סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
בוטיק ההשקעות המוביל
25 שנות נסיון. סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
ריח של שנות השמונים באויר
אוגוסט 2016
מאת אמיר חדד ואלי צחור
 
שנות השמונים חוזרות? לפחות מבחינה גיאו פוליטית זה נראה כך. במאמר זה נכתוב על שובה של גברת הברזל ו(אולי) אדון ליצן ומה שר האוצר משה כחלון יכול ללמוד מזה. 

בארצות הברית יש סיכוי לא רע שהנשיא הבא הוא אדם שנחשב לא רציני בעיני רבים מהבוחרים. גם ערב הבחירות בארצות הברית ב-1980, עת היה שחקן הקולנוע רונלד רייגן מועמד לנשיאות, רבים ראו בו סוג של ליצן. בסופו של דבר רייגן נחשב לאחד הנשיאים היותר טובים  שהיו לארצות הברית.
לטראמפ ורייגן יש נקודה נוספת משותפת והיא השימוש בכלכלת ההיצע ככלי כלכלי ראשון במעלה. שניהם כיוונו  חץ לעבר מערכת המיסוי בארצות הברית .לרייגן זה עבד  ב-1981  עת בוצעה הפחתת המיסים הגדולה ביותר בארצות הברית. הפחתה זו תמרצה את הכלכלה והייתה אחת הסיבות המרכזיות לצמיחה הכלכלית הציבה בארצות הברית בשנות השמונים והתשעים. טראמפ הציג השבוע את חזונו הכלכלי ועיקרו הכוונה לפשט את מדרגות המס הבארצות הברית מ-7 מדרגות ל-3 מדרגות וכן להפחית את מס החברות ל-15 אחוז.
 
לגישה הזאת של רייגן וטראמפ קוראים כלכלת צד ההיצע: הפחתת מיסים כדי לתמרץ את הכלכלה. זה לא כל כל פשוט כמו שזה נשמע. גישה אחת שבה דוגלים המוניטריסטים אנשי שיקגו מתנגדת להתערבות פיסקלית בטענה שזה יגביר את הגירעון התקציבי ואת החוב. לעומתם, מצדדי הכלכלה הקיינסיאנית טוענים שהמדיניות המוניטרית מיצתה את תפקידה  והגיעה העת להתערבות יותר מאסיבית של הממשל, כלומר הגדלת הגירעון הממשלתי.
הבריטים דווקא הצליחו לנהל מדיניות שמשלבת את  שתי הגישות הקינסיאניות. הנה כך.
נתניהו למד בזמנו מהבריטים, כחלון - לא
שנות השמונים זכורות בעולם כתקופה של אשת הברזל הבריטית מרגרט תאצ'ר . גם תאצ'ר, כמו רייגן, יישמה במהלך שנות ה-80 את כלכלת צד ההיצע בממלכה הבריטית ואף היא קצרה הצלחה, אפילו רבה מההצלחה האמריקאית .

כאשר שאלתי בעבר (במסגרת עבודת הגמר לתואר שני באוניברסיטה. א.ח.) את פטריק מינפורד היועץ הכלכלי של תאצ'ר  מדוע כלכלת צד ההיצע הצליחה יותר באנגליה מאשר בארצות הברית,  הוא ענה: הרעיון להפחית את נטל המס מבלי להקטין את הוצאות הממשלה הוא רעיון שסותר את תיאוריות הצמיחה, שכן דבר זה יפחית את שיעור החיסכון הרלוונטי להערכת הכנסות עתידיות בכלכלה, ובמילים פשוטות: הבריטים יישמו את כלכלת צד ההיצע תוך הפחתה בהוצאות הממשלה וזה בדיוק מה שנתניהו עשה ב-2003  (האיש הרזה שנושא את האיש השמן) - ולא כל כך מה שכחלון עושה היום.

גם היום יש בבריטניה ראשת ממשלה חדשה ונראה שתרזה מיי הולכת בדרכה של ת'אצר ומדברת על קיצוצים תקציבים, הפחתות מיסים והתנתקות מאירופה. רק חסרה לה  מלחמה קטנה כמו פוקלנד והיא תזכה בתואר גברת הברזל 2.
נתונים מתעתעים בארה"ב
הנתונים הכלכליים בארצות הברית ממשיכים לתעתע. מצד אחד הערכה ראשונה לצמיחה בארצות הברית לרבעון השני של השנה הייתה נמוכה מהציפיות ועמדה על צמיחה בקצב של 1.4 אחוז שנתי; ומצד שני שיעור יצירת המשרות במשק האמריקאי ממשיך להיות גבוה ושיעור ההשתתפות בכוח העבודה עולה ל-62.8 אחוז. נראה כי יש סיכוי לראות העלאת ריבית אחת בין החודשים ספטמבר עד נובמבר 2016, וזאת אם יעלו המדדים הבאים: נתוני הצמיחה, נתוני מדד הליבה של האינפלציה ושיעור ההשתתפות בכוח העבודה.

בישראל מתחיל קרב התרנגולים על התקציב ושר האוצר כחלון מנסה להעביר תקציב דו שנתי הכולל הפחתות מיסוי על ההכנסה ומיסי החברות וכן הכבדה של המיסוי על מחזיקי דירה שלישית.

באיטליה גוברים החששות לבנקים המקומיים המחזיקים בשיעור של 18 אחוז הלוואות רעילות  מסך ההלוואות. כבר היום הבנקים באיטליה מוגדרים כחצי "זומבים" והיכולת שלהם לתת אשראי מוגבלת מאוד. המצב הזה נמשך כבר הרבה זמן ולא מונע מהבורסות באירופה ובעולם  להמשיך לעלות.
מלחמות לא עושים בשנת בחירות
אוגוסט 2019. בכל פעם שבשווקים נשמעים קולות מבשרי מיתון, כמו התחממות עם איראן, מגיע טראמפ ומחזיר את השווקים למסלולם הטבעי. בחירות 2020 בפתח  המשך קריאה »
התיזמון מנצח את ההשקעה לטווח ארוך
2018: שנה תנודתית. אקורד הסיום העלאת ריבית
דצמבר 2018. סיכום 2018 התנודתית בשוקי העולם. להעלאת הריבית בישראל השפעה קטנה על משקי הבית והעסקים, אבל יש לה משמעות רבה להתפתחות הציפיות העתידיות והתשואה על הנכסים  המשך קריאה »
הכלכלה מתחממת, גם כדור הארץ
אוגוסט 2018: נתוני הצמיחה הגבוהים בארה"ב קרובים לתנופה המספרית של הכלכלות המתפתחות של סין והודו, הרחק מהדשדוש בכלכלות אירופה.  המשך קריאה »
רבותי, האינפלציה חוזרת?
מרס 2018. לא היינו מתעכבים על מדד פברואר, שעלה לאחר שנים רצופות של ירידות, אלמלא המגמה של עליית האינפלציה בעולם   המשך קריאה »
הבית האמריקאי לא ירוק יותר
אוקטובר 2017. לכאורה החלום האמריקאי קרוב מתמיד: אנחנו מביאים כסף לרכישת נדל"ן ובתמורה תשואה שנתית מובטחת של 9%. האומנם? על האותיות הקטנות שלא כתובות בפרסומות לרכישת נדל"ן מעבר לים  המשך קריאה »
הצריכה צומחת
אוגוסט 2017. מה שמתדלק את הצמיחה בישראל זה הצריכה הפרטית. זו לא צמיחה אמיתית  המשך קריאה »
טראמפ שולח את השוק לאג"ח ארוך
אוגוסט 2017. הסימן הראשון בשוק ההון האמריקאי לכך שיש נשיא צולע הוא עליה בביקוש לאיגרות חובות ארוכות, שזה מקום מפלט למצב עולם של חוסר אמון ואי ודאות.  המשך קריאה »
למה גז כן ואקזיט לא?
כדי להחליש את השקל מול הדולר, בנק ישראל צריך לנטרל את האקזיטים ולהזרים דולרים  המשך קריאה »
תוכנית כלכלית נטו חיובית
מאי 2017. יש לנו רק דברים טובים לאמר על התוכנית הכלכלית של כחלון. ואצלנו בשוק ההון מגמת התעוררות עם הנפקות חדשות  המשך קריאה »
יש עתיד בצרפת?
אפריל 2017. בצרפת מתלהבים מהפוליטיקה החדשה, אך בשורות כלכליות אין בה  המשך קריאה »
מדד המחירים ליצרן: האם סנונית ראשונה לאינפלציה?
פברואר 2017: שימו לב למדד המחירים ליצרן - עליה של 2.9% מתחילת השנה, סימן ראשון לעליה אפשרית של האינפלציה. אחיו המדד לצרכן ירד בינתיים ב-0.2 אחוז  המשך קריאה »
הרייגן של הודו
מאמר זה על כלכלת הודו מוקדש לזכרה של נאוה יצחק ז"ל, לשעבר מנהלת מכירות בברומטר, שנפטרה בחודש שעבר בטרם עת.   המשך קריאה »
מוצר פיננסי חדש בשוק ההון: קופת גמל להשקעה
ינואר 2017. מותר להפקיד בקופת הגמל להשקעה עד 70,000 ₪ בשנה ולמשוך את הכסף בכל יום ללא קנס אך עם תשלום מס רווחי הון של 25 אחוז ריאלי. אפשר לבצע דרכנו  המשך קריאה »
שווקי המניות סומכים על הבטחות טראמפ, ועולים
ינואר 2017. הכלכלה האמריקאית מצפה להפחתת מיסים ותמריצים פיסקליים שיתדלקו את הביקושים. האם האירו עומד להיחלש מול הדולר?   המשך קריאה »
טראמפ: הריבית משנה כיוון
דצמבר 2016. אפקט טראמפ: הריבית הארוכה משנה כיוון והחלה תהליך ארוך טווח של עלייה. האם אנחנו חוזרים לכלכלת צד ההיצע?  המשך קריאה »
זרקור על אג"ח: אנגל משאבים אג"ח 8
אוקטובר 2016. זרקור על איגרת חוב אנגל משאבים  המשך קריאה »
כל הדרכים מובילות ליציאה מהגוש
ספטמבר 2016. איטליה זה לא יוון. אם יוחלט במשאל עם על עזיבת גוש האירו, זו סוף דרכו ואולי תחילתה של התאוששות  המשך קריאה »
תיקון 190: מה זה אומר ולמי טוב
יולי 2016. הפעם על טרנד ושמו תיקון 190.   המשך קריאה »
האם קרנות מנייתיות ותעודות סל מכות המדדים?
יוני 2016: מי שהשקיע במדדי המניות בישראל ב-10 השנים האחרונות השיג תשואה נמוכה יותר מהמדדים המקבילים בחו"ל, אך מי שעשה זאת לפני כ-15 שנה הרוויח  המשך קריאה »
איגרות חוב אמריקאיות לא מה שחשבתם
אפריל 2016: החוסן של חברות הנדל"ן הישראליות גבוה מזה של האמריקאיות שבאות לגייס פה כסף ומציגות שיערוכים מופרזים  המשך קריאה »
השוק בצמיחה, ההייטק לא
אפריל 2016. ירידה משמעותית ביצוא ההיטק בישראל. בארה"ב השוק מתאושש  המשך קריאה »
אז אולי העלאת שכר המינימום
מרס 2016. האם העלאת שכר המינימום תגדיל הצמיחה. הנתונים מראים כלכלה ישראלית יציבה  המשך קריאה »
איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב
מרס 2016. איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב. כך זה היה בשנים שבהן נשיא מסיים את תפקידו  המשך קריאה »
מה מוריד את השווקים
פברואר 2016. למה השוק יורד, ומהם הגורמים שבכל זאת מאזנים אותו  המשך קריאה »
למה להוריד מסים למעמד הביניים
פברואר 2016: במקום עוד מאותו דבר, כלומר הפחתות ריבית, יש להוריד מיסים למעמד הביניים. הגירעון אמנם יגדל אבל אפשר לאזן בגידול בצמיחה וצעדים משלימים  המשך קריאה »
תיקון או מפולת
ינואר 2016: תיקון או מפולת? ומתי נראה התאוששות?  המשך קריאה »
האם ברזיל בדרך לחדלות פירעון?
ינואר 2016. הפעם ניתן מבט לברזיל, נפגעת עיקרית ממשבר הנפט.   המשך קריאה »
ה-16 בדצמבר הגיע וההבטחות התממשו
דצמבר 2015. תהליך העלאת הריבית יהיה ארוך ומדוד. ואצלנו, השקל החזק מחייב מציאת פתרונות  המשך קריאה »
האם שוק הדירות ישנה כיוון ב-2016?
דצמבר 2016. הריבית שמגביהה ראש ומחיר למשתכן עשויים למתן את שוק הנדל"ן  המשך קריאה »
השוק התאושש מהר. ריבית אפס אמרנו?
נובמבר 2015. אחרי תיקון של 10–15 אחוז בשוקי המניות, ראינו החודש רגיעה והתייצבות.  המשך קריאה »
ותודה שקניתם במקלדת
נובמבר 2015: המהפכה הצרכנית שבה קונים באינטרנט, והרבה, עדיין לא נתנה אותותיה בדוחות של חברות המסחר והאופנה  המשך קריאה »
תיקון מתבקש
אוקטובר 2015: הירידות האחרונות בשוקי העולם הן תיקון מתבקש לאחר תקופה ארוכה של עליות  המשך קריאה »
ריבית אפס לא עושה את העבודה
אוקטובר 2015: התיקון בשוק הוא מתבקש. ריבית אפס כבר לא עושה את העבודה. איך בכל זאת מוציאים את המשק מההאטה? קוראים לזה כלכלת היצע  המשך קריאה »
מיליארד סינים לפעמים טועים
ספטמבר 2015: אחרי משבר 2008 דשדשה הבורסה בסין במשך כארבע חמש שנים ואז החלה לעלות. לעלות זו מילה עדינה זו, הייתה נסיקה מטורפת כלפי מעלה.  המשך קריאה »
תפוח אדמה לוהט ושמו העלאת ריבית
אוגוסט 2015: בטווח של עשר השנים הקרובות הריבית תעלה, אבל לא לרמות הקודמות, לא לארבעה וחמישה אחוזים. לממשלות יש קושי רציני להעלותה  המשך קריאה »
אז כמה בטן גב היה לנו
יולי 2015. טורקיה, המתחרה הגדולה של יוון, הצליחה במהלך שנות ה-2000 להעלות את מספר התיירים מעשרה מיליון בשנה ל-40 מיליון  המשך קריאה »
מה יעשו המניות אם הריבית תעלה
מאמר של אלי צחור ואמיר חדד ב"גלובס" 9.6.15: מה יקרה לשוק המניות כשהריבית תעלה  המשך קריאה »
האם העולם חולה במחלה היפאנית
אפריל מאי 2015. האם הרחבה מוניטרית מביאה לצמיחה? המקרה היפאני מטיל ספק במגמה העולמית השלטת   המשך קריאה »
אז מה עושים? בונים בניינים (ומורידים ריבית)
מרס 2015. כשאין אלטרנטיבה סולידית לכסף, הציבור רץ לשוק הנדל"ן והמניות. בדרך לוקחים משכנתא זולה.  המשך קריאה »
שווייץ מתחת לאפס
פברואר 2015: מדינות העולם מתחמקות מהאפשרות לממן את הגירעון על ידי העלאת מיסים בכך שהם רוכשות אג"ח של עצמן  המשך קריאה »
אירופה תחת מתקפה כלכלית
ינואר 2015: כבר שנים מדברים על תוכנית כלכלית משמעותית לאירופה הנקראת "בזוקה". בכל פעם היא נדחית או מבוצעת בזעיר אנפין  המשך קריאה »
אבינומיקס 2 ופרופ' פול קרוגמן
דצמבר 2014: האם כלכלת יפן נמצאת בנקודה מעניינת לזינוק מחדש.  המשך קריאה »
מחירי הנפט, המלחמה הקרה (ומשלי פאהד)
נובמבר 2014: הזהב השחור מכה שנית. למה מחיר הנפט יורד  המשך קריאה »
הקלאסיקו נשאר, בינתיים
אוקטובר 2014: קטלוניה מובילה יחד עם בסקיה את הצמיחה הספרדית. לכן החשש הרב ממשאל העם  המשך קריאה »
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל