סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
בוטיק ההשקעות המוביל
25 שנות נסיון. סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
הבית האמריקאי לא ירוק יותר
אוקטובר 2017
מאת אמיר חדד ואלי צחור
 
היום אי אפשר לפתוח עיתון כלכלי בלי לראות מודעות הקוראות לנו לרכוש נדל"ן באמריקה עם תשואות פנטסטיות. קחו את הריבית האפסית אצלנו, צרפו לה את המיסוי הגבוה על דירות בארץ ואת התשואות הנמוכות יחסית בשוק הנדל"ן המקומי, וקבלו שפע של הצעות לקנייית בתים בארה"ב ובגרמניה, ולצידן מספרים יפים של תשואות, לעיתים דו ספרתיות.

לכאורה החלום האמריקאי קל מתמיד. אנחנו רק נביא את הכסף והם ידאגו לאיתור הנכס, טיפול בנכס, תחזוקה, התקשרות עם שוכרים, גביית שכר הדירה, והכי חשוב - מכירתו בעתיד. אנחנו נראה  מזה תשואה שנתית של 9-8 אחוזים גם בלי כאב הראש של התעסקות עם פרטים קטנים מעבר לים.
המעניין הוא שברוב המדינות המדוברות שוררת ריבית אפס או קרובה לאפס, אבל אנחנו לא רואים שיש ביקוש מיוחד למציאה הזאת, לא בגרמניה ולא בארה"ב. כולם מחכים לישראלי-המחפש-תשואה, יקנה נכס במקום שאיש לא שמע עליו, ויקבל על זה 36 המחאות מראש שיבטיחו לו תשואה של 9 אחוזים.

הציניות שלנו נובעת מכך שלא מעט סיכונים עומדים בפני המשקיע הישראלי הממוצע, כאלה שידללו את התשואה החלומית ויעשו את ההשקעה לבלתי כדאית:
 
מיסוי - משקיעי הנדל"ן לא מודעים לכל חוקי המס הקיימים במדינות היעד. אחת הדוגמאות לכך היא קיומו של מס ירושה בארצות הברית. כך כאשר בעל הנכס נפטר יהיו יורשיו חייבים בתשלום מס עיזבון גם אם המנוח כלל אינו אזרח אמריקאי, ואף לא ביקר שם מעולם.
 
מט"ח - נניח קנינו נכס ביורו בשער של 4.8 שקל ליורו והיום היורו 4.15. סיפרו לנו שהרווחנו 20 אחוז על הנכס, אבל בפועל התשואה שואפת לאפס.
 
עלויות עסקה - בחלק מהמדינות, למשל גרמניה, עמלת התיווך היא 7.12 אחוז, גם בקניה וגם במכירה. חוץ מזה ישנן עלויות עסקה נוספות, עורכי דין ומסי רכישה בכל מדינה, ואלה מייקרים את העלות ל-12 -13 אחוז בקניה ובערך אותו דבר במכירה. כך שאפילו הרווח הוא 25 אחוז על העסקה ואפילו המט"ח לא ירד, בקושי מגרדים את נקודת האיזון.

לא חסרים סיפורי נוכלות בתחום הזה, שלא מעידים חלילה על הכלל, אבל ממחישים את החיסרון למשקיעים בהיעדר הרגולציה והפיקוח. כדי להתגבר על הספקנות, אחת החברות שמכרה נכסים בארצות הברית הבטיחה להשקיע יחד עם המשקיעים שלה 5 אחוז בכל עסקה על מנת להראות שהיא באותה סירה עם המשקיעים. אחד המשקיעים ביקש את רשימת הוצאות החברה וגילה להפתעתו עמלת תיווך של 12 אחוזים לחברה. אותו משקיע בירר לפשר אותה עמלה ונאמר לו שזה מקובל. התשובה לא סיפקה אותו והוא המשיך לחקור וגילה שעמלת התיווך שולמה לאחד מבעלי החברה.
מקרה אחר: חברה ישראלית שיווקה למשקיעים נכסים בחו"ל והבטיחה להם תשואה של 9 אחוזים ל-5 שנים. לאחר בדיקה התברר שמחירי הנכסים בפועל באותה שכונה הוא בין 40-50 אחוז מהמחיר אותו רכשו משקיעי הנדל"ן הישראלים. אז נכון שהמשקיעים הישראלים יקבלו תשואה מובטחת של של 9% לשנה, אבל הדבר יבוא לידי ביטוי במכירה. כאשר מוכרים את הנכס לאחר חמש שנים, הם ייצאו בהפסד, לפני כל עלויות העסקה.

צריך לשים לב שברוב ההסכמים עם החברות האלה, הדין החל הוא הדין האמריקאי, ובית משפט בארה"ב מוסמך לדון במחלוקת שתתעורר. משקיע שנכווה מאחת החברות הללו ורוצה להגיש תביעה, ייאלץ להרחיק לאמריקה ובתוך כך לקחת עורך דין מקומי המצוי בחוק המקומי. ניהול תביעה באמצעות עורך דין אמריקאי לא יהיה כלכלי, וכך צפוי שהמשקיע הממוצע יעדיף לוותר על הכסף ולא לתבוע. כך קרה עם מי שהשתתפו בטרנד רכישת יחידות הנופש בספרד בשנות ה-90.
 
לסיכום, אין להסתנוור מהצעות מפתות ותשואות מובטחות, הייאוש מרכישת נדל"ן בארה"ב ממש לא יותר נוח. 
נתוני מאקרו
ארה"ב
דוח התעסוקה שפורסם בארצות הברית לא היה מהטובים שהיו בשנים האחרונות אולם ניתן לייחסו לנזקי הסופה הגדולה.
הנתון המעודד בדו"ח התעסוקה היה שיעור ההשתתפות בכוח העבודה שעלה מ-62.9 ל-63.1 אחוז.
נתוני האינפלציה שהתפרסמו בארצות הברית הראו אינפלציה בקצב שנתי של מעל 2 אחוזים.
כתוצאה מנתוני המאקרו החיובים בכלכלה האמריקאית עלתה ההסתברות להעלאת ריבית עד לסוף השנה.
 
אירופה
בכלכלה האירופאית גוברות הקריאות להקטין את ההרחבה המוניטרית וזאת עקב החשש ליצירת בועות פיננסיות.
 
יפאן
הבחירות עסקו בשאלה האם לאפשר ליפן להקים כח צבאי התקפי לראשונה מאז תום מלחמת העולם השנייה. הסיבות היפאניות בדבר נחיצותו של כוח כזה הן האיומים שמגיעים מהשכנה הצפון הקוריאנית ומהסינים שמגבירים את הנוכחות הצבאית שלהם בים סין. סיבה חשובה לא פחות שעצם ההשקעה בכח צבאי שכזה תגרום לעליה בצמיחה בכלכלה היפנית מצרך שהינו מבוקש מאוד בכלכלה היפנית בשנים האחרונות.

ראש ממשלת יפן שינזו אבה זכה בבחירות, וקיבל תמיכה לקו התקיף שהוא נוקט בגישתו לאיומים הצפון קוריאניים, בדומה לנשיא דונלד טראמפ. 

ישראל
בישראל ישנם עודפי גבייה ממיסים בסך של 10 מיליארד ₪ ועכשיו השאלה מה יעשו בכסף. אפשרות אחת היא להמשיך ולהקטין את החוב שעומד על כ-60 אחוז חוב תוצר. אפשרות שנייה היא להקטין מיסי,  והשאלה איזה מיסים?
האפשרות השלישית היא להגדיל קצבאות כמו קצבאות זקנה, נכים או השקעה בתחומים אחרים.
מלחמות לא עושים בשנת בחירות
אוגוסט 2019. בכל פעם שבשווקים נשמעים קולות מבשרי מיתון, כמו התחממות עם איראן, מגיע טראמפ ומחזיר את השווקים למסלולם הטבעי. בחירות 2020 בפתח  המשך קריאה »
התיזמון מנצח את ההשקעה לטווח ארוך
2018: שנה תנודתית. אקורד הסיום העלאת ריבית
דצמבר 2018. סיכום 2018 התנודתית בשוקי העולם. להעלאת הריבית בישראל השפעה קטנה על משקי הבית והעסקים, אבל יש לה משמעות רבה להתפתחות הציפיות העתידיות והתשואה על הנכסים  המשך קריאה »
הכלכלה מתחממת, גם כדור הארץ
אוגוסט 2018: נתוני הצמיחה הגבוהים בארה"ב קרובים לתנופה המספרית של הכלכלות המתפתחות של סין והודו, הרחק מהדשדוש בכלכלות אירופה.  המשך קריאה »
רבותי, האינפלציה חוזרת?
מרס 2018. לא היינו מתעכבים על מדד פברואר, שעלה לאחר שנים רצופות של ירידות, אלמלא המגמה של עליית האינפלציה בעולם   המשך קריאה »
הצריכה צומחת
אוגוסט 2017. מה שמתדלק את הצמיחה בישראל זה הצריכה הפרטית. זו לא צמיחה אמיתית  המשך קריאה »
טראמפ שולח את השוק לאג"ח ארוך
אוגוסט 2017. הסימן הראשון בשוק ההון האמריקאי לכך שיש נשיא צולע הוא עליה בביקוש לאיגרות חובות ארוכות, שזה מקום מפלט למצב עולם של חוסר אמון ואי ודאות.  המשך קריאה »
למה גז כן ואקזיט לא?
כדי להחליש את השקל מול הדולר, בנק ישראל צריך לנטרל את האקזיטים ולהזרים דולרים  המשך קריאה »
תוכנית כלכלית נטו חיובית
מאי 2017. יש לנו רק דברים טובים לאמר על התוכנית הכלכלית של כחלון. ואצלנו בשוק ההון מגמת התעוררות עם הנפקות חדשות  המשך קריאה »
יש עתיד בצרפת?
אפריל 2017. בצרפת מתלהבים מהפוליטיקה החדשה, אך בשורות כלכליות אין בה  המשך קריאה »
מדד המחירים ליצרן: האם סנונית ראשונה לאינפלציה?
פברואר 2017: שימו לב למדד המחירים ליצרן - עליה של 2.9% מתחילת השנה, סימן ראשון לעליה אפשרית של האינפלציה. אחיו המדד לצרכן ירד בינתיים ב-0.2 אחוז  המשך קריאה »
הרייגן של הודו
מאמר זה על כלכלת הודו מוקדש לזכרה של נאוה יצחק ז"ל, לשעבר מנהלת מכירות בברומטר, שנפטרה בחודש שעבר בטרם עת.   המשך קריאה »
מוצר פיננסי חדש בשוק ההון: קופת גמל להשקעה
ינואר 2017. מותר להפקיד בקופת הגמל להשקעה עד 70,000 ₪ בשנה ולמשוך את הכסף בכל יום ללא קנס אך עם תשלום מס רווחי הון של 25 אחוז ריאלי. אפשר לבצע דרכנו  המשך קריאה »
שווקי המניות סומכים על הבטחות טראמפ, ועולים
ינואר 2017. הכלכלה האמריקאית מצפה להפחתת מיסים ותמריצים פיסקליים שיתדלקו את הביקושים. האם האירו עומד להיחלש מול הדולר?   המשך קריאה »
טראמפ: הריבית משנה כיוון
דצמבר 2016. אפקט טראמפ: הריבית הארוכה משנה כיוון והחלה תהליך ארוך טווח של עלייה. האם אנחנו חוזרים לכלכלת צד ההיצע?  המשך קריאה »
זרקור על אג"ח: אנגל משאבים אג"ח 8
אוקטובר 2016. זרקור על איגרת חוב אנגל משאבים  המשך קריאה »
כל הדרכים מובילות ליציאה מהגוש
ספטמבר 2016. איטליה זה לא יוון. אם יוחלט במשאל עם על עזיבת גוש האירו, זו סוף דרכו ואולי תחילתה של התאוששות  המשך קריאה »
ריח של שנות השמונים באויר
אוגוסט 2016. לא מעט משותף בין רייגן לבין המועמד לנשיאות טראמפ. קודם כל לשניהם התייחסו כליצנים תורנים. אבל יותר מזה, אצל שניהם מערכת המס במוקד. אצל רייגן זה עבד יפה  המשך קריאה »
תיקון 190: מה זה אומר ולמי טוב
יולי 2016. הפעם על טרנד ושמו תיקון 190.   המשך קריאה »
האם קרנות מנייתיות ותעודות סל מכות המדדים?
יוני 2016: מי שהשקיע במדדי המניות בישראל ב-10 השנים האחרונות השיג תשואה נמוכה יותר מהמדדים המקבילים בחו"ל, אך מי שעשה זאת לפני כ-15 שנה הרוויח  המשך קריאה »
איגרות חוב אמריקאיות לא מה שחשבתם
אפריל 2016: החוסן של חברות הנדל"ן הישראליות גבוה מזה של האמריקאיות שבאות לגייס פה כסף ומציגות שיערוכים מופרזים  המשך קריאה »
השוק בצמיחה, ההייטק לא
אפריל 2016. ירידה משמעותית ביצוא ההיטק בישראל. בארה"ב השוק מתאושש  המשך קריאה »
אז אולי העלאת שכר המינימום
מרס 2016. האם העלאת שכר המינימום תגדיל הצמיחה. הנתונים מראים כלכלה ישראלית יציבה  המשך קריאה »
איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב
מרס 2016. איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב. כך זה היה בשנים שבהן נשיא מסיים את תפקידו  המשך קריאה »
מה מוריד את השווקים
פברואר 2016. למה השוק יורד, ומהם הגורמים שבכל זאת מאזנים אותו  המשך קריאה »
למה להוריד מסים למעמד הביניים
פברואר 2016: במקום עוד מאותו דבר, כלומר הפחתות ריבית, יש להוריד מיסים למעמד הביניים. הגירעון אמנם יגדל אבל אפשר לאזן בגידול בצמיחה וצעדים משלימים  המשך קריאה »
תיקון או מפולת
ינואר 2016: תיקון או מפולת? ומתי נראה התאוששות?  המשך קריאה »
האם ברזיל בדרך לחדלות פירעון?
ינואר 2016. הפעם ניתן מבט לברזיל, נפגעת עיקרית ממשבר הנפט.   המשך קריאה »
ה-16 בדצמבר הגיע וההבטחות התממשו
דצמבר 2015. תהליך העלאת הריבית יהיה ארוך ומדוד. ואצלנו, השקל החזק מחייב מציאת פתרונות  המשך קריאה »
האם שוק הדירות ישנה כיוון ב-2016?
דצמבר 2016. הריבית שמגביהה ראש ומחיר למשתכן עשויים למתן את שוק הנדל"ן  המשך קריאה »
השוק התאושש מהר. ריבית אפס אמרנו?
נובמבר 2015. אחרי תיקון של 10–15 אחוז בשוקי המניות, ראינו החודש רגיעה והתייצבות.  המשך קריאה »
ותודה שקניתם במקלדת
נובמבר 2015: המהפכה הצרכנית שבה קונים באינטרנט, והרבה, עדיין לא נתנה אותותיה בדוחות של חברות המסחר והאופנה  המשך קריאה »
תיקון מתבקש
אוקטובר 2015: הירידות האחרונות בשוקי העולם הן תיקון מתבקש לאחר תקופה ארוכה של עליות  המשך קריאה »
ריבית אפס לא עושה את העבודה
אוקטובר 2015: התיקון בשוק הוא מתבקש. ריבית אפס כבר לא עושה את העבודה. איך בכל זאת מוציאים את המשק מההאטה? קוראים לזה כלכלת היצע  המשך קריאה »
מיליארד סינים לפעמים טועים
ספטמבר 2015: אחרי משבר 2008 דשדשה הבורסה בסין במשך כארבע חמש שנים ואז החלה לעלות. לעלות זו מילה עדינה זו, הייתה נסיקה מטורפת כלפי מעלה.  המשך קריאה »
תפוח אדמה לוהט ושמו העלאת ריבית
אוגוסט 2015: בטווח של עשר השנים הקרובות הריבית תעלה, אבל לא לרמות הקודמות, לא לארבעה וחמישה אחוזים. לממשלות יש קושי רציני להעלותה  המשך קריאה »
אז כמה בטן גב היה לנו
יולי 2015. טורקיה, המתחרה הגדולה של יוון, הצליחה במהלך שנות ה-2000 להעלות את מספר התיירים מעשרה מיליון בשנה ל-40 מיליון  המשך קריאה »
מה יעשו המניות אם הריבית תעלה
מאמר של אלי צחור ואמיר חדד ב"גלובס" 9.6.15: מה יקרה לשוק המניות כשהריבית תעלה  המשך קריאה »
האם העולם חולה במחלה היפאנית
אפריל מאי 2015. האם הרחבה מוניטרית מביאה לצמיחה? המקרה היפאני מטיל ספק במגמה העולמית השלטת   המשך קריאה »
אז מה עושים? בונים בניינים (ומורידים ריבית)
מרס 2015. כשאין אלטרנטיבה סולידית לכסף, הציבור רץ לשוק הנדל"ן והמניות. בדרך לוקחים משכנתא זולה.  המשך קריאה »
שווייץ מתחת לאפס
פברואר 2015: מדינות העולם מתחמקות מהאפשרות לממן את הגירעון על ידי העלאת מיסים בכך שהם רוכשות אג"ח של עצמן  המשך קריאה »
אירופה תחת מתקפה כלכלית
ינואר 2015: כבר שנים מדברים על תוכנית כלכלית משמעותית לאירופה הנקראת "בזוקה". בכל פעם היא נדחית או מבוצעת בזעיר אנפין  המשך קריאה »
אבינומיקס 2 ופרופ' פול קרוגמן
דצמבר 2014: האם כלכלת יפן נמצאת בנקודה מעניינת לזינוק מחדש.  המשך קריאה »
מחירי הנפט, המלחמה הקרה (ומשלי פאהד)
נובמבר 2014: הזהב השחור מכה שנית. למה מחיר הנפט יורד  המשך קריאה »
הקלאסיקו נשאר, בינתיים
אוקטובר 2014: קטלוניה מובילה יחד עם בסקיה את הצמיחה הספרדית. לכן החשש הרב ממשאל העם  המשך קריאה »
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל