סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
בוטיק ההשקעות המוביל
25 שנות נסיון. סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
מלחמות לא עושים בשנת בחירות
יולי 2019.
מאת אלי צחור ואמיר חדד
בכל פעם שבשווקים יש רעשי רקע מבשרי מיתון, כמו התחממות עם איראן, מגיע טראמפ ושולף שפן מכובעו שמחזיר את השווקים למסלולם הטבעי. פעם זה הסכם עם מקסיקו, ופעם זו פגישה מפתיעה עם הרודן של צפון קוריאה, קים ג'ונג און, שבין לילה הפך לחבר.

טראמפ מתנהל כמו בתוכנית ריאליטי ובהליכה על הסף הוא נזהר שלא להיגרר למהלכים נועזים כמו מלחמה עם אירן. אותו דבר עם הסינים: טראמפ לא מותח יותר מדיי את החבל, גם איתם הוא רוקד צעד קדימה, שניים אחורה. האינטרס ברור: הדבר האחרון שהנשיא הזה רוצה, לקראת הבחירות בסוף השנה הבאה, זה מלחמה או מיתון. 

האחרון שהפסיד את הבחירות אחרי הכהונה הראשונה היה ג'ורג בוש האבא, עקב המצב הכלכלי לאחר מלחמת המפרץ ב-1992. לפניו היה זה ג'ימי קרטר, בשל התנהלות כושלת באיראן ב-1979 ומשבר הנפט.

וכך השווקים בארצות הברית ממשיכים לשעוט קדימה.

הכלכלה בארצות הברית  מתפקדת נכון להיום יחסית טוב, אם כי יש סימני האטה כלכלית. ההסתברות  למיתון בשנה הקרובה חצתה לראשונה מזה כ-10 שנים את רף ה-30 אחוז. כך לפי הבנק הפדרלי של ניו יורק. כלכלנים בארה"ב חלוקים בשאלה האם השוק האמריקאי בדרך למיתון.

אז בואו נסתכל בנתונים. הצמיחה בארצות הברית הינה בקצב שנתי של 3-3.25 אחוז, והאינפלציה נחלשה מעט לרמות של 1.5-2 אחוזים. מדדי האמון של הכלכלה האמריקאית פחות טובים משהיו בתחילת 2018, אבל עדיין מאותתים על יציבות וחוזקה. תשואות החוב האמריקאי ל-10 שנים ירדו מהשיא של ינואר בכמעט 100 נקודות בסיס והגיעו לשיעור של שני אחוז.

לפי דו"ח התעסוקה במשק האמריקאי שפורסם בשבוע שעבר, נוספו 224 אלף משרות חדשות לשוק העבודה, בניגוד לציפיית הכלכלנים לעלייה מתונה יותר.

ומה עם הריבית שטראמפ כל כך רוצה להוריד? הבנק המרכזי אמנם הודיע שבשנה הבאה תתחיל הפחתת ריבית, אבל לפי הנתונים הכלכליים,, בפרט דוח התעסוקה הטרי, בהלת המיתון היא לא כצעקתה. הורדת הריבית עשויה להתעכב או בכלל להתבטל. הנגיד האמריקאי צריך לעמוד מול לחצים ומניפולציות של טראמפ שמעוניין להוריד ריבית כדי ששוק ההון והמיליונרים ימשיכו לחגוג עם ריבית נמוכה.

אם הריבית תרד כתוצאה מחולשה בכלכלה, זה בעצם אומר שהמדיניות הכלכלית של השנים האחרונות לא מצליחה מספיק.

בכל מקרה צפויים לקראת הבחירות בשנה הבאה מהלכים כלכלים נוספים של הנשיא לתמרץ את הכלכלה ולהגביר את הצמיחה. סביר להניח שבחודשים הקרובים נשמע על הורדות מיסים נוספות, הגדלת הגירעון הממשלתי, דיבורים על פתרונות של הסכמי שכר וכמובן המשך לחץ של הנשיא על הנגיד להוריד ריבית. 
אירופה ויפאן
הכלכלות של אירופה ויפן ממשיכות לדשדש והנתונים הכלכליים שם נראים לא טוב. הבנק המרכזי האירופאי הודיע שככל הנראה הוא לא יעלה את הריבית באירופה בשנה הקרובה. מסתמן כי הבריקאקזיט יידחה למועד לא ידוע, אם בכלל, וראש הממשלה של ברטניה הולך להיות בוריס ג'ונסון, שהוא הגרסה בריטית המעודנת (או המנומסת) של הנשיא טראמפ.
 
באופן כללי נראה שאירופה  נדבקה במחלה היפנית והיא לא תהווה מנוע צמיחה כלכלי עולמי בשנים הקרובות.
כלכלת ישראל
קצב צמיחת התוצר בישראל ברבעון הראשון של 2019 עמד על 4.8 אחוזים.  זהו קצב צמיחה חריג שנבע ממכירות גדולות של כלי רכב ברבעון הראשון של השנה מתוך כוונה לנצל את העלאת המיסוי הירוק. האוצר מצפה שהצמיחה ב-2019 תהיה באזור ה-3 עד 3.5 אחוז לשנה.
 
ב-17 בספטמבר אמורות להתקיים בישראל בחירות והחשש העיקרי ששוב לא תהיה תוצאה חד  משמעית. למשל מצב שלא יצליחו שוב להרכיב ממשלה או שהממשלה שתוקם תהיה מורכבת מהרבה לחצים קואליציונים ולא ייעשו הצעדים הדחופים הנחוצים ובראשם קיצוץ רוחבי משמעותי.

חשש כלכלי משמעותי מקורו בגירעון בתקציב המדינה, שהגיע ליותרמ-3 אחוזים ב-2018 וממשיך לתפוח. כרגע עומד הגירעון על 3.5 אחוזים. הממשלה החדשה תצטרך לקבל החלטות לצמצום הגירעון בתקציב.
התיזמון מנצח את ההשקעה לטווח ארוך
2018: שנה תנודתית. אקורד הסיום העלאת ריבית
דצמבר 2018. סיכום 2018 התנודתית בשוקי העולם. להעלאת הריבית בישראל השפעה קטנה על משקי הבית והעסקים, אבל יש לה משמעות רבה להתפתחות הציפיות העתידיות והתשואה על הנכסים  המשך קריאה »
הכלכלה מתחממת, גם כדור הארץ
אוגוסט 2018: נתוני הצמיחה הגבוהים בארה"ב קרובים לתנופה המספרית של הכלכלות המתפתחות של סין והודו, הרחק מהדשדוש בכלכלות אירופה.  המשך קריאה »
רבותי, האינפלציה חוזרת?
מרס 2018. לא היינו מתעכבים על מדד פברואר, שעלה לאחר שנים רצופות של ירידות, אלמלא המגמה של עליית האינפלציה בעולם   המשך קריאה »
הבית האמריקאי לא ירוק יותר
אוקטובר 2017. לכאורה החלום האמריקאי קרוב מתמיד: אנחנו מביאים כסף לרכישת נדל"ן ובתמורה תשואה שנתית מובטחת של 9%. האומנם? על האותיות הקטנות שלא כתובות בפרסומות לרכישת נדל"ן מעבר לים  המשך קריאה »
הצריכה צומחת
אוגוסט 2017. מה שמתדלק את הצמיחה בישראל זה הצריכה הפרטית. זו לא צמיחה אמיתית  המשך קריאה »
טראמפ שולח את השוק לאג"ח ארוך
אוגוסט 2017. הסימן הראשון בשוק ההון האמריקאי לכך שיש נשיא צולע הוא עליה בביקוש לאיגרות חובות ארוכות, שזה מקום מפלט למצב עולם של חוסר אמון ואי ודאות.  המשך קריאה »
למה גז כן ואקזיט לא?
כדי להחליש את השקל מול הדולר, בנק ישראל צריך לנטרל את האקזיטים ולהזרים דולרים  המשך קריאה »
תוכנית כלכלית נטו חיובית
מאי 2017. יש לנו רק דברים טובים לאמר על התוכנית הכלכלית של כחלון. ואצלנו בשוק ההון מגמת התעוררות עם הנפקות חדשות  המשך קריאה »
יש עתיד בצרפת?
אפריל 2017. בצרפת מתלהבים מהפוליטיקה החדשה, אך בשורות כלכליות אין בה  המשך קריאה »
מדד המחירים ליצרן: האם סנונית ראשונה לאינפלציה?
פברואר 2017: שימו לב למדד המחירים ליצרן - עליה של 2.9% מתחילת השנה, סימן ראשון לעליה אפשרית של האינפלציה. אחיו המדד לצרכן ירד בינתיים ב-0.2 אחוז  המשך קריאה »
הרייגן של הודו
מאמר זה על כלכלת הודו מוקדש לזכרה של נאוה יצחק ז"ל, לשעבר מנהלת מכירות בברומטר, שנפטרה בחודש שעבר בטרם עת.   המשך קריאה »
מוצר פיננסי חדש בשוק ההון: קופת גמל להשקעה
ינואר 2017. מותר להפקיד בקופת הגמל להשקעה עד 70,000 ₪ בשנה ולמשוך את הכסף בכל יום ללא קנס אך עם תשלום מס רווחי הון של 25 אחוז ריאלי. אפשר לבצע דרכנו  המשך קריאה »
שווקי המניות סומכים על הבטחות טראמפ, ועולים
ינואר 2017. הכלכלה האמריקאית מצפה להפחתת מיסים ותמריצים פיסקליים שיתדלקו את הביקושים. האם האירו עומד להיחלש מול הדולר?   המשך קריאה »
טראמפ: הריבית משנה כיוון
דצמבר 2016. אפקט טראמפ: הריבית הארוכה משנה כיוון והחלה תהליך ארוך טווח של עלייה. האם אנחנו חוזרים לכלכלת צד ההיצע?  המשך קריאה »
זרקור על אג"ח: אנגל משאבים אג"ח 8
אוקטובר 2016. זרקור על איגרת חוב אנגל משאבים  המשך קריאה »
כל הדרכים מובילות ליציאה מהגוש
ספטמבר 2016. איטליה זה לא יוון. אם יוחלט במשאל עם על עזיבת גוש האירו, זו סוף דרכו ואולי תחילתה של התאוששות  המשך קריאה »
ריח של שנות השמונים באויר
אוגוסט 2016. לא מעט משותף בין רייגן לבין המועמד לנשיאות טראמפ. קודם כל לשניהם התייחסו כליצנים תורנים. אבל יותר מזה, אצל שניהם מערכת המס במוקד. אצל רייגן זה עבד יפה  המשך קריאה »
תיקון 190: מה זה אומר ולמי טוב
יולי 2016. הפעם על טרנד ושמו תיקון 190.   המשך קריאה »
האם קרנות מנייתיות ותעודות סל מכות המדדים?
יוני 2016: מי שהשקיע במדדי המניות בישראל ב-10 השנים האחרונות השיג תשואה נמוכה יותר מהמדדים המקבילים בחו"ל, אך מי שעשה זאת לפני כ-15 שנה הרוויח  המשך קריאה »
איגרות חוב אמריקאיות לא מה שחשבתם
אפריל 2016: החוסן של חברות הנדל"ן הישראליות גבוה מזה של האמריקאיות שבאות לגייס פה כסף ומציגות שיערוכים מופרזים  המשך קריאה »
השוק בצמיחה, ההייטק לא
אפריל 2016. ירידה משמעותית ביצוא ההיטק בישראל. בארה"ב השוק מתאושש  המשך קריאה »
אז אולי העלאת שכר המינימום
מרס 2016. האם העלאת שכר המינימום תגדיל הצמיחה. הנתונים מראים כלכלה ישראלית יציבה  המשך קריאה »
איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב
מרס 2016. איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב. כך זה היה בשנים שבהן נשיא מסיים את תפקידו  המשך קריאה »
מה מוריד את השווקים
פברואר 2016. למה השוק יורד, ומהם הגורמים שבכל זאת מאזנים אותו  המשך קריאה »
למה להוריד מסים למעמד הביניים
פברואר 2016: במקום עוד מאותו דבר, כלומר הפחתות ריבית, יש להוריד מיסים למעמד הביניים. הגירעון אמנם יגדל אבל אפשר לאזן בגידול בצמיחה וצעדים משלימים  המשך קריאה »
תיקון או מפולת
ינואר 2016: תיקון או מפולת? ומתי נראה התאוששות?  המשך קריאה »
האם ברזיל בדרך לחדלות פירעון?
ינואר 2016. הפעם ניתן מבט לברזיל, נפגעת עיקרית ממשבר הנפט.   המשך קריאה »
ה-16 בדצמבר הגיע וההבטחות התממשו
דצמבר 2015. תהליך העלאת הריבית יהיה ארוך ומדוד. ואצלנו, השקל החזק מחייב מציאת פתרונות  המשך קריאה »
האם שוק הדירות ישנה כיוון ב-2016?
דצמבר 2016. הריבית שמגביהה ראש ומחיר למשתכן עשויים למתן את שוק הנדל"ן  המשך קריאה »
השוק התאושש מהר. ריבית אפס אמרנו?
נובמבר 2015. אחרי תיקון של 10–15 אחוז בשוקי המניות, ראינו החודש רגיעה והתייצבות.  המשך קריאה »
ותודה שקניתם במקלדת
נובמבר 2015: המהפכה הצרכנית שבה קונים באינטרנט, והרבה, עדיין לא נתנה אותותיה בדוחות של חברות המסחר והאופנה  המשך קריאה »
תיקון מתבקש
אוקטובר 2015: הירידות האחרונות בשוקי העולם הן תיקון מתבקש לאחר תקופה ארוכה של עליות  המשך קריאה »
ריבית אפס לא עושה את העבודה
אוקטובר 2015: התיקון בשוק הוא מתבקש. ריבית אפס כבר לא עושה את העבודה. איך בכל זאת מוציאים את המשק מההאטה? קוראים לזה כלכלת היצע  המשך קריאה »
מיליארד סינים לפעמים טועים
ספטמבר 2015: אחרי משבר 2008 דשדשה הבורסה בסין במשך כארבע חמש שנים ואז החלה לעלות. לעלות זו מילה עדינה זו, הייתה נסיקה מטורפת כלפי מעלה.  המשך קריאה »
תפוח אדמה לוהט ושמו העלאת ריבית
אוגוסט 2015: בטווח של עשר השנים הקרובות הריבית תעלה, אבל לא לרמות הקודמות, לא לארבעה וחמישה אחוזים. לממשלות יש קושי רציני להעלותה  המשך קריאה »
אז כמה בטן גב היה לנו
יולי 2015. טורקיה, המתחרה הגדולה של יוון, הצליחה במהלך שנות ה-2000 להעלות את מספר התיירים מעשרה מיליון בשנה ל-40 מיליון  המשך קריאה »
מה יעשו המניות אם הריבית תעלה
מאמר של אלי צחור ואמיר חדד ב"גלובס" 9.6.15: מה יקרה לשוק המניות כשהריבית תעלה  המשך קריאה »
האם העולם חולה במחלה היפאנית
אפריל מאי 2015. האם הרחבה מוניטרית מביאה לצמיחה? המקרה היפאני מטיל ספק במגמה העולמית השלטת   המשך קריאה »
אז מה עושים? בונים בניינים (ומורידים ריבית)
מרס 2015. כשאין אלטרנטיבה סולידית לכסף, הציבור רץ לשוק הנדל"ן והמניות. בדרך לוקחים משכנתא זולה.  המשך קריאה »
שווייץ מתחת לאפס
פברואר 2015: מדינות העולם מתחמקות מהאפשרות לממן את הגירעון על ידי העלאת מיסים בכך שהם רוכשות אג"ח של עצמן  המשך קריאה »
אירופה תחת מתקפה כלכלית
ינואר 2015: כבר שנים מדברים על תוכנית כלכלית משמעותית לאירופה הנקראת "בזוקה". בכל פעם היא נדחית או מבוצעת בזעיר אנפין  המשך קריאה »
אבינומיקס 2 ופרופ' פול קרוגמן
דצמבר 2014: האם כלכלת יפן נמצאת בנקודה מעניינת לזינוק מחדש.  המשך קריאה »
מחירי הנפט, המלחמה הקרה (ומשלי פאהד)
נובמבר 2014: הזהב השחור מכה שנית. למה מחיר הנפט יורד  המשך קריאה »
הקלאסיקו נשאר, בינתיים
אוקטובר 2014: קטלוניה מובילה יחד עם בסקיה את הצמיחה הספרדית. לכן החשש הרב ממשאל העם  המשך קריאה »
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל