סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
בוטיק ההשקעות המוביל
25 שנות נסיון. סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
למה להוריד מסים למעמד הביניים
 פברואר 2016
מאת אלי צחור ואמיר חדד
 
לאחר המשברים של 2008 ו-2011  נקטו הבנקים המרכזיים בעולם במדיניות מוניטארית מרחיבה, שעיקריה: הפחתה של  שערי הריביות בעולם לרמות  אפסיות, והזרמה של  נזילות גבוהה לשווקים.
 
התוצאות המאקרו כלכליות למדיניות הזאת היו: צמיחה נמוכה, מלחמת מטבעות ובועות במחיר הנכסים השונים.
 
למרות זאת, פעלו הבנקים המרכזיים בשיטה של מה שלא מושג בכוח יסתדר בעוד יותר כוח והגבירו עם הזמן את המדיניות המוניטארית המרחיבה. הבנקים המרכזים סירבו להודות בטעותם וממשיכים עד עצם היום הזה את השימוש בכלים האלה, ואף התחילו להשתמש במדיניות של ריבית מוניטארית שלילית במדינות כמו שבדיה, שווייץ ויפן.  

הכלכלות באירופה וביפן כמעט ולא צומחות, ואם כן אז לפרקי צמיחה קצרים בלבד. ההתאוששות הברורה היחידה היא בארה"ב אבל גם שם היא די שברירית .

הצניחה  בשנה האחרונה במחירי הסחורות,  ובייחוד במחירי הנפט, גרמה  לזעזוע וטלטלה במדינות כמו רוסיה, קנדה וברזיל. מדינות אלו  סובלות מצמיחה  שלילית וירידה  חדה בצריכה הכללית, שגורמת לפגיעה בעקומת הביקוש העולמי.

נוסיף לכך  גם את הכלכלה בסין הסובלת מירידה בצריכה  בגלל סיבות שעוד לא ברורות מספיק. מה שברור הוא שיש בעיה  עולמית של  חוסר בביקושים.


מי שבכל זאת נהנו מהורדת הריבית הן החברות הגדולות והצרכנים החזקים שהרבה מהם קנו עם הכסף נדל"ן. ברמת המאקרו,  הכסף הזול של הבנקים לא הגיע לידיים שצורכות אלא לידיים שחוסכות
מה ניתן לעשות שעוד לא נעשה מספיק? התשובה היא מדיניות פיסקאלית מרחיבה באמצעות הפחתת מיסים
כללית במדיניות פיסקאלית מרחיבה הממשלה  מגדילה את הוצאותיה או מצמצמת את גביית המסים. מאחר שהמטרה היא הגדלת ביקושים אז יש להוריד מיסים לצרכנים  בעלי נטייה שולית לצרוך גבוה. במילים אחרות: הפחתת מיסים למעמד הביניים.
 
כדי שלא נישמע כמו מצע בחירות של מפלגה, נסביר את זה במונחים כלכליים. בדקנו האם בפועל הפחתת מיסים אכן מביאה לצמיחה בתוצר, ובלשון של כלכלנים - מה המכפיל הפיסקאלי?

 בנק ישראל מגדיר את המכפיל הפיסקאלי כיחס בין אחוז השינוי בסך התוצר לאחוז השינוי במשתנה הפיסקלי. במילים פשוטות: אם המכפיל גדול מ-1 אזי:  כל שקל הפחתה במיסים תורם לתוצר יותר משקל; ואם המכפיל  נמוך  מ-1 אז כל שקל הפחתת מיסים תורם פחות משקל לתוצר. זו הנוסחה.

פרופסור אמריקאי בשם אנטוניו פטאס מבית הספר למינהל עסקים אינסייד בדק את עניין המכפיל הפיסקאלי כבר ב-2001 וטען שקרן המטבע וגופים כלכליים אחרים משתמשים במכפיל פיסקאלי נמוך מ-1 (כלומר, הורדת המיסים לא מייצרת את הצמיחה המצופה) כי הם מעדיפים מגזר ציבורי קטן ולא להסתכן בגירעונות גבוהים שעשויים לנבוע מהפחתת מיסים.

לדעתו, הסיבה לפרוץ המשבר ב-2008 וב-2011 הייתה שהציבור חי מעבר ליכולתו ולכן עדיף להעלות מיסים וכך להתמודד עם המשברים ולאזן את הגירעונות הממשלתיים.
מה המחקרים מראים לגבי ישראל?
המחקר של יובל מזר ( בנק ישראל) מצא כי המכפיל הפיסקאלי בישראל נאמד ב 0.7, כלומר: ויתור מצד הממשלה על שקל מיסים מייצר 0.7 שקל צמיחה, כביכול לא משתלם. אבל המחקר לא בדק את השפעה של המכפיל הפיסקאלי ביחס לרמות שכר שונות.  

לפי הפרסום האחרון של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בעלי ההכנסות מרמות מיסוי של 21–34 אחוז משלמים כ-54.6 אחוז מהמיסים הישירים. בעלי הכנסות אלו, כ-30.6 אחוז מהשכירים, מהווים את השדרה המרכזית של מעמד הביניים הישראלי.

בעלי השכר בטווחי המיסוי בין 21 – 34 אחוז  מתקשים לחסוך והנטייה השולית שלהם לצרוך  גבוהה יותר ולכן המכפיל הפיסקלי שלהם יהיה גבוה יותר.

מכאן אנו מניחים כי הפחתת מיסים לבעלי המשכורות של מעמד הביניים, זה שצריכתו מושפעת מסכום הנטו שבמשכורת, תהווה זריקת מרץ  למשק המקומי . במקום עוד מאותו דבר, כלומר הפחתות ריבית נוספות , יש להוריד מיסים למעמד הביניים. ההורדה במיסים אמנם תגדיל גירעון , אבל הגידול בצריכה וצעדים משלימים נוספים יוכלו לאזן זאת.  

מלחמות לא עושים בשנת בחירות
אוגוסט 2019. בכל פעם שבשווקים נשמעים קולות מבשרי מיתון, כמו התחממות עם איראן, מגיע טראמפ ומחזיר את השווקים למסלולם הטבעי. בחירות 2020 בפתח  המשך קריאה »
התיזמון מנצח את ההשקעה לטווח ארוך
2018: שנה תנודתית. אקורד הסיום העלאת ריבית
דצמבר 2018. סיכום 2018 התנודתית בשוקי העולם. להעלאת הריבית בישראל השפעה קטנה על משקי הבית והעסקים, אבל יש לה משמעות רבה להתפתחות הציפיות העתידיות והתשואה על הנכסים  המשך קריאה »
הכלכלה מתחממת, גם כדור הארץ
אוגוסט 2018: נתוני הצמיחה הגבוהים בארה"ב קרובים לתנופה המספרית של הכלכלות המתפתחות של סין והודו, הרחק מהדשדוש בכלכלות אירופה.  המשך קריאה »
רבותי, האינפלציה חוזרת?
מרס 2018. לא היינו מתעכבים על מדד פברואר, שעלה לאחר שנים רצופות של ירידות, אלמלא המגמה של עליית האינפלציה בעולם   המשך קריאה »
הבית האמריקאי לא ירוק יותר
אוקטובר 2017. לכאורה החלום האמריקאי קרוב מתמיד: אנחנו מביאים כסף לרכישת נדל"ן ובתמורה תשואה שנתית מובטחת של 9%. האומנם? על האותיות הקטנות שלא כתובות בפרסומות לרכישת נדל"ן מעבר לים  המשך קריאה »
הצריכה צומחת
אוגוסט 2017. מה שמתדלק את הצמיחה בישראל זה הצריכה הפרטית. זו לא צמיחה אמיתית  המשך קריאה »
טראמפ שולח את השוק לאג"ח ארוך
אוגוסט 2017. הסימן הראשון בשוק ההון האמריקאי לכך שיש נשיא צולע הוא עליה בביקוש לאיגרות חובות ארוכות, שזה מקום מפלט למצב עולם של חוסר אמון ואי ודאות.  המשך קריאה »
למה גז כן ואקזיט לא?
כדי להחליש את השקל מול הדולר, בנק ישראל צריך לנטרל את האקזיטים ולהזרים דולרים  המשך קריאה »
תוכנית כלכלית נטו חיובית
מאי 2017. יש לנו רק דברים טובים לאמר על התוכנית הכלכלית של כחלון. ואצלנו בשוק ההון מגמת התעוררות עם הנפקות חדשות  המשך קריאה »
יש עתיד בצרפת?
אפריל 2017. בצרפת מתלהבים מהפוליטיקה החדשה, אך בשורות כלכליות אין בה  המשך קריאה »
מדד המחירים ליצרן: האם סנונית ראשונה לאינפלציה?
פברואר 2017: שימו לב למדד המחירים ליצרן - עליה של 2.9% מתחילת השנה, סימן ראשון לעליה אפשרית של האינפלציה. אחיו המדד לצרכן ירד בינתיים ב-0.2 אחוז  המשך קריאה »
הרייגן של הודו
מאמר זה על כלכלת הודו מוקדש לזכרה של נאוה יצחק ז"ל, לשעבר מנהלת מכירות בברומטר, שנפטרה בחודש שעבר בטרם עת.   המשך קריאה »
מוצר פיננסי חדש בשוק ההון: קופת גמל להשקעה
ינואר 2017. מותר להפקיד בקופת הגמל להשקעה עד 70,000 ₪ בשנה ולמשוך את הכסף בכל יום ללא קנס אך עם תשלום מס רווחי הון של 25 אחוז ריאלי. אפשר לבצע דרכנו  המשך קריאה »
שווקי המניות סומכים על הבטחות טראמפ, ועולים
ינואר 2017. הכלכלה האמריקאית מצפה להפחתת מיסים ותמריצים פיסקליים שיתדלקו את הביקושים. האם האירו עומד להיחלש מול הדולר?   המשך קריאה »
טראמפ: הריבית משנה כיוון
דצמבר 2016. אפקט טראמפ: הריבית הארוכה משנה כיוון והחלה תהליך ארוך טווח של עלייה. האם אנחנו חוזרים לכלכלת צד ההיצע?  המשך קריאה »
זרקור על אג"ח: אנגל משאבים אג"ח 8
אוקטובר 2016. זרקור על איגרת חוב אנגל משאבים  המשך קריאה »
כל הדרכים מובילות ליציאה מהגוש
ספטמבר 2016. איטליה זה לא יוון. אם יוחלט במשאל עם על עזיבת גוש האירו, זו סוף דרכו ואולי תחילתה של התאוששות  המשך קריאה »
ריח של שנות השמונים באויר
אוגוסט 2016. לא מעט משותף בין רייגן לבין המועמד לנשיאות טראמפ. קודם כל לשניהם התייחסו כליצנים תורנים. אבל יותר מזה, אצל שניהם מערכת המס במוקד. אצל רייגן זה עבד יפה  המשך קריאה »
תיקון 190: מה זה אומר ולמי טוב
יולי 2016. הפעם על טרנד ושמו תיקון 190.   המשך קריאה »
האם קרנות מנייתיות ותעודות סל מכות המדדים?
יוני 2016: מי שהשקיע במדדי המניות בישראל ב-10 השנים האחרונות השיג תשואה נמוכה יותר מהמדדים המקבילים בחו"ל, אך מי שעשה זאת לפני כ-15 שנה הרוויח  המשך קריאה »
איגרות חוב אמריקאיות לא מה שחשבתם
אפריל 2016: החוסן של חברות הנדל"ן הישראליות גבוה מזה של האמריקאיות שבאות לגייס פה כסף ומציגות שיערוכים מופרזים  המשך קריאה »
השוק בצמיחה, ההייטק לא
אפריל 2016. ירידה משמעותית ביצוא ההיטק בישראל. בארה"ב השוק מתאושש  המשך קריאה »
אז אולי העלאת שכר המינימום
מרס 2016. האם העלאת שכר המינימום תגדיל הצמיחה. הנתונים מראים כלכלה ישראלית יציבה  המשך קריאה »
איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב
מרס 2016. איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב. כך זה היה בשנים שבהן נשיא מסיים את תפקידו  המשך קריאה »
מה מוריד את השווקים
פברואר 2016. למה השוק יורד, ומהם הגורמים שבכל זאת מאזנים אותו  המשך קריאה »
תיקון או מפולת
ינואר 2016: תיקון או מפולת? ומתי נראה התאוששות?  המשך קריאה »
האם ברזיל בדרך לחדלות פירעון?
ינואר 2016. הפעם ניתן מבט לברזיל, נפגעת עיקרית ממשבר הנפט.   המשך קריאה »
ה-16 בדצמבר הגיע וההבטחות התממשו
דצמבר 2015. תהליך העלאת הריבית יהיה ארוך ומדוד. ואצלנו, השקל החזק מחייב מציאת פתרונות  המשך קריאה »
האם שוק הדירות ישנה כיוון ב-2016?
דצמבר 2016. הריבית שמגביהה ראש ומחיר למשתכן עשויים למתן את שוק הנדל"ן  המשך קריאה »
השוק התאושש מהר. ריבית אפס אמרנו?
נובמבר 2015. אחרי תיקון של 10–15 אחוז בשוקי המניות, ראינו החודש רגיעה והתייצבות.  המשך קריאה »
ותודה שקניתם במקלדת
נובמבר 2015: המהפכה הצרכנית שבה קונים באינטרנט, והרבה, עדיין לא נתנה אותותיה בדוחות של חברות המסחר והאופנה  המשך קריאה »
תיקון מתבקש
אוקטובר 2015: הירידות האחרונות בשוקי העולם הן תיקון מתבקש לאחר תקופה ארוכה של עליות  המשך קריאה »
ריבית אפס לא עושה את העבודה
אוקטובר 2015: התיקון בשוק הוא מתבקש. ריבית אפס כבר לא עושה את העבודה. איך בכל זאת מוציאים את המשק מההאטה? קוראים לזה כלכלת היצע  המשך קריאה »
מיליארד סינים לפעמים טועים
ספטמבר 2015: אחרי משבר 2008 דשדשה הבורסה בסין במשך כארבע חמש שנים ואז החלה לעלות. לעלות זו מילה עדינה זו, הייתה נסיקה מטורפת כלפי מעלה.  המשך קריאה »
תפוח אדמה לוהט ושמו העלאת ריבית
אוגוסט 2015: בטווח של עשר השנים הקרובות הריבית תעלה, אבל לא לרמות הקודמות, לא לארבעה וחמישה אחוזים. לממשלות יש קושי רציני להעלותה  המשך קריאה »
אז כמה בטן גב היה לנו
יולי 2015. טורקיה, המתחרה הגדולה של יוון, הצליחה במהלך שנות ה-2000 להעלות את מספר התיירים מעשרה מיליון בשנה ל-40 מיליון  המשך קריאה »
מה יעשו המניות אם הריבית תעלה
מאמר של אלי צחור ואמיר חדד ב"גלובס" 9.6.15: מה יקרה לשוק המניות כשהריבית תעלה  המשך קריאה »
האם העולם חולה במחלה היפאנית
אפריל מאי 2015. האם הרחבה מוניטרית מביאה לצמיחה? המקרה היפאני מטיל ספק במגמה העולמית השלטת   המשך קריאה »
אז מה עושים? בונים בניינים (ומורידים ריבית)
מרס 2015. כשאין אלטרנטיבה סולידית לכסף, הציבור רץ לשוק הנדל"ן והמניות. בדרך לוקחים משכנתא זולה.  המשך קריאה »
שווייץ מתחת לאפס
פברואר 2015: מדינות העולם מתחמקות מהאפשרות לממן את הגירעון על ידי העלאת מיסים בכך שהם רוכשות אג"ח של עצמן  המשך קריאה »
אירופה תחת מתקפה כלכלית
ינואר 2015: כבר שנים מדברים על תוכנית כלכלית משמעותית לאירופה הנקראת "בזוקה". בכל פעם היא נדחית או מבוצעת בזעיר אנפין  המשך קריאה »
אבינומיקס 2 ופרופ' פול קרוגמן
דצמבר 2014: האם כלכלת יפן נמצאת בנקודה מעניינת לזינוק מחדש.  המשך קריאה »
מחירי הנפט, המלחמה הקרה (ומשלי פאהד)
נובמבר 2014: הזהב השחור מכה שנית. למה מחיר הנפט יורד  המשך קריאה »
הקלאסיקו נשאר, בינתיים
אוקטובר 2014: קטלוניה מובילה יחד עם בסקיה את הצמיחה הספרדית. לכן החשש הרב ממשאל העם  המשך קריאה »
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל