סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
בוטיק ההשקעות המוביל
25 שנות נסיון. סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
מיליארד סינים לפעמים טועים
ספטמבר 2015
מאת אלי צחור ואמיר חדד
 
שוב הגיע סוף הקיץ ושוב השווקים מאוד תנודתיים. בקיץ של 1997 זה היה המזרח ובעיקר תאילנד. הקיץ של 1998 היה שייך לרוסיה בשנים 2011, 2012 זה היה קיץ יווני והכוכבת התורנית היא סין.
אחרי משבר 2008 דשדשה הבורסה בסין במשך כארבע חמש שנים ואז החלה לעלות. לעלות זו מילה עדינה זו, הייתה נסיקה מטורפת כלפי מעלה.

הירשמו לקבלת הברומטר החודשי במייל   


הבורסה הסינית עלתה מרמות של 2000 נקודות ל 5000 נקודות בשנה אחת (2014 – 2015) אבל בחודש אפריל הבורסה הסינית שינתה כיוון וכמו שהיא עלתה במהירות כך היא גם צנחה.
בהתחלה כולם חשבו שזה אירוע סיני פנימי אבל מאמצע חודש יולי הבורסות בעולם החלו להידבק במגמת הירידות וכך איבדו המדדים המרכזיים בעולם 10 – 20 אחוז מערכם במהלך החודש וחצי האחרונים.
מה הסיבות לנסיקה ולמפולת הסינית?
כאשר משווים את הבורסה הסינית לבורסות האחרות עולם בין השנים 2009 - 2014 רואים שהיא הפגינה ביצועי חסר ולכן יש טענה שהיא לכאורה השלימה את הפער של העליות. טענה זו קלושה שכן בחלק מהשווקים הסינים אין גישה לשחקנים זרים וזו בורסה שמושתתת על מקומיים בלבד.

הסיבה היותר משמעותית היא מחירי הנדל"ן בסין שעלו בעשרות אחוזים בין השנים 2009 – 2013 אך החלו לרדת ב-2014. הממשלה הסינית החליטה לפתוח את שוק המניות בסין לקהל הרחב על מנת לתת לו אלטרנטיבת השקעה וכך למעשה הבורסה הסינית נפתחה לקהל הרחב רק בשנה שעברה – כן, רק לפני שנה. יתרה מכך, הסינים חוקקו חוקים המאפשרים לקבל הלוואה על מנת להשקיע בשוק המניות וכך מצאו את עצמם סינים רבים מקבלים מימון של פי חמישה מההון העצמי שלהם להשקעה במניות. התוצאה הייתה ריצת אמוק שנגמרה במפולת נוראית בה נמחקו 3.25 טריליון דולר.

השלב הבא במפולת היה תהליך שנקרא התמוססות שוק. ב-7 ביולי השנה - הודיעו כמה מאות חברות סיניות על השעיית המסחר במניותיהן, למעשה, כמעט מחצית מהחברות בבורסה הסינית הודיעו באותו היום על השעיית המסחר במניותיהן.
החברות הסיניות ציינו שסיבת ההשעיה היא צפי לאירוע משמעותי, כאשר בדרך כלל אירוע כזה הוא אירוע של מיזוג, רכישה או עסקה מהותית. אבל לא סביר שב-7 ביולי אמורים להתרחש מאות מיזוגים ורכישות ביום אחד, בוודאי לא אחרי ששוק המניות צנח ב-25 – 30 אחוז בשבועות הקודמים.
 
ההערכה היא שהסיבה להשעיה היא מצב בו בעלי מניות השליטה העמידו את מניותיהם כביטחונות לקבלת הלוואות מהבנקים. כיוון שממדי המניות צנחו הבנקים, הסינים כפו על בעלי השליטה למכור את המניות שלהם ובכך להאיץ את הירידות.

השעיה המונית של מניות גורמת לאיבוד אמון המשקיעים בשוק ופגיעה תדמיתית לטווח הארוך.
האם יש גם סיבה מאקרו כלכלית לירידות?
הכלכלה הסינית היא חידה להרבה כלכלנים בעולם כי רמת המהימנות של הנתונים הממשלתיים מוטלת בספק רב. גם לא ברור איך הסינים בודקים את הנתונים האלה. לכן בהרבה מקרים מסתמכים על נתונים שמוציאים בנקים זרים לגבי המשק הסיני כמו למשל מדד PMI של HSBC.

סין חווה בשנה האחרונה האטה בצמיחה וירידה ביצוא, בין היתר עקב מלחמת המטבעות העולמית. לכן הסינים החליטו לפחת בעצמם את היואן בשלושה אחוזים על מנת להתמודד עם ההאטה בצמיחה.
אך בכל זאת הצמיחה בסין היא שבעה אחוזים ולא אחוז שניים כמו בשאר העולם המערבי. כמו כן היצוא סיני אמנם חווה האטה אך לא התרסקות, ושאר הנתונים הכלכליים מצביעים על כלכלה שממשיכה לצמוח. לפיכך לא נראה שאת התנפצות בועת המניות הסינית ניתן למצוא בפרמטרים הכלכליים.

ככל הנראה מה שקרה בסין הוא כמו שכתוב בשיר של שלום חנוך – מה שבא בקלות באותה הקלות ייעלם.
שוק המניות הסיני חווה התנפחות מטורפת בזמן קצר ללא גיבוי כלכלי ובסופו של דבר התרסק. מה שמראה שלפעמים מיליארד סינים לפעמים טועים.
מה קורה בשוק
מחירי הסחורות היורדים והירידה הצפויה במע"מ + ומחירי החשמל צפויה להוריד את האינפלציה. צפי להעלאת הריבית בארצות הברית גורם לתנודתיות באגרות החוב הארוכות. צפי למדדים נמוכים רק אם הריבית מכסה עלויות כמו דמי שמירה
ועמלות. הירידות בשווקי המניות הוזילו את מחיר המניות.
מלחמות לא עושים בשנת בחירות
אוגוסט 2019. בכל פעם שבשווקים נשמעים קולות מבשרי מיתון, כמו התחממות עם איראן, מגיע טראמפ ומחזיר את השווקים למסלולם הטבעי. בחירות 2020 בפתח  המשך קריאה »
התיזמון מנצח את ההשקעה לטווח ארוך
2018: שנה תנודתית. אקורד הסיום העלאת ריבית
דצמבר 2018. סיכום 2018 התנודתית בשוקי העולם. להעלאת הריבית בישראל השפעה קטנה על משקי הבית והעסקים, אבל יש לה משמעות רבה להתפתחות הציפיות העתידיות והתשואה על הנכסים  המשך קריאה »
הכלכלה מתחממת, גם כדור הארץ
אוגוסט 2018: נתוני הצמיחה הגבוהים בארה"ב קרובים לתנופה המספרית של הכלכלות המתפתחות של סין והודו, הרחק מהדשדוש בכלכלות אירופה.  המשך קריאה »
רבותי, האינפלציה חוזרת?
מרס 2018. לא היינו מתעכבים על מדד פברואר, שעלה לאחר שנים רצופות של ירידות, אלמלא המגמה של עליית האינפלציה בעולם   המשך קריאה »
הבית האמריקאי לא ירוק יותר
אוקטובר 2017. לכאורה החלום האמריקאי קרוב מתמיד: אנחנו מביאים כסף לרכישת נדל"ן ובתמורה תשואה שנתית מובטחת של 9%. האומנם? על האותיות הקטנות שלא כתובות בפרסומות לרכישת נדל"ן מעבר לים  המשך קריאה »
הצריכה צומחת
אוגוסט 2017. מה שמתדלק את הצמיחה בישראל זה הצריכה הפרטית. זו לא צמיחה אמיתית  המשך קריאה »
טראמפ שולח את השוק לאג"ח ארוך
אוגוסט 2017. הסימן הראשון בשוק ההון האמריקאי לכך שיש נשיא צולע הוא עליה בביקוש לאיגרות חובות ארוכות, שזה מקום מפלט למצב עולם של חוסר אמון ואי ודאות.  המשך קריאה »
למה גז כן ואקזיט לא?
כדי להחליש את השקל מול הדולר, בנק ישראל צריך לנטרל את האקזיטים ולהזרים דולרים  המשך קריאה »
תוכנית כלכלית נטו חיובית
מאי 2017. יש לנו רק דברים טובים לאמר על התוכנית הכלכלית של כחלון. ואצלנו בשוק ההון מגמת התעוררות עם הנפקות חדשות  המשך קריאה »
יש עתיד בצרפת?
אפריל 2017. בצרפת מתלהבים מהפוליטיקה החדשה, אך בשורות כלכליות אין בה  המשך קריאה »
מדד המחירים ליצרן: האם סנונית ראשונה לאינפלציה?
פברואר 2017: שימו לב למדד המחירים ליצרן - עליה של 2.9% מתחילת השנה, סימן ראשון לעליה אפשרית של האינפלציה. אחיו המדד לצרכן ירד בינתיים ב-0.2 אחוז  המשך קריאה »
הרייגן של הודו
מאמר זה על כלכלת הודו מוקדש לזכרה של נאוה יצחק ז"ל, לשעבר מנהלת מכירות בברומטר, שנפטרה בחודש שעבר בטרם עת.   המשך קריאה »
מוצר פיננסי חדש בשוק ההון: קופת גמל להשקעה
ינואר 2017. מותר להפקיד בקופת הגמל להשקעה עד 70,000 ₪ בשנה ולמשוך את הכסף בכל יום ללא קנס אך עם תשלום מס רווחי הון של 25 אחוז ריאלי. אפשר לבצע דרכנו  המשך קריאה »
שווקי המניות סומכים על הבטחות טראמפ, ועולים
ינואר 2017. הכלכלה האמריקאית מצפה להפחתת מיסים ותמריצים פיסקליים שיתדלקו את הביקושים. האם האירו עומד להיחלש מול הדולר?   המשך קריאה »
טראמפ: הריבית משנה כיוון
דצמבר 2016. אפקט טראמפ: הריבית הארוכה משנה כיוון והחלה תהליך ארוך טווח של עלייה. האם אנחנו חוזרים לכלכלת צד ההיצע?  המשך קריאה »
זרקור על אג"ח: אנגל משאבים אג"ח 8
אוקטובר 2016. זרקור על איגרת חוב אנגל משאבים  המשך קריאה »
כל הדרכים מובילות ליציאה מהגוש
ספטמבר 2016. איטליה זה לא יוון. אם יוחלט במשאל עם על עזיבת גוש האירו, זו סוף דרכו ואולי תחילתה של התאוששות  המשך קריאה »
ריח של שנות השמונים באויר
אוגוסט 2016. לא מעט משותף בין רייגן לבין המועמד לנשיאות טראמפ. קודם כל לשניהם התייחסו כליצנים תורנים. אבל יותר מזה, אצל שניהם מערכת המס במוקד. אצל רייגן זה עבד יפה  המשך קריאה »
תיקון 190: מה זה אומר ולמי טוב
יולי 2016. הפעם על טרנד ושמו תיקון 190.   המשך קריאה »
האם קרנות מנייתיות ותעודות סל מכות המדדים?
יוני 2016: מי שהשקיע במדדי המניות בישראל ב-10 השנים האחרונות השיג תשואה נמוכה יותר מהמדדים המקבילים בחו"ל, אך מי שעשה זאת לפני כ-15 שנה הרוויח  המשך קריאה »
איגרות חוב אמריקאיות לא מה שחשבתם
אפריל 2016: החוסן של חברות הנדל"ן הישראליות גבוה מזה של האמריקאיות שבאות לגייס פה כסף ומציגות שיערוכים מופרזים  המשך קריאה »
השוק בצמיחה, ההייטק לא
אפריל 2016. ירידה משמעותית ביצוא ההיטק בישראל. בארה"ב השוק מתאושש  המשך קריאה »
אז אולי העלאת שכר המינימום
מרס 2016. האם העלאת שכר המינימום תגדיל הצמיחה. הנתונים מראים כלכלה ישראלית יציבה  המשך קריאה »
איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב
מרס 2016. איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב. כך זה היה בשנים שבהן נשיא מסיים את תפקידו  המשך קריאה »
מה מוריד את השווקים
פברואר 2016. למה השוק יורד, ומהם הגורמים שבכל זאת מאזנים אותו  המשך קריאה »
למה להוריד מסים למעמד הביניים
פברואר 2016: במקום עוד מאותו דבר, כלומר הפחתות ריבית, יש להוריד מיסים למעמד הביניים. הגירעון אמנם יגדל אבל אפשר לאזן בגידול בצמיחה וצעדים משלימים  המשך קריאה »
תיקון או מפולת
ינואר 2016: תיקון או מפולת? ומתי נראה התאוששות?  המשך קריאה »
האם ברזיל בדרך לחדלות פירעון?
ינואר 2016. הפעם ניתן מבט לברזיל, נפגעת עיקרית ממשבר הנפט.   המשך קריאה »
ה-16 בדצמבר הגיע וההבטחות התממשו
דצמבר 2015. תהליך העלאת הריבית יהיה ארוך ומדוד. ואצלנו, השקל החזק מחייב מציאת פתרונות  המשך קריאה »
האם שוק הדירות ישנה כיוון ב-2016?
דצמבר 2016. הריבית שמגביהה ראש ומחיר למשתכן עשויים למתן את שוק הנדל"ן  המשך קריאה »
השוק התאושש מהר. ריבית אפס אמרנו?
נובמבר 2015. אחרי תיקון של 10–15 אחוז בשוקי המניות, ראינו החודש רגיעה והתייצבות.  המשך קריאה »
ותודה שקניתם במקלדת
נובמבר 2015: המהפכה הצרכנית שבה קונים באינטרנט, והרבה, עדיין לא נתנה אותותיה בדוחות של חברות המסחר והאופנה  המשך קריאה »
תיקון מתבקש
אוקטובר 2015: הירידות האחרונות בשוקי העולם הן תיקון מתבקש לאחר תקופה ארוכה של עליות  המשך קריאה »
ריבית אפס לא עושה את העבודה
אוקטובר 2015: התיקון בשוק הוא מתבקש. ריבית אפס כבר לא עושה את העבודה. איך בכל זאת מוציאים את המשק מההאטה? קוראים לזה כלכלת היצע  המשך קריאה »
תפוח אדמה לוהט ושמו העלאת ריבית
אוגוסט 2015: בטווח של עשר השנים הקרובות הריבית תעלה, אבל לא לרמות הקודמות, לא לארבעה וחמישה אחוזים. לממשלות יש קושי רציני להעלותה  המשך קריאה »
אז כמה בטן גב היה לנו
יולי 2015. טורקיה, המתחרה הגדולה של יוון, הצליחה במהלך שנות ה-2000 להעלות את מספר התיירים מעשרה מיליון בשנה ל-40 מיליון  המשך קריאה »
מה יעשו המניות אם הריבית תעלה
מאמר של אלי צחור ואמיר חדד ב"גלובס" 9.6.15: מה יקרה לשוק המניות כשהריבית תעלה  המשך קריאה »
האם העולם חולה במחלה היפאנית
אפריל מאי 2015. האם הרחבה מוניטרית מביאה לצמיחה? המקרה היפאני מטיל ספק במגמה העולמית השלטת   המשך קריאה »
אז מה עושים? בונים בניינים (ומורידים ריבית)
מרס 2015. כשאין אלטרנטיבה סולידית לכסף, הציבור רץ לשוק הנדל"ן והמניות. בדרך לוקחים משכנתא זולה.  המשך קריאה »
שווייץ מתחת לאפס
פברואר 2015: מדינות העולם מתחמקות מהאפשרות לממן את הגירעון על ידי העלאת מיסים בכך שהם רוכשות אג"ח של עצמן  המשך קריאה »
אירופה תחת מתקפה כלכלית
ינואר 2015: כבר שנים מדברים על תוכנית כלכלית משמעותית לאירופה הנקראת "בזוקה". בכל פעם היא נדחית או מבוצעת בזעיר אנפין  המשך קריאה »
אבינומיקס 2 ופרופ' פול קרוגמן
דצמבר 2014: האם כלכלת יפן נמצאת בנקודה מעניינת לזינוק מחדש.  המשך קריאה »
מחירי הנפט, המלחמה הקרה (ומשלי פאהד)
נובמבר 2014: הזהב השחור מכה שנית. למה מחיר הנפט יורד  המשך קריאה »
הקלאסיקו נשאר, בינתיים
אוקטובר 2014: קטלוניה מובילה יחד עם בסקיה את הצמיחה הספרדית. לכן החשש הרב ממשאל העם  המשך קריאה »
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל