סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
בוטיק ההשקעות המוביל
25 שנות נסיון. סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
מחירי הנפט, המלחמה הקרה (ומשלי פאהד)
הזהב השחור מכה שנית. ירידת מחירו של הנפט ממעל 100 דולר אל מתחת ל-80 דולר לחבית היא מכה קשה למדינות התלויות בנפט ובראשן רוסיה. נראה שהירידה במחירי הנפט אינה מקרית אלא חלק מהחלטה אסטרטגית של האמריקאים. לאינטרס האמריקאי מצטרף גם האינטרס הסעודי.

משפחת אל סעוד שולטת בחלקים מחצי האי ערב מזה 300 שנה, ובערב הסעודית כממלכה - מאז 1932. גילוי מרבצי נפט בשטח הממלכה במרץ 1938 הביא לשינויים מרחיקי לכת במעמדה, בכלכלתה ובאופייה. ייצור תעשייתי של נפט החל במלחמת העולם השנייה שבמהלכה מצאה עצמה ערב הסעודית נהנית מהביקושים הגדולים. ההון האדיר שזרם לתחומיה איפשר לה לקיים שירותי חינוך, בריאות ורווחה מבלי לגבות מסים מתושביה, ובכך להפוך למדינת רווחה מובהקת שמושכת אוכלוסיית מהגרים מכל מדינות ערב.

לאחר מלחמת העולם השנייה החלה סעודיה מתקרבת לארצות הברית והתנגדה בתוקף לאסכולה הנאצרסטית שתמכה בהתקרבות לברית המועצות. מצרים שהחרימה באותן השנים את סעודיה נהנית היום מסבסוד סעודי של 10 מיליארד דולר, שמחזיק את הכלכלה המצרית על 80 מיליון תושביה בשנים האחרונות.

לקבלת עדכונים שוטפים במייל   


בשנות ה-70 עלו מחירי הסחורות בכלל ומחירי הנפט בפרט בצורה חדה. לעולם המערבי היו אלו שנים כלכליות לא פשוטות אולם לממלכה הסעודית היתה צמיחה חדה. בסוף שנות ה-70 הגיע התוצר לנפש בסעודיה לרמה של 25,000 דולר והיה אחד הגבוהים בעולם באותם ימים.
בתחילת שנות ה-80 החליט הנשיא רייגן להוריד את רוסיה, התלויה במחירי הסחורות, על הברכיים. הדרך הנוחה ביותר הייתה באמצעות הורדת מחירי הנפט והסחורות האחרות.
פאהד, מלך סעודיה באותם ימים, שיתף פעולה עם האמריקאים והעלה בהדרגה את מספר חביות הנפט המופקות מידי יום משני מיליון חביות לעשרה מיליון חביות. זה היה אחד הגורמים שהביאו לצניחת מחיר הנפט מ-32 דולר לעשרה דולר לחבית. הרוסים מכרו נפט במחירי הפסד ובסופו של דבר פשטו את הרגל. חומת ברלין נפרצה והקומוניזם הוכרז ככישלון.

יצירת קשר עם מנהלי התיקים »


באותן שנים תמכו הסעודים בעיראק של סדאם חוסיין מחשש להתעצמותם של האיראנים, שהם גם שיעים והם לא בדיוק החברים הכי טובים של משפחת אל סעוד.
התמיכה בעיראק והירידה במחירי הנפט גבו מהסעודים מחיר כלכלי כבד מאוד. התוצר לנפש הסעודי צנח מ-25,000 דולר לנפש ב-1980 ל-8,000 דולר לנפש ב-2003. יש הטוענים שזו הייתה הקריסה החמורה ביותר בתוצר לנפש שנמדדה אי פעם. סעודיה של שנות ה-90 הפכה למדינה עם חובות כבדים ובסכנת פשיטת רגל. רק רפורמה מקיפה ותוכנית ההתייעלות שהנהיג המלך פאהד הצילה אותה מקריסה כלכלית.

פאהד נשאל פעם בראיון אם ניתן היה לעשות את הדברים אחרת והוא כדרכו השיב במשל: מעשה בבחור צעיר שעזר לקשישה ברחוב להרים סלים לביתה לבסוף הודתה לו הזקנה ואמרה לו שהוא הטוב באנשים ואיחלה לו הצלחה, משפחה וילדים. לאחר כמה שנים אותה זקנה פגשה את אותו בחור שהיה כבר נשוי עם ילדים ואמרה לו שעכשיו, לאחר שנישא, הוא כבר כמו אחד האדם. הצעיר המופתע לא הבין ופנה לזקנה ואמר לה איך זה יכול להיות שלפני זה הייתי הטוב באנשים ועכשיו אני כמו כל האנשים, ועוד שאל אם אני אעזוב את אשתי וילדיי האם אני אהיה שוב הטוב באנשים. הזקנה השיבה שאם יעשה כך הוא הגרוע באנשים. המשמעות של הסיפור היא שאת מה שהיה לא ניתן להשיב.
מה קורה היום

בתחילת שנות ה-2000 עם עליות של צווס לשלטון בוונצאולה ותחילת שלטונו של פוטין שוב נעשו מהלכים של הפחתת התפוקה במדינות החברות באופ"ק על מנת לגרום לעליית מחירי הנפט, והסחורות בכלל. כצפוי, עלייתם של מחירי הסחורות היטיבה עם המדינות שמייצאות סחורות ופגעה קשות במדינות המייבאות. רצה הגורל שהעניק את מיטב משאבי העולם למנהיגים שיציבותם מוטלת בספק כמו פוטין, צווס, קדאפי ואחרים. כשלחבר'ה האלה יש קצת כסף בארנק הם מתחילים לעשות צרות. אבל כמו שתמיד קורה, מתחיל תהליך של איזונים ובלמים. אי אפשר רק ליהנות במשך שנים מנפט במחיר של יותר מ- 100 דולר ולא לשלם מחיר.
עליית מחירי הסחורות תדלקה את האביב הערבי
עליית מחירי הסחורות תדלקה גל גדול של מהומות ברחבי העולם ועוררה את "האביב הערבי" שהביא איתו את החורף של דאעש, שבתורו מאיים מאוד על משפחת אל סעוד ומהווה מטרד מדאיג גם לאמריקאים. פוטין חלה במחלת שיגעון הגדלות ורוצה בין היתר לשלוט במשאביהן של מדינות השכנות כמו גרוזיה ואוקריאנה וזה כמובן לא מקובל על העולם המערבי.

לכן שוב מגיע נשיא אמריקאי ומחליט להילחם ברוסיה ובקיצונים אחרים. מה יכול להיות יותר טוב מהורדת מחיר הנפט שייתן מכה לרוסים ולדאעש ביחד. הסעודים מאוד בעניין. זאת למדים בין היתר מהעסקאות האחרונות שבהן הופחתו מחירים למדינות ממזרח אסיה ולפי הצהרת הסעודים "שהם יראו בעין יפה מחיר של חבית נפט ב-70 דולר". בכל מקרה הסעודים לא ממהרים להעלות את תפוקת הנפט המיוצרת שכן אין להם אינטרס לירידה חדה במחיר. ככל הנראה הסעודים הבינו את כלל הבשר הידוע : פחות מדיי זה נא. שרוף מידי זה רע.

מלחמות לא עושים בשנת בחירות
אוגוסט 2019. בכל פעם שבשווקים נשמעים קולות מבשרי מיתון, כמו התחממות עם איראן, מגיע טראמפ ומחזיר את השווקים למסלולם הטבעי. בחירות 2020 בפתח  המשך קריאה »
התיזמון מנצח את ההשקעה לטווח ארוך
2018: שנה תנודתית. אקורד הסיום העלאת ריבית
דצמבר 2018. סיכום 2018 התנודתית בשוקי העולם. להעלאת הריבית בישראל השפעה קטנה על משקי הבית והעסקים, אבל יש לה משמעות רבה להתפתחות הציפיות העתידיות והתשואה על הנכסים  המשך קריאה »
הכלכלה מתחממת, גם כדור הארץ
אוגוסט 2018: נתוני הצמיחה הגבוהים בארה"ב קרובים לתנופה המספרית של הכלכלות המתפתחות של סין והודו, הרחק מהדשדוש בכלכלות אירופה.  המשך קריאה »
רבותי, האינפלציה חוזרת?
מרס 2018. לא היינו מתעכבים על מדד פברואר, שעלה לאחר שנים רצופות של ירידות, אלמלא המגמה של עליית האינפלציה בעולם   המשך קריאה »
הבית האמריקאי לא ירוק יותר
אוקטובר 2017. לכאורה החלום האמריקאי קרוב מתמיד: אנחנו מביאים כסף לרכישת נדל"ן ובתמורה תשואה שנתית מובטחת של 9%. האומנם? על האותיות הקטנות שלא כתובות בפרסומות לרכישת נדל"ן מעבר לים  המשך קריאה »
הצריכה צומחת
אוגוסט 2017. מה שמתדלק את הצמיחה בישראל זה הצריכה הפרטית. זו לא צמיחה אמיתית  המשך קריאה »
טראמפ שולח את השוק לאג"ח ארוך
אוגוסט 2017. הסימן הראשון בשוק ההון האמריקאי לכך שיש נשיא צולע הוא עליה בביקוש לאיגרות חובות ארוכות, שזה מקום מפלט למצב עולם של חוסר אמון ואי ודאות.  המשך קריאה »
למה גז כן ואקזיט לא?
כדי להחליש את השקל מול הדולר, בנק ישראל צריך לנטרל את האקזיטים ולהזרים דולרים  המשך קריאה »
תוכנית כלכלית נטו חיובית
מאי 2017. יש לנו רק דברים טובים לאמר על התוכנית הכלכלית של כחלון. ואצלנו בשוק ההון מגמת התעוררות עם הנפקות חדשות  המשך קריאה »
יש עתיד בצרפת?
אפריל 2017. בצרפת מתלהבים מהפוליטיקה החדשה, אך בשורות כלכליות אין בה  המשך קריאה »
מדד המחירים ליצרן: האם סנונית ראשונה לאינפלציה?
פברואר 2017: שימו לב למדד המחירים ליצרן - עליה של 2.9% מתחילת השנה, סימן ראשון לעליה אפשרית של האינפלציה. אחיו המדד לצרכן ירד בינתיים ב-0.2 אחוז  המשך קריאה »
הרייגן של הודו
מאמר זה על כלכלת הודו מוקדש לזכרה של נאוה יצחק ז"ל, לשעבר מנהלת מכירות בברומטר, שנפטרה בחודש שעבר בטרם עת.   המשך קריאה »
מוצר פיננסי חדש בשוק ההון: קופת גמל להשקעה
ינואר 2017. מותר להפקיד בקופת הגמל להשקעה עד 70,000 ₪ בשנה ולמשוך את הכסף בכל יום ללא קנס אך עם תשלום מס רווחי הון של 25 אחוז ריאלי. אפשר לבצע דרכנו  המשך קריאה »
שווקי המניות סומכים על הבטחות טראמפ, ועולים
ינואר 2017. הכלכלה האמריקאית מצפה להפחתת מיסים ותמריצים פיסקליים שיתדלקו את הביקושים. האם האירו עומד להיחלש מול הדולר?   המשך קריאה »
טראמפ: הריבית משנה כיוון
דצמבר 2016. אפקט טראמפ: הריבית הארוכה משנה כיוון והחלה תהליך ארוך טווח של עלייה. האם אנחנו חוזרים לכלכלת צד ההיצע?  המשך קריאה »
זרקור על אג"ח: אנגל משאבים אג"ח 8
אוקטובר 2016. זרקור על איגרת חוב אנגל משאבים  המשך קריאה »
כל הדרכים מובילות ליציאה מהגוש
ספטמבר 2016. איטליה זה לא יוון. אם יוחלט במשאל עם על עזיבת גוש האירו, זו סוף דרכו ואולי תחילתה של התאוששות  המשך קריאה »
ריח של שנות השמונים באויר
אוגוסט 2016. לא מעט משותף בין רייגן לבין המועמד לנשיאות טראמפ. קודם כל לשניהם התייחסו כליצנים תורנים. אבל יותר מזה, אצל שניהם מערכת המס במוקד. אצל רייגן זה עבד יפה  המשך קריאה »
תיקון 190: מה זה אומר ולמי טוב
יולי 2016. הפעם על טרנד ושמו תיקון 190.   המשך קריאה »
האם קרנות מנייתיות ותעודות סל מכות המדדים?
יוני 2016: מי שהשקיע במדדי המניות בישראל ב-10 השנים האחרונות השיג תשואה נמוכה יותר מהמדדים המקבילים בחו"ל, אך מי שעשה זאת לפני כ-15 שנה הרוויח  המשך קריאה »
איגרות חוב אמריקאיות לא מה שחשבתם
אפריל 2016: החוסן של חברות הנדל"ן הישראליות גבוה מזה של האמריקאיות שבאות לגייס פה כסף ומציגות שיערוכים מופרזים  המשך קריאה »
השוק בצמיחה, ההייטק לא
אפריל 2016. ירידה משמעותית ביצוא ההיטק בישראל. בארה"ב השוק מתאושש  המשך קריאה »
אז אולי העלאת שכר המינימום
מרס 2016. האם העלאת שכר המינימום תגדיל הצמיחה. הנתונים מראים כלכלה ישראלית יציבה  המשך קריאה »
איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב
מרס 2016. איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב. כך זה היה בשנים שבהן נשיא מסיים את תפקידו  המשך קריאה »
מה מוריד את השווקים
פברואר 2016. למה השוק יורד, ומהם הגורמים שבכל זאת מאזנים אותו  המשך קריאה »
למה להוריד מסים למעמד הביניים
פברואר 2016: במקום עוד מאותו דבר, כלומר הפחתות ריבית, יש להוריד מיסים למעמד הביניים. הגירעון אמנם יגדל אבל אפשר לאזן בגידול בצמיחה וצעדים משלימים  המשך קריאה »
תיקון או מפולת
ינואר 2016: תיקון או מפולת? ומתי נראה התאוששות?  המשך קריאה »
האם ברזיל בדרך לחדלות פירעון?
ינואר 2016. הפעם ניתן מבט לברזיל, נפגעת עיקרית ממשבר הנפט.   המשך קריאה »
ה-16 בדצמבר הגיע וההבטחות התממשו
דצמבר 2015. תהליך העלאת הריבית יהיה ארוך ומדוד. ואצלנו, השקל החזק מחייב מציאת פתרונות  המשך קריאה »
האם שוק הדירות ישנה כיוון ב-2016?
דצמבר 2016. הריבית שמגביהה ראש ומחיר למשתכן עשויים למתן את שוק הנדל"ן  המשך קריאה »
השוק התאושש מהר. ריבית אפס אמרנו?
נובמבר 2015. אחרי תיקון של 10–15 אחוז בשוקי המניות, ראינו החודש רגיעה והתייצבות.  המשך קריאה »
ותודה שקניתם במקלדת
נובמבר 2015: המהפכה הצרכנית שבה קונים באינטרנט, והרבה, עדיין לא נתנה אותותיה בדוחות של חברות המסחר והאופנה  המשך קריאה »
תיקון מתבקש
אוקטובר 2015: הירידות האחרונות בשוקי העולם הן תיקון מתבקש לאחר תקופה ארוכה של עליות  המשך קריאה »
ריבית אפס לא עושה את העבודה
אוקטובר 2015: התיקון בשוק הוא מתבקש. ריבית אפס כבר לא עושה את העבודה. איך בכל זאת מוציאים את המשק מההאטה? קוראים לזה כלכלת היצע  המשך קריאה »
מיליארד סינים לפעמים טועים
ספטמבר 2015: אחרי משבר 2008 דשדשה הבורסה בסין במשך כארבע חמש שנים ואז החלה לעלות. לעלות זו מילה עדינה זו, הייתה נסיקה מטורפת כלפי מעלה.  המשך קריאה »
תפוח אדמה לוהט ושמו העלאת ריבית
אוגוסט 2015: בטווח של עשר השנים הקרובות הריבית תעלה, אבל לא לרמות הקודמות, לא לארבעה וחמישה אחוזים. לממשלות יש קושי רציני להעלותה  המשך קריאה »
אז כמה בטן גב היה לנו
יולי 2015. טורקיה, המתחרה הגדולה של יוון, הצליחה במהלך שנות ה-2000 להעלות את מספר התיירים מעשרה מיליון בשנה ל-40 מיליון  המשך קריאה »
מה יעשו המניות אם הריבית תעלה
מאמר של אלי צחור ואמיר חדד ב"גלובס" 9.6.15: מה יקרה לשוק המניות כשהריבית תעלה  המשך קריאה »
האם העולם חולה במחלה היפאנית
אפריל מאי 2015. האם הרחבה מוניטרית מביאה לצמיחה? המקרה היפאני מטיל ספק במגמה העולמית השלטת   המשך קריאה »
אז מה עושים? בונים בניינים (ומורידים ריבית)
מרס 2015. כשאין אלטרנטיבה סולידית לכסף, הציבור רץ לשוק הנדל"ן והמניות. בדרך לוקחים משכנתא זולה.  המשך קריאה »
שווייץ מתחת לאפס
פברואר 2015: מדינות העולם מתחמקות מהאפשרות לממן את הגירעון על ידי העלאת מיסים בכך שהם רוכשות אג"ח של עצמן  המשך קריאה »
אירופה תחת מתקפה כלכלית
ינואר 2015: כבר שנים מדברים על תוכנית כלכלית משמעותית לאירופה הנקראת "בזוקה". בכל פעם היא נדחית או מבוצעת בזעיר אנפין  המשך קריאה »
אבינומיקס 2 ופרופ' פול קרוגמן
דצמבר 2014: האם כלכלת יפן נמצאת בנקודה מעניינת לזינוק מחדש.  המשך קריאה »
הקלאסיקו נשאר, בינתיים
אוקטובר 2014: קטלוניה מובילה יחד עם בסקיה את הצמיחה הספרדית. לכן החשש הרב ממשאל העם  המשך קריאה »
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל