סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
בוטיק ההשקעות המוביל
25 שנות נסיון. סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
אבינומיקס 2 ופרופ' פול קרוגמן
דצמבר 2014
מאת אלי צחור ואמיר חדד
 
לקראת אמצע חודש דצמבר יתקיימו הבחירות לראשות הממשלה ביפן. ראש הממשלה המכהן אבה נאלץ להכריז על הבחירות לאחר שהכלכלה היפנית הצטמצמה ב-0.5 אחוז ברבעון השלישי.

אבה נבחר בשנת 2012 לראשות הממשלה ומיד עם היבחרו הכריז על תוכנית להמרצת הכלכלה היפנית, תוכנית שכונתה בהמשך "אבינומיקס". התוכנית כללה מצד אחד תמריצים למשק והפחתת מס חברות ומסים ישירים מצד אחד, ומצד שני העלאת מסים עקיפים והחלשת הין על מנת לעודד את היצוא היפני. התוכנית הצליחה בהתחלה לייצר באזז בכלכלה היפנית אבל העלאת המע"מ במרס 2014 מ חמישה לשמונה אחוזים עצרה את התנופה וגרמה להאטה בכלכלה היפנית.

תוכניתו של אבה הייתה להעלות את המע"מ לעשרה אחוזים בדצמבר 2014 והיא נתמכה ע"י הטכנקורטים באוצר היפני. המטרה - להתמודד עם הגירעון התקציבי והחוב היפני האדיר.

אולם יועצו של אבה איצורו הונדה התנגד לתוכנית ובמהלך נסיעה משותפת בלימוזינה עם הפרופסור לכלכלה הידוע, חתן פרס הנובל פול קרוגמן, הוא הצליח לשכנע את קרוגמן להיפגש עם אבה. בפגישה בת 40 דקות החמיא קרוגמן לאבה על האבינומיקס והוסיף ואמר לו שהטעות היחידה בתוכנית כרגע היא העלאת המע"מ, שכן המשק היפני היה בתחילת הנסיקה והעלאת המע"מ היתה לו לרועץ.
 
בתום הפגישה השתכנע אבה שקרוגמן צודק (יש מדינות בהן ראשי ממשלה ושרי אוצר מחזיקים מדעותיהם של כלכלנים). אבה ביטל את העלאת המע"מ והכריז על בחירות בזק במטרה לקבל מחדש את אמון הבוחר היפני. מטבע הין היפני נחלש במהלך החודש האחרון ל-120 ין לדולר ואם מוסיפים לכך את מחירי הסחורות היורדים, יתכן שכלכלת יפן נמצאת בעמדה מעניינית לזינוק מחדש.
מה יעשה פוטין

בברומטר החודשי בחודש שעבר הזכרנו את חידושה של המלחמה הקרה גרסת 2014. אין לנו בשורות משמחות, ה"מלחמה" בעיצומה. מחירי הסחורות, בפרט הנפט, ממשיכים לרדת ביתר שאת. נכון לכתיבת שורות אלה הגיעו מחירי הנפט לכ-56 דולר לחבית, ירידה מכ-80 דולר בחודש שעבר ומכ-100 דולר בתחילת השנה.

וברוסיה, הרובל הגיע לרמות של 75 רובל לדולר כאשר רק בספטמבר הוא היה 37 רובל לדולר. הריבית עלתה ל-17.5 אחוז והאינפלציה נמצאת ברמה של מעל 10 אחוזים. הסנקציות הכלכליות שהטילו מדינות המערב גורמים לאזרחים להתחיל לאגור מזון ולרכוש דולרים ונדל"ן.

אולם הבעיה העיקרית בסיפור הרוסי היא לא מחירי הסחורות אלא המנהיג פוטין שהוא אדם בעייתי שלא פועל לפי הרציונל של מנהיגי המערב. אמנם פוטין יכול לבחור לחפש סולם לרדת מהעץ ובכך להרגיע את הכלכלה העולמית. אבל זה לא נראה כך בגלל אגו. יותר סביר שהוא יבחר להגביה את הלהבות, מה שיגרור המשך התרסקות של הכלכלה הרוסית והשלכות שליליות על הכלכלה העולמית.

יחד עם זאת כדאי לזכור שירידת מחירי הסחורות היא ברכה להרבה מדינות בעולם ועשויה לתרום אחוז אחד של צמיחה לכלכלה העולמית. יש המכנים אותה הרחבה כמותית דרך מחירי הסחורות.
ועוד נקודה חשובה שאנו מקווים שלוקחים אותה בחשבון- כשלרוסיה רע העולם יכול להיות אדיש אבל כשברוסיה המצב מאוד רע ,כמו שנראה הכיוון עכשיו, כדאי למצוא פתרונות הרגעה. שהרי במצב שבו אין מה להפסיד ורמת החיים צונחת בעשרות אחוזים, המלחמה הקרה בהחלט יכולה להתחמם.

להערכתנו המשבר האחרון לא הפתיע את פוטין ולא מן הנמנע שהוא יצר אותו בכוונה. עכשיו הוא יחלק מחדש את העוגה של הכלכלה הרוסית לאנשים המקורבים אליו, ילאים בנקים וחברות מרכזיות ובדרך ירסק כלכלית אויבים ואוליגרכים לא רצויים כדי לצבור עוד כוח. גם הוא רוצה לקבל את התואר "שמש העמים" שהיה הכינוי של סטלין בקרב העם הרוסי הצייתן.

השלכות מיידיות על שוק ההון
ההשפעה על שוק ההון בארץ היא בראש ובראשונה על שתי חברות גדולות ומרכזיות בשוק. אפריקה ישראל וקבוצת החברות של אליעזר פישמן. המניות, ובעיקר אגרות החוב של החברות, ירדו עשרות אחוזים. אל ירידות אלה הצטרפו גם אגרות חוב אחרות ולכן אנו עדים למימוש די חזק בשוק האג"ח. נציין שבסך הכול שוק האג"ח היה בשל מזה זמן למימוש רווחים.
מלחמות לא עושים בשנת בחירות
אוגוסט 2019. בכל פעם שבשווקים נשמעים קולות מבשרי מיתון, כמו התחממות עם איראן, מגיע טראמפ ומחזיר את השווקים למסלולם הטבעי. בחירות 2020 בפתח  המשך קריאה »
התיזמון מנצח את ההשקעה לטווח ארוך
2018: שנה תנודתית. אקורד הסיום העלאת ריבית
דצמבר 2018. סיכום 2018 התנודתית בשוקי העולם. להעלאת הריבית בישראל השפעה קטנה על משקי הבית והעסקים, אבל יש לה משמעות רבה להתפתחות הציפיות העתידיות והתשואה על הנכסים  המשך קריאה »
הכלכלה מתחממת, גם כדור הארץ
אוגוסט 2018: נתוני הצמיחה הגבוהים בארה"ב קרובים לתנופה המספרית של הכלכלות המתפתחות של סין והודו, הרחק מהדשדוש בכלכלות אירופה.  המשך קריאה »
רבותי, האינפלציה חוזרת?
מרס 2018. לא היינו מתעכבים על מדד פברואר, שעלה לאחר שנים רצופות של ירידות, אלמלא המגמה של עליית האינפלציה בעולם   המשך קריאה »
הבית האמריקאי לא ירוק יותר
אוקטובר 2017. לכאורה החלום האמריקאי קרוב מתמיד: אנחנו מביאים כסף לרכישת נדל"ן ובתמורה תשואה שנתית מובטחת של 9%. האומנם? על האותיות הקטנות שלא כתובות בפרסומות לרכישת נדל"ן מעבר לים  המשך קריאה »
הצריכה צומחת
אוגוסט 2017. מה שמתדלק את הצמיחה בישראל זה הצריכה הפרטית. זו לא צמיחה אמיתית  המשך קריאה »
טראמפ שולח את השוק לאג"ח ארוך
אוגוסט 2017. הסימן הראשון בשוק ההון האמריקאי לכך שיש נשיא צולע הוא עליה בביקוש לאיגרות חובות ארוכות, שזה מקום מפלט למצב עולם של חוסר אמון ואי ודאות.  המשך קריאה »
למה גז כן ואקזיט לא?
כדי להחליש את השקל מול הדולר, בנק ישראל צריך לנטרל את האקזיטים ולהזרים דולרים  המשך קריאה »
תוכנית כלכלית נטו חיובית
מאי 2017. יש לנו רק דברים טובים לאמר על התוכנית הכלכלית של כחלון. ואצלנו בשוק ההון מגמת התעוררות עם הנפקות חדשות  המשך קריאה »
יש עתיד בצרפת?
אפריל 2017. בצרפת מתלהבים מהפוליטיקה החדשה, אך בשורות כלכליות אין בה  המשך קריאה »
מדד המחירים ליצרן: האם סנונית ראשונה לאינפלציה?
פברואר 2017: שימו לב למדד המחירים ליצרן - עליה של 2.9% מתחילת השנה, סימן ראשון לעליה אפשרית של האינפלציה. אחיו המדד לצרכן ירד בינתיים ב-0.2 אחוז  המשך קריאה »
הרייגן של הודו
מאמר זה על כלכלת הודו מוקדש לזכרה של נאוה יצחק ז"ל, לשעבר מנהלת מכירות בברומטר, שנפטרה בחודש שעבר בטרם עת.   המשך קריאה »
מוצר פיננסי חדש בשוק ההון: קופת גמל להשקעה
ינואר 2017. מותר להפקיד בקופת הגמל להשקעה עד 70,000 ₪ בשנה ולמשוך את הכסף בכל יום ללא קנס אך עם תשלום מס רווחי הון של 25 אחוז ריאלי. אפשר לבצע דרכנו  המשך קריאה »
שווקי המניות סומכים על הבטחות טראמפ, ועולים
ינואר 2017. הכלכלה האמריקאית מצפה להפחתת מיסים ותמריצים פיסקליים שיתדלקו את הביקושים. האם האירו עומד להיחלש מול הדולר?   המשך קריאה »
טראמפ: הריבית משנה כיוון
דצמבר 2016. אפקט טראמפ: הריבית הארוכה משנה כיוון והחלה תהליך ארוך טווח של עלייה. האם אנחנו חוזרים לכלכלת צד ההיצע?  המשך קריאה »
זרקור על אג"ח: אנגל משאבים אג"ח 8
אוקטובר 2016. זרקור על איגרת חוב אנגל משאבים  המשך קריאה »
כל הדרכים מובילות ליציאה מהגוש
ספטמבר 2016. איטליה זה לא יוון. אם יוחלט במשאל עם על עזיבת גוש האירו, זו סוף דרכו ואולי תחילתה של התאוששות  המשך קריאה »
ריח של שנות השמונים באויר
אוגוסט 2016. לא מעט משותף בין רייגן לבין המועמד לנשיאות טראמפ. קודם כל לשניהם התייחסו כליצנים תורנים. אבל יותר מזה, אצל שניהם מערכת המס במוקד. אצל רייגן זה עבד יפה  המשך קריאה »
תיקון 190: מה זה אומר ולמי טוב
יולי 2016. הפעם על טרנד ושמו תיקון 190.   המשך קריאה »
האם קרנות מנייתיות ותעודות סל מכות המדדים?
יוני 2016: מי שהשקיע במדדי המניות בישראל ב-10 השנים האחרונות השיג תשואה נמוכה יותר מהמדדים המקבילים בחו"ל, אך מי שעשה זאת לפני כ-15 שנה הרוויח  המשך קריאה »
איגרות חוב אמריקאיות לא מה שחשבתם
אפריל 2016: החוסן של חברות הנדל"ן הישראליות גבוה מזה של האמריקאיות שבאות לגייס פה כסף ומציגות שיערוכים מופרזים  המשך קריאה »
השוק בצמיחה, ההייטק לא
אפריל 2016. ירידה משמעותית ביצוא ההיטק בישראל. בארה"ב השוק מתאושש  המשך קריאה »
אז אולי העלאת שכר המינימום
מרס 2016. האם העלאת שכר המינימום תגדיל הצמיחה. הנתונים מראים כלכלה ישראלית יציבה  המשך קריאה »
איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב
מרס 2016. איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב. כך זה היה בשנים שבהן נשיא מסיים את תפקידו  המשך קריאה »
מה מוריד את השווקים
פברואר 2016. למה השוק יורד, ומהם הגורמים שבכל זאת מאזנים אותו  המשך קריאה »
למה להוריד מסים למעמד הביניים
פברואר 2016: במקום עוד מאותו דבר, כלומר הפחתות ריבית, יש להוריד מיסים למעמד הביניים. הגירעון אמנם יגדל אבל אפשר לאזן בגידול בצמיחה וצעדים משלימים  המשך קריאה »
תיקון או מפולת
ינואר 2016: תיקון או מפולת? ומתי נראה התאוששות?  המשך קריאה »
האם ברזיל בדרך לחדלות פירעון?
ינואר 2016. הפעם ניתן מבט לברזיל, נפגעת עיקרית ממשבר הנפט.   המשך קריאה »
ה-16 בדצמבר הגיע וההבטחות התממשו
דצמבר 2015. תהליך העלאת הריבית יהיה ארוך ומדוד. ואצלנו, השקל החזק מחייב מציאת פתרונות  המשך קריאה »
האם שוק הדירות ישנה כיוון ב-2016?
דצמבר 2016. הריבית שמגביהה ראש ומחיר למשתכן עשויים למתן את שוק הנדל"ן  המשך קריאה »
השוק התאושש מהר. ריבית אפס אמרנו?
נובמבר 2015. אחרי תיקון של 10–15 אחוז בשוקי המניות, ראינו החודש רגיעה והתייצבות.  המשך קריאה »
ותודה שקניתם במקלדת
נובמבר 2015: המהפכה הצרכנית שבה קונים באינטרנט, והרבה, עדיין לא נתנה אותותיה בדוחות של חברות המסחר והאופנה  המשך קריאה »
תיקון מתבקש
אוקטובר 2015: הירידות האחרונות בשוקי העולם הן תיקון מתבקש לאחר תקופה ארוכה של עליות  המשך קריאה »
ריבית אפס לא עושה את העבודה
אוקטובר 2015: התיקון בשוק הוא מתבקש. ריבית אפס כבר לא עושה את העבודה. איך בכל זאת מוציאים את המשק מההאטה? קוראים לזה כלכלת היצע  המשך קריאה »
מיליארד סינים לפעמים טועים
ספטמבר 2015: אחרי משבר 2008 דשדשה הבורסה בסין במשך כארבע חמש שנים ואז החלה לעלות. לעלות זו מילה עדינה זו, הייתה נסיקה מטורפת כלפי מעלה.  המשך קריאה »
תפוח אדמה לוהט ושמו העלאת ריבית
אוגוסט 2015: בטווח של עשר השנים הקרובות הריבית תעלה, אבל לא לרמות הקודמות, לא לארבעה וחמישה אחוזים. לממשלות יש קושי רציני להעלותה  המשך קריאה »
אז כמה בטן גב היה לנו
יולי 2015. טורקיה, המתחרה הגדולה של יוון, הצליחה במהלך שנות ה-2000 להעלות את מספר התיירים מעשרה מיליון בשנה ל-40 מיליון  המשך קריאה »
מה יעשו המניות אם הריבית תעלה
מאמר של אלי צחור ואמיר חדד ב"גלובס" 9.6.15: מה יקרה לשוק המניות כשהריבית תעלה  המשך קריאה »
האם העולם חולה במחלה היפאנית
אפריל מאי 2015. האם הרחבה מוניטרית מביאה לצמיחה? המקרה היפאני מטיל ספק במגמה העולמית השלטת   המשך קריאה »
אז מה עושים? בונים בניינים (ומורידים ריבית)
מרס 2015. כשאין אלטרנטיבה סולידית לכסף, הציבור רץ לשוק הנדל"ן והמניות. בדרך לוקחים משכנתא זולה.  המשך קריאה »
שווייץ מתחת לאפס
פברואר 2015: מדינות העולם מתחמקות מהאפשרות לממן את הגירעון על ידי העלאת מיסים בכך שהם רוכשות אג"ח של עצמן  המשך קריאה »
אירופה תחת מתקפה כלכלית
ינואר 2015: כבר שנים מדברים על תוכנית כלכלית משמעותית לאירופה הנקראת "בזוקה". בכל פעם היא נדחית או מבוצעת בזעיר אנפין  המשך קריאה »
מחירי הנפט, המלחמה הקרה (ומשלי פאהד)
נובמבר 2014: הזהב השחור מכה שנית. למה מחיר הנפט יורד  המשך קריאה »
הקלאסיקו נשאר, בינתיים
אוקטובר 2014: קטלוניה מובילה יחד עם בסקיה את הצמיחה הספרדית. לכן החשש הרב ממשאל העם  המשך קריאה »
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל