבית משנה כיוון
דצמבר 2016. אפקט טראמפ: הריבית הארוכה משנה כיוון והחלה תהליך ארוך טווח של עלייה. האם אנחנו חוזרים לכלכלת צד ההיצע?  המשך קריאה »
זרקור על אג"ח: אנגל משאבים אג"ח 8
אוקטובר 2016. זרקור על איגרת חוב אנגל משאבים  המשך קריאה »
כל הדרכים מובילות ליציאה מהגוש
ספטמבר 2016. איטליה זה לא יוון. אם יוחלט במשאל עם על עזיבת גוש האירו, זו סוף דרכו ואולי תחילתה של התאוששות  המשך קריאה »
ריח של שנות השמונים באויר
אוגוסט 2016. לא מעט משותף בין רייגן לבין המועמד לנשיאות טראמפ. קודם כל לשניהם התייחסו כליצנים תורנים. אבל יותר מזה, אצל שניהם מערכת המס במוקד. אצל רייגן זה עבד יפה  המשך קריאה »
תיקון 190: מה זה אומר ולמי טוב
יולי 2016. הפעם על טרנד ושמו תיקון 190.   המשך קריאה »
האם קרנות מנייתיות ותעודות סל מכות המדדים?
יוני 2016: מי שהשקיע במדדי המניות בישראל ב-10 השנים האחרונות השיג תשואה נמוכה יותר מהמדדים המקבילים בחו"ל, אך מי שעשה זאת לפני כ-15 שנה הרוויח  המשך קריאה »
איגרות חוב אמריקאיות לא מה שחשבתם
אפריל 2016: החוסן של חברות הנדל"ן הישראליות גבוה מזה של האמריקאיות שבאות לגייס פה כסף ומציגות שיערוכים מופרזים  המשך קריאה »
השוק בצמיחה, ההייטק לא
אפריל 2016. ירידה משמעותית ביצוא ההיטק בישראל. בארה"ב השוק מתאושש  המשך קריאה »
אז אולי העלאת שכר המינימום
מרס 2016. האם העלאת שכר המינימום תגדיל הצמיחה. הנתונים מראים כלכלה ישראלית יציבה  המשך קריאה »
איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב
מרס 2016. איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב. כך זה היה בשנים שבהן נשיא מסיים את תפקידו  המשך קריאה »
מה מוריד את השווקים
פברואר 2016. למה השוק יורד, ומהם הגורמים שבכל זאת מאזנים אותו  המשך קריאה »
למה להוריד מסים למעמד הביניים
פברואר 2016: במקום עוד מאותו דבר, כלומר הפחתות ריבית, יש להוריד מיסים למעמד הביניים. הגירעון אמנם יגדל אבל אפשר לאזן בגידול בצמיחה וצעדים משלימים  המשך קריאה »
תיקון או מפולת
ינואר 2016: תיקון או מפולת? ומתי נראה התאוששות?  המשך קריאה »
האם ברזיל בדרך לחדלות פירעון?
ינואר 2016. הפעם ניתן מבט לברזיל, נפגעת עיקרית ממשבר הנפט.   המשך קריאה »
ה-16 בדצמבר הגיע וההבטחות התממשו
דצמבר 2015. תהליך העלאת הריבית יהיה ארוך ומדוד. ואצלנו, השקל החזק מחייב מציאת פתרונות  המשך קריאה »
האם שוק הדירות ישנה כיוון ב-2016?
דצמבר 2016. הריבית שמגביהה ראש ומחיר למשתכן עשויים למתן את שוק הנדל"ן  המשך קריאה »
השוק התאושש מהר. ריבית אפס אמרנו?
נובמבר 2015. אחרי תיקון של 10–15 אחוז בשוקי המניות, ראינו החודש רגיעה והתייצבות.  המשך קריאה »
ותודה שקניתם במקלדת
נובמבר 2015: המהפכה הצרכנית שבה קונים באינטרנט, והרבה, עדיין לא נתנה אותותיה בדוחות של חברות המסחר והאופנה  המשך קריאה »
תיקון מתבקש
אוקטובר 2015: הירידות האחרונות בשוקי העולם הן תיקון מתבקש לאחר תקופה ארוכה של עליות  המשך קריאה »
ריבית אפס לא עושה את העבודה
אוקטובר 2015: התיקון בשוק הוא מתבקש. ריבית אפס כבר לא עושה את העבודה. איך בכל זאת מוציאים את המשק מההאטה? קוראים לזה כלכלת היצע  המשך קריאה »
מיליארד סינים לפעמים טועים
ספטמבר 2015: אחרי משבר 2008 דשדשה הבורסה בסין במשך כארבע חמש שנים ואז החלה לעלות. לעלות זו מילה עדינה זו, הייתה נסיקה מטורפת כלפי מעלה.  המשך קריאה »
תפוח אדמה לוהט ושמו העלאת ריבית
אוגוסט 2015: בטווח של עשר השנים הקרובות הריבית תעלה, אבל לא לרמות הקודמות, לא לארבעה וחמישה אחוזים. לממשלות יש קושי רציני להעלותה  המשך קריאה »
אז כמה בטן גב היה לנו
יולי 2015. טורקיה, המתחרה הגדולה של יוון, הצליחה במהלך שנות ה-2000 להעלות את מספר התיירים מעשרה מיליון בשנה ל-40 מיליון  המשך קריאה »
מה יעשו המניות אם הריבית תעלה
מאמר של אלי צחור ואמיר חדד ב"גלובס" 9.6.15: מה יקרה לשוק המניות כשהריבית תעלה  המשך קריאה »
האם העולם חולה במחלה היפאנית
אפריל מאי 2015. האם הרחבה מוניטרית מביאה לצמיחה? המקרה היפאני מטיל ספק במגמה העולמית השלטת   המשך קריאה »
אז מה עושים? בונים בניינים (ומורידים ריבית)
מרס 2015. כשאין אלטרנטיבה סולידית לכסף, הציבור רץ לשוק הנדל"ן והמניות. בדרך לוקחים משכנתא זולה.  המשך קריאה »
שווייץ מתחת לאפס
פברואר 2015: מדינות העולם מתחמקות מהאפשרות לממן את הגירעון על ידי העלאת מיסים בכך שהם רוכשות אג"ח של עצמן  המשך קריאה »
אירופה תחת מתקפה כלכלית
ינואר 2015: כבר שנים מדברים על תוכנית כלכלית משמעותית לאירופה הנקראת "בזוקה". בכל פעם היא נדחית או מבוצעת בזעיר אנפין  המשך קריאה »
אבינומיקס 2 ופרופ' פול קרוגמן
דצמבר 2014: האם כלכלת יפן נמצאת בנקודה מעניינת לזינוק מחדש.  המשך קריאה »
מחירי הנפט, המלחמה הקרה (ומשלי פאהד)
נובמבר 2014: הזהב השחור מכה שנית. למה מחיר הנפט יורד  המשך קריאה »
הקלאסיקו נשאר, בינתיים
אוקטובר 2014: קטלוניה מובילה יחד עם בסקיה את הצמיחה הספרדית. לכן החשש הרב ממשאל העם  המשך קריאה »
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל