סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
בוטיק ההשקעות המוביל
25 שנות נסיון. סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
הקלאסיקו נשאר, בינתיים
 
אוקטובר 2014
מאת אלי צחור ואמיר חדד
 
קייפטאון, ה-11 ביולי 2010. על הגביע העולמי מתמודדות שתי נבחרות, הולנד וספרד.
בדקה 117 מבקיע אנייסטה שער לטובת ספרד והיא זוכה בגביע העולמי. בסיום המשחק רצים שחקני ספרד אל הקהל מחובקים בדגל ספרד. הקפטן פויול וצ'אבי רץ לעומתם עם דגל קטלוניה. זה היה עוד סימן אחד לבאות, הרצון העז של הקטלונים לעצמאות.


ספרד כידוע אינה מקשה אחת, אלא מורכבת מקסטיליה, קטלוניה בסקיה ועוד 14 מדינות שונות.

לפני שבועות מספר נערך משאל בסקוטלנד לגבי האפשרות שסקוטלנד תפרוש מברטניה ותהיה מדינה עצמאית. משאל העם הדיר שינה מעיני הפוליטיקאים הבריטיים והחשש היה שאם אכן כך יהיה, הממלכה הבריטית תאבד כ 10 מהתל"ג הבריטי וחלק ניכר מאוצרות הטבע ומהשטחים של הממלכה המאוחדת. התשובה של העם הסקוטי הייתה שהם מעוניינים להישאר תחת הכתר הבריטי.

ב-7 בנובמבר ייערך משאל העם בקטלוניה לגבי האפשרות להיפרד מספרד ולהפוך למדינה עצמאית. הספרדים מבחינתם הודיעו שמשאל העם אינו חוקי והם פנו לבית המשפט העליון לחוקה על מנת לבטלו.
בניגוד לסקוטלנד, שם הייתה אי ודאות בנוגע לתוצאות משאל העם, הסיפור הקטלוני שונה.
בין הקטלונים והספרדים זורם דם רע מאוד במונחים היסטוריים ויש ביניהם איבה גדולה מאוד.
לא פלא שהקטלונים חושבים שהם יכולים בלי
קטלוניה מהווה כ-20 אחוז מהתוצר הספרדי. על אף שמספר תושביה מהווה כ 12-13 אחוז מספרד היא נחשבת למוצלחת בין המדינות הספרדיות. ברצלונה, מלבד היותה עיר תיירותית מרשימה ומרכז כדורגל עולמי, היא גם אחת הערים המובילות באירופה בתחום ההייטק (שכמעט ולא קיים במחוזות אחרים בספרד).לא פלא אם כן שהקטלונים מרגישים שהם יכולים להסתדר לבד בלי תלות בספרדים.

יצירת קשר עם מנהלי התיקים »


לקטלונים זיכרונות רעים ביותר מימי מלחמת האזרחים הספרדית בסוף שנות השלושים של המאה הקודמת, בה נאסר למעשה השימוש בשפה הקטלונית במסמכי השלטון ונרדפה כל פעילות פוליטית עצמאית. רק בשנת 1979 זכו הקטלונים לקבל בחזרה את האוטונומיה התרבותית כלכלית שלהם. האיבה הרבה לספרד מומחשת בדוגמא הבאה: בגמר גביע העולם ב 2010 סירבו רוב ראשי הערים בקטלוניה לשדר את המשחק ברחובות הערים למרות ששבעה משחקני הנבחרת הם ממוצא קטלוני. לבסוף שודר המשחק בברצלונה ורק 75 אלף באו לצפות במשחק. כשבוע לאחר מכן התקיימה הפגנה בעד עצמאות לקטלוניה בה השתתפו מעל מיליון בני אדם.
ראש הממשלה הקטלוני, מאס, יודע שהתוצאה במשאל העם תהיה בעד ניתוק מספרד בהסתברות גבוהה וזה גם מה שמטריד מאוד את ראחוי ראש ממשלת ספרד.

פרישה של קטלוניה תקטין את התוצר הספרדי ב-20 אחוז ותפגע בצורה קשה בכלכלה הספרדית הסובלת משיעורי אבטלה גבוהים של מעל ל-25 אחוז. קטלוניה מובילה יחד עם בסקיה את הצמיחה הספרדית. התוצר לנפש בקטלוניה עומד כל כ 36 אלף דולר לנפש מול 27 אלף דולר לנפש הממוצע הספרדי.
חשש ספרדי נוסף הוא שבעקבות קטלוניה גם בסקיה תבקש עצמאות ושם האיבה לשלטון הספרדי גדולה אף יותר.
ההשלכות לאירופה יכולות להיות במספר מישורים :
במישור הלאומי – התקדים הקטלוני יכול להוות זרז לאומות נוספות באירופה להתחיל תהליכים של קבלת עצמאות או היפרדות. בין היתר: בלגיה שמורכבת מפלמים וולנים; את בריטניה שתחת כתרה סקוטלנד , וולש , אירלנד הצפונית ואנגליה; וקורסיקה שגם לה שאיפות בדלניות. התהליך הזה הוא הפוך לתהליך לו מייחל האיחוד האירופאי ויגביר את המורכבות העדינה ממילא של ניהול כלכלת אירופה.
ספרד יכולה להיפגע אנושות מהיפרדות
במישור הכלכלי - ספרד שמהווה את אחת ממדינות העוגן של האיחוד האירופאי עלולה להיפגע אנושות. זה יחמיר את המצב הכלכלי העגום של כלכלת ספרד מה שיגביר את הסיכון לחוב הספרדי. רק בשבוע שעבר כשלה המדינה הספרדית בניסיון גיוס חוב גדול בשווקים הבינלאומיים ומרווחי האג"ח הספרדי עלו ביחס לגרמני.
בשבוע שעבר הודיעה דובר קבוצת הכדורגל ברצלונה על תמיכה במשאל העם ובעקבות כך הודיעה מנהלת הליגה הספרדית שהיא תסלק את ברצלונה מהליגה הספרדית אם תוצאות המשאל יהיו חיוביות.

לקבלת עדכונים שוטפים במייל   


אבל בינתיים יש צפירת הרגעה. בסוף השבוע האחרון הודיע ראש ממשלת קטלוניה, מאס, שהוא נענה לקריאה הספרדית ומשאל העם לא יהיה רשמי ויהווה רק מעין פרומו למשאל האמיתי. כך שגם בשנה הקרובה יתקיים עדיין משחק הקלאסיקו בכדורגל בין ריאל מדריד לברצלונה.
מלחמות לא עושים בשנת בחירות
אוגוסט 2019. בכל פעם שבשווקים נשמעים קולות מבשרי מיתון, כמו התחממות עם איראן, מגיע טראמפ ומחזיר את השווקים למסלולם הטבעי. בחירות 2020 בפתח  המשך קריאה »
התיזמון מנצח את ההשקעה לטווח ארוך
2018: שנה תנודתית. אקורד הסיום העלאת ריבית
דצמבר 2018. סיכום 2018 התנודתית בשוקי העולם. להעלאת הריבית בישראל השפעה קטנה על משקי הבית והעסקים, אבל יש לה משמעות רבה להתפתחות הציפיות העתידיות והתשואה על הנכסים  המשך קריאה »
הכלכלה מתחממת, גם כדור הארץ
אוגוסט 2018: נתוני הצמיחה הגבוהים בארה"ב קרובים לתנופה המספרית של הכלכלות המתפתחות של סין והודו, הרחק מהדשדוש בכלכלות אירופה.  המשך קריאה »
רבותי, האינפלציה חוזרת?
מרס 2018. לא היינו מתעכבים על מדד פברואר, שעלה לאחר שנים רצופות של ירידות, אלמלא המגמה של עליית האינפלציה בעולם   המשך קריאה »
הבית האמריקאי לא ירוק יותר
אוקטובר 2017. לכאורה החלום האמריקאי קרוב מתמיד: אנחנו מביאים כסף לרכישת נדל"ן ובתמורה תשואה שנתית מובטחת של 9%. האומנם? על האותיות הקטנות שלא כתובות בפרסומות לרכישת נדל"ן מעבר לים  המשך קריאה »
הצריכה צומחת
אוגוסט 2017. מה שמתדלק את הצמיחה בישראל זה הצריכה הפרטית. זו לא צמיחה אמיתית  המשך קריאה »
טראמפ שולח את השוק לאג"ח ארוך
אוגוסט 2017. הסימן הראשון בשוק ההון האמריקאי לכך שיש נשיא צולע הוא עליה בביקוש לאיגרות חובות ארוכות, שזה מקום מפלט למצב עולם של חוסר אמון ואי ודאות.  המשך קריאה »
למה גז כן ואקזיט לא?
כדי להחליש את השקל מול הדולר, בנק ישראל צריך לנטרל את האקזיטים ולהזרים דולרים  המשך קריאה »
תוכנית כלכלית נטו חיובית
מאי 2017. יש לנו רק דברים טובים לאמר על התוכנית הכלכלית של כחלון. ואצלנו בשוק ההון מגמת התעוררות עם הנפקות חדשות  המשך קריאה »
יש עתיד בצרפת?
אפריל 2017. בצרפת מתלהבים מהפוליטיקה החדשה, אך בשורות כלכליות אין בה  המשך קריאה »
מדד המחירים ליצרן: האם סנונית ראשונה לאינפלציה?
פברואר 2017: שימו לב למדד המחירים ליצרן - עליה של 2.9% מתחילת השנה, סימן ראשון לעליה אפשרית של האינפלציה. אחיו המדד לצרכן ירד בינתיים ב-0.2 אחוז  המשך קריאה »
הרייגן של הודו
מאמר זה על כלכלת הודו מוקדש לזכרה של נאוה יצחק ז"ל, לשעבר מנהלת מכירות בברומטר, שנפטרה בחודש שעבר בטרם עת.   המשך קריאה »
מוצר פיננסי חדש בשוק ההון: קופת גמל להשקעה
ינואר 2017. מותר להפקיד בקופת הגמל להשקעה עד 70,000 ₪ בשנה ולמשוך את הכסף בכל יום ללא קנס אך עם תשלום מס רווחי הון של 25 אחוז ריאלי. אפשר לבצע דרכנו  המשך קריאה »
שווקי המניות סומכים על הבטחות טראמפ, ועולים
ינואר 2017. הכלכלה האמריקאית מצפה להפחתת מיסים ותמריצים פיסקליים שיתדלקו את הביקושים. האם האירו עומד להיחלש מול הדולר?   המשך קריאה »
טראמפ: הריבית משנה כיוון
דצמבר 2016. אפקט טראמפ: הריבית הארוכה משנה כיוון והחלה תהליך ארוך טווח של עלייה. האם אנחנו חוזרים לכלכלת צד ההיצע?  המשך קריאה »
זרקור על אג"ח: אנגל משאבים אג"ח 8
אוקטובר 2016. זרקור על איגרת חוב אנגל משאבים  המשך קריאה »
כל הדרכים מובילות ליציאה מהגוש
ספטמבר 2016. איטליה זה לא יוון. אם יוחלט במשאל עם על עזיבת גוש האירו, זו סוף דרכו ואולי תחילתה של התאוששות  המשך קריאה »
ריח של שנות השמונים באויר
אוגוסט 2016. לא מעט משותף בין רייגן לבין המועמד לנשיאות טראמפ. קודם כל לשניהם התייחסו כליצנים תורנים. אבל יותר מזה, אצל שניהם מערכת המס במוקד. אצל רייגן זה עבד יפה  המשך קריאה »
תיקון 190: מה זה אומר ולמי טוב
יולי 2016. הפעם על טרנד ושמו תיקון 190.   המשך קריאה »
האם קרנות מנייתיות ותעודות סל מכות המדדים?
יוני 2016: מי שהשקיע במדדי המניות בישראל ב-10 השנים האחרונות השיג תשואה נמוכה יותר מהמדדים המקבילים בחו"ל, אך מי שעשה זאת לפני כ-15 שנה הרוויח  המשך קריאה »
איגרות חוב אמריקאיות לא מה שחשבתם
אפריל 2016: החוסן של חברות הנדל"ן הישראליות גבוה מזה של האמריקאיות שבאות לגייס פה כסף ומציגות שיערוכים מופרזים  המשך קריאה »
השוק בצמיחה, ההייטק לא
אפריל 2016. ירידה משמעותית ביצוא ההיטק בישראל. בארה"ב השוק מתאושש  המשך קריאה »
אז אולי העלאת שכר המינימום
מרס 2016. האם העלאת שכר המינימום תגדיל הצמיחה. הנתונים מראים כלכלה ישראלית יציבה  המשך קריאה »
איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב
מרס 2016. איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב. כך זה היה בשנים שבהן נשיא מסיים את תפקידו  המשך קריאה »
מה מוריד את השווקים
פברואר 2016. למה השוק יורד, ומהם הגורמים שבכל זאת מאזנים אותו  המשך קריאה »
למה להוריד מסים למעמד הביניים
פברואר 2016: במקום עוד מאותו דבר, כלומר הפחתות ריבית, יש להוריד מיסים למעמד הביניים. הגירעון אמנם יגדל אבל אפשר לאזן בגידול בצמיחה וצעדים משלימים  המשך קריאה »
תיקון או מפולת
ינואר 2016: תיקון או מפולת? ומתי נראה התאוששות?  המשך קריאה »
האם ברזיל בדרך לחדלות פירעון?
ינואר 2016. הפעם ניתן מבט לברזיל, נפגעת עיקרית ממשבר הנפט.   המשך קריאה »
ה-16 בדצמבר הגיע וההבטחות התממשו
דצמבר 2015. תהליך העלאת הריבית יהיה ארוך ומדוד. ואצלנו, השקל החזק מחייב מציאת פתרונות  המשך קריאה »
האם שוק הדירות ישנה כיוון ב-2016?
דצמבר 2016. הריבית שמגביהה ראש ומחיר למשתכן עשויים למתן את שוק הנדל"ן  המשך קריאה »
השוק התאושש מהר. ריבית אפס אמרנו?
נובמבר 2015. אחרי תיקון של 10–15 אחוז בשוקי המניות, ראינו החודש רגיעה והתייצבות.  המשך קריאה »
ותודה שקניתם במקלדת
נובמבר 2015: המהפכה הצרכנית שבה קונים באינטרנט, והרבה, עדיין לא נתנה אותותיה בדוחות של חברות המסחר והאופנה  המשך קריאה »
תיקון מתבקש
אוקטובר 2015: הירידות האחרונות בשוקי העולם הן תיקון מתבקש לאחר תקופה ארוכה של עליות  המשך קריאה »
ריבית אפס לא עושה את העבודה
אוקטובר 2015: התיקון בשוק הוא מתבקש. ריבית אפס כבר לא עושה את העבודה. איך בכל זאת מוציאים את המשק מההאטה? קוראים לזה כלכלת היצע  המשך קריאה »
מיליארד סינים לפעמים טועים
ספטמבר 2015: אחרי משבר 2008 דשדשה הבורסה בסין במשך כארבע חמש שנים ואז החלה לעלות. לעלות זו מילה עדינה זו, הייתה נסיקה מטורפת כלפי מעלה.  המשך קריאה »
תפוח אדמה לוהט ושמו העלאת ריבית
אוגוסט 2015: בטווח של עשר השנים הקרובות הריבית תעלה, אבל לא לרמות הקודמות, לא לארבעה וחמישה אחוזים. לממשלות יש קושי רציני להעלותה  המשך קריאה »
אז כמה בטן גב היה לנו
יולי 2015. טורקיה, המתחרה הגדולה של יוון, הצליחה במהלך שנות ה-2000 להעלות את מספר התיירים מעשרה מיליון בשנה ל-40 מיליון  המשך קריאה »
מה יעשו המניות אם הריבית תעלה
מאמר של אלי צחור ואמיר חדד ב"גלובס" 9.6.15: מה יקרה לשוק המניות כשהריבית תעלה  המשך קריאה »
האם העולם חולה במחלה היפאנית
אפריל מאי 2015. האם הרחבה מוניטרית מביאה לצמיחה? המקרה היפאני מטיל ספק במגמה העולמית השלטת   המשך קריאה »
אז מה עושים? בונים בניינים (ומורידים ריבית)
מרס 2015. כשאין אלטרנטיבה סולידית לכסף, הציבור רץ לשוק הנדל"ן והמניות. בדרך לוקחים משכנתא זולה.  המשך קריאה »
שווייץ מתחת לאפס
פברואר 2015: מדינות העולם מתחמקות מהאפשרות לממן את הגירעון על ידי העלאת מיסים בכך שהם רוכשות אג"ח של עצמן  המשך קריאה »
אירופה תחת מתקפה כלכלית
ינואר 2015: כבר שנים מדברים על תוכנית כלכלית משמעותית לאירופה הנקראת "בזוקה". בכל פעם היא נדחית או מבוצעת בזעיר אנפין  המשך קריאה »
אבינומיקס 2 ופרופ' פול קרוגמן
דצמבר 2014: האם כלכלת יפן נמצאת בנקודה מעניינת לזינוק מחדש.  המשך קריאה »
מחירי הנפט, המלחמה הקרה (ומשלי פאהד)
נובמבר 2014: הזהב השחור מכה שנית. למה מחיר הנפט יורד  המשך קריאה »
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל