סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
בוטיק ההשקעות המוביל
25 שנות נסיון. סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
האם קרנות מנייתיות ותעודות סל מכות המדדים?
מאת אלי צחור ואמיר חדד
 
בשנים האחרונות מתקשים מדדי המניות ברחבי העולם לייצר תשואה משמעותית למשקיעים. בעקבות כך התחדש הוויכוח ההיסטורי בין המצדדים ברכישת תעודות סל העוקבות אחרי מדדי השוק לבין אלה הטוענים כי ניתן להכות את השוק באמצעות אנליזה ובחירת מניות.
החלטנו לבדוק האם תעודות סל על מדדי מניות מצדיקות את המוניטין הטוב שיש להן. 
מה עשו מדדי המניות בשנים האחרונות ?
לטבלה הזו צריך להוסיף שני נתונים:
אז כשהנתונים האלה גלומים בחישוב שלנו, ניתן לראות כי מי שהשקיע במדדי המניות בישראל ב-10 השנים האחרונות השיג תשואה נמוכה יותר מהמדדים המקבילים בחו"ל, אך מי שעשה זאת לפני כ-15 שנה השיג תשואה משמעותית גבוהה יותר לאורך זמן מהמדדים בחו"ל.

המסקנה היא שרכישת מדדי מניות לא יכולה להתבצע בצורה עיוורת ויש משמעות קריטית לעיתוי הרכישה.
האם קרנות הנאמנות המוגדרות כ"מנייתיות" הצליחו להשיא תשואה גבוהה ממדדי המניות.
השוואה תשואות מדד המעוף ומדד ת"א 100 לתשואות קרנות הנאמנות מנייתיות ב-5 שנים האחרונות:
 
בטווח הזמן הנבדק היו פעילות 19 קרנות נאמנות מנייתיות , שמהן תשע קרנות יצרו תשואה גבוהה מתל אביב 25. רק קרן אחת ייצרה תשואה כמו תל אביב 25; ו-9 קרנות ייצרו תשואה נמוכה מתל אביב 25. לגבי מדד תל אביב 100 – 12 מתוך 19 הקרנות ייצרו תשואה גבוהה מתל אביב 100.
 
השוואת תשואות מדד המעוף ומדד ת"א 100 מול קרנות הנאמנות המנייתיות בשנה האחרונה:
 
מהי הסיבה לפערים בין הטווח הקצר לארוך?
מילת המפתח ברכישת מדדים - עיתוי. דוגמאות מהעולם
מדד האס אנד פי עמד בתחילת ינואר 2000 על כ- 1500 נקודות. היום עומד המדד על 2050 נקודות, כלומר תשואה של 36 אחוז ב-16 שנה שזה לא מרשים במיוחד. תשואה שנתית של 1.9 אחוז. אך המדד האמריקאי הוא מדד שמחלק דיבידנדים שנתיים של כ-2-2.5 אחוזים ולכן תשואת המדד האמיתית היא כ4-4.5 אחוז בממוצע לשנה. אם מוסיפים לנתונים האלה עמלות ומיסים, המדד האמריקאי ייצר בתקופה הזו למשקיע תשואות שנתיות נטו של כ-2-3 אחוזים הרבה פחות מאיגרות חוב אמריקאיות לטווח של 10 שנים שנרכשו בשנת 2000.
 
לעומת זאת, מי שרכש את המדד האמריקאי לאחר מפולות כמו ב-2003 וב-2008, עת עמד המדד על כ-750 נקודות, השיג תשואות ממוצעות של מעל 8 אחוזים בשנה וזה עוד לפני תשואת הדיבידנד.

המקרה הקיצוני של יפן: המדדים ביפן לא מצליחים לייצר תשואה בשלושת עשורים האחרונים וזה על אף שהריביות בין הן אפסיות כבר מעל 15 שנה. מי שהשקיע כסף בנייקי בשנת 2000 עדיין לא השיא תשואה על כספו (בניכוי עלויות ודיבידנדים). יתרה מכך מי שהשקיע כסף במדדים המרכזיים ביפן בשנים 1989-2000 עדיין לא השיא תשואה על כספו וסביר להניח שהוא עדיין גורר הפסדים. כך שיפן (כמו שהיא רגילה להפריך הרבה תיאוריות כלכליות אחרות ) שוברת גם את המיתוס שלטווח הארוך מרוויחים במניות בבורסה.
שובו של האנליסט?
המסקנה המתבקשת ממאמר זה היא שלא ניתן לרכוש את המדד ולהחזיק בו באסטרטגיית "שגר ושכח" וחייבים לשלב באחזקה של מדדי המניות אסטרטגיה של הגדלה והקטנה במדד בעיתויים שונים. כמו כן נראה שיש סיכוי לא רע בטווחי זמן מסוימים להשיג תשואה גבוהה מהמדדים על ידי אנליזה ובחירת מניות.
המצב בעולם
הנתונים הכלכליים בארצות הברית ממשיכים להיות פושרים ומאותתים כי העלאת הריבית בארצות הברית הולכת ומתרחקת. עם זאת אם נתוני מדד הליבה של האינפלציה יתחזקו בחודשים הקרובים ושיעור ההשתתפות בכח העבודה יעלה, אזי יש סיכוי שנראה העלאת ריבית בארצות הברית בשנה הקרובה.
בגרמניה צמחה הכלכלה ברבעון הראשון בשיעור של 0.7 אחוז, שיעור שהינו מרשים במיוחד בכלכלה הגרמנית וזאת למרות התחזקות האירו מול הדולר . נראה שהסיבה העיקרית היא גל ההגירה הגדול שפוקד את גרמניה בשנה האחרונה.
ביפן הנתונים הכלכליים ממשיכים להיות גרועים וכבר לא ברור מה יכול לאושש את הכלכלה היפנית אך עיקר עיני העולם נשואות לסין שם החשש הוא שמשבר החובות המקומי יגרור צמיחה נמוכה בכלכלה הסינית ובהמשך ירידה חדה בביקושים העולמיים.
בישראל הגירעון המסחרי ממשיך להתרחב והגיע בחודש מאי לשיא שלילי חדש של 1.9 מילארד דולר לעומת קצב חודשי של 600-800 מיליון דולר בחודשים האחרונים. הסיבה העיקרית לכך היא העליה החדה ביבוא שנרשמה בחודש בחודש מאי.לעומת זאת בתקציב הממשלה נרשם עודף בגביית מיסים מה שהביא לעודף של 1.6 מיליארד ₪. הצפי לגירעון בתקציב לשנת 2016 עומד על 2.9 אחוז אולם בפועל הקצב של הגירעון כרגע הינו 2.1 אחוזים.

בריטניה. ב-23 ביוני עתידים אזרחי הממלכה המאוחדת להחליט האם להישאר חברים באיחוד האירופאי. אם הבריטים יחליטו שלא להישאר באיחוד, אין זה אומר שבריטניה יוצאת מהאיחוד האירופאי מיידית. סביר להניח שייפתח מו"מ מחודש על היחסים בין בריטניה לבין האיחוד. הבעיה העיקרית היא איזה סוג תקדים כאן יווצר כדוגמא למדינות אחרות . בכל אופן החלטה של הבריטים שלא להישאר באיחוד תגרום לירידות בשווקי המניות בטווח הקצר.
מלחמות לא עושים בשנת בחירות
אוגוסט 2019. בכל פעם שבשווקים נשמעים קולות מבשרי מיתון, כמו התחממות עם איראן, מגיע טראמפ ומחזיר את השווקים למסלולם הטבעי. בחירות 2020 בפתח  המשך קריאה »
התיזמון מנצח את ההשקעה לטווח ארוך
2018: שנה תנודתית. אקורד הסיום העלאת ריבית
דצמבר 2018. סיכום 2018 התנודתית בשוקי העולם. להעלאת הריבית בישראל השפעה קטנה על משקי הבית והעסקים, אבל יש לה משמעות רבה להתפתחות הציפיות העתידיות והתשואה על הנכסים  המשך קריאה »
הכלכלה מתחממת, גם כדור הארץ
אוגוסט 2018: נתוני הצמיחה הגבוהים בארה"ב קרובים לתנופה המספרית של הכלכלות המתפתחות של סין והודו, הרחק מהדשדוש בכלכלות אירופה.  המשך קריאה »
רבותי, האינפלציה חוזרת?
מרס 2018. לא היינו מתעכבים על מדד פברואר, שעלה לאחר שנים רצופות של ירידות, אלמלא המגמה של עליית האינפלציה בעולם   המשך קריאה »
הבית האמריקאי לא ירוק יותר
אוקטובר 2017. לכאורה החלום האמריקאי קרוב מתמיד: אנחנו מביאים כסף לרכישת נדל"ן ובתמורה תשואה שנתית מובטחת של 9%. האומנם? על האותיות הקטנות שלא כתובות בפרסומות לרכישת נדל"ן מעבר לים  המשך קריאה »
הצריכה צומחת
אוגוסט 2017. מה שמתדלק את הצמיחה בישראל זה הצריכה הפרטית. זו לא צמיחה אמיתית  המשך קריאה »
טראמפ שולח את השוק לאג"ח ארוך
אוגוסט 2017. הסימן הראשון בשוק ההון האמריקאי לכך שיש נשיא צולע הוא עליה בביקוש לאיגרות חובות ארוכות, שזה מקום מפלט למצב עולם של חוסר אמון ואי ודאות.  המשך קריאה »
למה גז כן ואקזיט לא?
כדי להחליש את השקל מול הדולר, בנק ישראל צריך לנטרל את האקזיטים ולהזרים דולרים  המשך קריאה »
תוכנית כלכלית נטו חיובית
מאי 2017. יש לנו רק דברים טובים לאמר על התוכנית הכלכלית של כחלון. ואצלנו בשוק ההון מגמת התעוררות עם הנפקות חדשות  המשך קריאה »
יש עתיד בצרפת?
אפריל 2017. בצרפת מתלהבים מהפוליטיקה החדשה, אך בשורות כלכליות אין בה  המשך קריאה »
מדד המחירים ליצרן: האם סנונית ראשונה לאינפלציה?
פברואר 2017: שימו לב למדד המחירים ליצרן - עליה של 2.9% מתחילת השנה, סימן ראשון לעליה אפשרית של האינפלציה. אחיו המדד לצרכן ירד בינתיים ב-0.2 אחוז  המשך קריאה »
הרייגן של הודו
מאמר זה על כלכלת הודו מוקדש לזכרה של נאוה יצחק ז"ל, לשעבר מנהלת מכירות בברומטר, שנפטרה בחודש שעבר בטרם עת.   המשך קריאה »
מוצר פיננסי חדש בשוק ההון: קופת גמל להשקעה
ינואר 2017. מותר להפקיד בקופת הגמל להשקעה עד 70,000 ₪ בשנה ולמשוך את הכסף בכל יום ללא קנס אך עם תשלום מס רווחי הון של 25 אחוז ריאלי. אפשר לבצע דרכנו  המשך קריאה »
שווקי המניות סומכים על הבטחות טראמפ, ועולים
ינואר 2017. הכלכלה האמריקאית מצפה להפחתת מיסים ותמריצים פיסקליים שיתדלקו את הביקושים. האם האירו עומד להיחלש מול הדולר?   המשך קריאה »
טראמפ: הריבית משנה כיוון
דצמבר 2016. אפקט טראמפ: הריבית הארוכה משנה כיוון והחלה תהליך ארוך טווח של עלייה. האם אנחנו חוזרים לכלכלת צד ההיצע?  המשך קריאה »
זרקור על אג"ח: אנגל משאבים אג"ח 8
אוקטובר 2016. זרקור על איגרת חוב אנגל משאבים  המשך קריאה »
כל הדרכים מובילות ליציאה מהגוש
ספטמבר 2016. איטליה זה לא יוון. אם יוחלט במשאל עם על עזיבת גוש האירו, זו סוף דרכו ואולי תחילתה של התאוששות  המשך קריאה »
ריח של שנות השמונים באויר
אוגוסט 2016. לא מעט משותף בין רייגן לבין המועמד לנשיאות טראמפ. קודם כל לשניהם התייחסו כליצנים תורנים. אבל יותר מזה, אצל שניהם מערכת המס במוקד. אצל רייגן זה עבד יפה  המשך קריאה »
תיקון 190: מה זה אומר ולמי טוב
יולי 2016. הפעם על טרנד ושמו תיקון 190.   המשך קריאה »
איגרות חוב אמריקאיות לא מה שחשבתם
אפריל 2016: החוסן של חברות הנדל"ן הישראליות גבוה מזה של האמריקאיות שבאות לגייס פה כסף ומציגות שיערוכים מופרזים  המשך קריאה »
השוק בצמיחה, ההייטק לא
אפריל 2016. ירידה משמעותית ביצוא ההיטק בישראל. בארה"ב השוק מתאושש  המשך קריאה »
אז אולי העלאת שכר המינימום
מרס 2016. האם העלאת שכר המינימום תגדיל הצמיחה. הנתונים מראים כלכלה ישראלית יציבה  המשך קריאה »
איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב
מרס 2016. איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב. כך זה היה בשנים שבהן נשיא מסיים את תפקידו  המשך קריאה »
מה מוריד את השווקים
פברואר 2016. למה השוק יורד, ומהם הגורמים שבכל זאת מאזנים אותו  המשך קריאה »
למה להוריד מסים למעמד הביניים
פברואר 2016: במקום עוד מאותו דבר, כלומר הפחתות ריבית, יש להוריד מיסים למעמד הביניים. הגירעון אמנם יגדל אבל אפשר לאזן בגידול בצמיחה וצעדים משלימים  המשך קריאה »
תיקון או מפולת
ינואר 2016: תיקון או מפולת? ומתי נראה התאוששות?  המשך קריאה »
האם ברזיל בדרך לחדלות פירעון?
ינואר 2016. הפעם ניתן מבט לברזיל, נפגעת עיקרית ממשבר הנפט.   המשך קריאה »
ה-16 בדצמבר הגיע וההבטחות התממשו
דצמבר 2015. תהליך העלאת הריבית יהיה ארוך ומדוד. ואצלנו, השקל החזק מחייב מציאת פתרונות  המשך קריאה »
האם שוק הדירות ישנה כיוון ב-2016?
דצמבר 2016. הריבית שמגביהה ראש ומחיר למשתכן עשויים למתן את שוק הנדל"ן  המשך קריאה »
השוק התאושש מהר. ריבית אפס אמרנו?
נובמבר 2015. אחרי תיקון של 10–15 אחוז בשוקי המניות, ראינו החודש רגיעה והתייצבות.  המשך קריאה »
ותודה שקניתם במקלדת
נובמבר 2015: המהפכה הצרכנית שבה קונים באינטרנט, והרבה, עדיין לא נתנה אותותיה בדוחות של חברות המסחר והאופנה  המשך קריאה »
תיקון מתבקש
אוקטובר 2015: הירידות האחרונות בשוקי העולם הן תיקון מתבקש לאחר תקופה ארוכה של עליות  המשך קריאה »
ריבית אפס לא עושה את העבודה
אוקטובר 2015: התיקון בשוק הוא מתבקש. ריבית אפס כבר לא עושה את העבודה. איך בכל זאת מוציאים את המשק מההאטה? קוראים לזה כלכלת היצע  המשך קריאה »
מיליארד סינים לפעמים טועים
ספטמבר 2015: אחרי משבר 2008 דשדשה הבורסה בסין במשך כארבע חמש שנים ואז החלה לעלות. לעלות זו מילה עדינה זו, הייתה נסיקה מטורפת כלפי מעלה.  המשך קריאה »
תפוח אדמה לוהט ושמו העלאת ריבית
אוגוסט 2015: בטווח של עשר השנים הקרובות הריבית תעלה, אבל לא לרמות הקודמות, לא לארבעה וחמישה אחוזים. לממשלות יש קושי רציני להעלותה  המשך קריאה »
אז כמה בטן גב היה לנו
יולי 2015. טורקיה, המתחרה הגדולה של יוון, הצליחה במהלך שנות ה-2000 להעלות את מספר התיירים מעשרה מיליון בשנה ל-40 מיליון  המשך קריאה »
מה יעשו המניות אם הריבית תעלה
מאמר של אלי צחור ואמיר חדד ב"גלובס" 9.6.15: מה יקרה לשוק המניות כשהריבית תעלה  המשך קריאה »
האם העולם חולה במחלה היפאנית
אפריל מאי 2015. האם הרחבה מוניטרית מביאה לצמיחה? המקרה היפאני מטיל ספק במגמה העולמית השלטת   המשך קריאה »
אז מה עושים? בונים בניינים (ומורידים ריבית)
מרס 2015. כשאין אלטרנטיבה סולידית לכסף, הציבור רץ לשוק הנדל"ן והמניות. בדרך לוקחים משכנתא זולה.  המשך קריאה »
שווייץ מתחת לאפס
פברואר 2015: מדינות העולם מתחמקות מהאפשרות לממן את הגירעון על ידי העלאת מיסים בכך שהם רוכשות אג"ח של עצמן  המשך קריאה »
אירופה תחת מתקפה כלכלית
ינואר 2015: כבר שנים מדברים על תוכנית כלכלית משמעותית לאירופה הנקראת "בזוקה". בכל פעם היא נדחית או מבוצעת בזעיר אנפין  המשך קריאה »
אבינומיקס 2 ופרופ' פול קרוגמן
דצמבר 2014: האם כלכלת יפן נמצאת בנקודה מעניינת לזינוק מחדש.  המשך קריאה »
מחירי הנפט, המלחמה הקרה (ומשלי פאהד)
נובמבר 2014: הזהב השחור מכה שנית. למה מחיר הנפט יורד  המשך קריאה »
הקלאסיקו נשאר, בינתיים
אוקטובר 2014: קטלוניה מובילה יחד עם בסקיה את הצמיחה הספרדית. לכן החשש הרב ממשאל העם  המשך קריאה »
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל