סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
בוטיק ההשקעות המוביל
25 שנות נסיון. סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
כל הדרכים מובילות ליציאה מהגוש
החודשים הקרובים יהיו משמעותיים בפוליטיקה האיטלקית. במהלך חודש אוקטובר יתקיים משאל עם שאותו מוביל ראש הממשלה מתיאו רנצי, בנושא שינוי שיטת הבחירה באיטליה. המטרה היא שהסנאט האיטלקי יהיה מורכב מנציגי המחוזות  ולא  מנציגי המפלגות. זאת על מנת להגביר את המשילות בעיקר בתחום הכלכלי,  ובכך  לסיים את התיקו ההיסטורי רב השנים בין שתי המפלגות הגדולות.

ראש הממשלה הצהיר שאם המשאל לא יעבור הוא יפרוש.  מפלגות האופוזיציה הודיעו שאם משאל העם לא יעבור הן יעלו מיד הצעה למשאל עם שלהן שיעסוק בנושא: פרישה מגוש האירו.

באיטליה המצב הכלכלי הבעייתי עלול לדחוף את האיטלקים ליציאה מגוש האירו, מה שיגרום לטלטלה עצומה בכלכלה האירופאית. למעשה איטליה נמצאת היום בשיתוק מוניטרי. כמעט  18 אחוז מהחוב בבנקים האיטלקיים מוגדרים כחוב רעיל  (הכוונה להלוואות שהוסבו למכשירים פיננסיים כמו איגרות חוב, שאפשר למכור רק בתנאי הפסד כמו הלוואות סב פריים למשכנתאות). לכן הבנקים האיטלקים מתקשים לתת אשראים וחמצן למשק האיטלקי ובקושי רב עומדים במבחנים האירופאיים.  

מערכת הבנקאות האיטלקית, מהוותיקות אם לא העתיקות בעולם, ניצבת בפני משבר קשה המתבטא היטב בשערי מניות הבנקים, שאיבדו בשנים האחרונות 70 – 80 אחוז מערכם.
המצב הלא מזהיר של הכלכלה האיטלקית
שיעור האבטלה באיטליה, כ-11.4 אחוז, אינו משקף את הבעיה הגדולה בשוק העבודה האיטלקי. בקרב הצעירים באיטליה האבטלה עומדת על כ-39.2 אחוז. נוסף לבעיה חמורה זו,  יחס החוב תוצר האיטלקי עומד על כ-130 אחוז והוא שני באיחוד אחרי יוון. צמיחה באיטליה היא מילה שנשמעת כמעט כמו אוטופיה שכן הכלכלה האיטלקית  לא צמחה כבר כמעט 15 שנה. פתרון לא נראה באופק.
נתוני הצמיחה/ תוצר לאומי באיטליה (בביליוני דולרים):

 
כך שבהחלט ייתכן  שהמצב הכלכלי הקשה יוביל להצבעת מחאה שתוציא את האיטלקים מגוש האירו. איטליה זה לא יוון, עזיבתה עשויה לגרום לפירוק הגוש.

המקרה היווני והמקרה הבריטי
כשמסתכלים מה עשה גוש היורו ליוון, אפשר להבין למה עיניהם של האיטלקים נשואות החוצה. הכלכלה היוונית לא מתפקדת בגוש האירו. דוגמא אחת היא היחס בין החוב לתוצר שעלה שם מ-130 אחוז חוב ב-2009 ל-207 אחוז חוב.  

וראו מה קרה לכלכלה הבריטית. בחודשים הספורים מאז הבריטים הודיעו על עזיבת האיחוד האירופאי (בריטניה לא בגוש, אלא באיחוד)  הבורסה באנגליה עלתה בכ-14 אחוז, יותר מכול בורסה אחרת באירופה. בנוסף, המטבע הבריטי נחלש מעל 10 אחוז, מה שבודאי יתרום ליצוא  בחודשים הקרובים.

אז בהשראת הקלישאה שכל  הדרכים מובילות לרומא,  היום כל הדרכים מובילות לפירוק הגוש האירופאי. הפתרון הוא כנראה חזרה למטבעות כמו הלירטה האיטלקית והפרנק הצרפתי והדרכמה היוונית. רק אחרי פיחותים משמעותיים במטבעות הנ"ל הכלכלות יוכלו להתאושש.
אירופה הכריזה מלחמת מס
לאור המשבר הכלכלי האחרון מנסות מדינות אירופה למצוא מקורות הכנסה נוספים. לאחרונה אימץ בית המשפט האירופאי את הגישה שההכנסות של אפל ממקלטי המס באירלנד יהיו חייבות במיסוי והטיל קנס רטרואקטיבי של 13 מיליארד אירו מהכנסותיה במקלטים אלה הבין השנים 2004-2013. בסוף השבוע האחרון שלחו 185 תאגידים אמריקאים "מכתב איומים" למדינות אירופה ובו התריעו כי אימוץ הרעיון למסות את הכספים שלהם, יוביל למשיכת השקעותיהם מאירופה.
 
מאז 2008 ועד היום הכפילו תאגידים אמריקאים את סכום הכספים שהם מחזיקים באירופה ואלה הגיעו לרמה של 2 טריליון אירו. הרבה מונח על השולחן. אם התאגידים הגדולים יעזבו את אירלנד תהיה פגיעה קשה בכול אירופה. מי שמנסה לנצל זאת הוא שר האוצר המקומי המעוניין להוריד את מס חברות הטכנולוגיה ל-6 אחוז.
ובינתיים באמריקה
השוק הכי חזק בעולם, ארה"ב, גם לא מספיק חזק להעלות ריבית. הפד שוב לא העלה את הריבית בישיבתו באמצע ספטמבר.  האינפלציה האפסית מאפשרת זאת. הבועתיות בנכסי נדל"ן , מניות ואג"ח לא פרמטרים שמשחקים אצלו תפקיד. איש איש הטוב בכספו יעשה.

הבנקים המרכזיים לא לוקחים על זה אחריות. מה שכן חשוב להם הוא שהבנקים יהיו חזקים, יציבים ולא חשופים מידי לסקטור הנדל"ן, וזה המצב בינתיים. אי העלאת הריבית אינה סימן לחוזק של השווקים אבל באין אלטרנטיבה בגלל הריבית האפסית השווקים מתעלמים מכך.
מלחמות לא עושים בשנת בחירות
אוגוסט 2019. בכל פעם שבשווקים נשמעים קולות מבשרי מיתון, כמו התחממות עם איראן, מגיע טראמפ ומחזיר את השווקים למסלולם הטבעי. בחירות 2020 בפתח  המשך קריאה »
התיזמון מנצח את ההשקעה לטווח ארוך
2018: שנה תנודתית. אקורד הסיום העלאת ריבית
דצמבר 2018. סיכום 2018 התנודתית בשוקי העולם. להעלאת הריבית בישראל השפעה קטנה על משקי הבית והעסקים, אבל יש לה משמעות רבה להתפתחות הציפיות העתידיות והתשואה על הנכסים  המשך קריאה »
הכלכלה מתחממת, גם כדור הארץ
אוגוסט 2018: נתוני הצמיחה הגבוהים בארה"ב קרובים לתנופה המספרית של הכלכלות המתפתחות של סין והודו, הרחק מהדשדוש בכלכלות אירופה.  המשך קריאה »
רבותי, האינפלציה חוזרת?
מרס 2018. לא היינו מתעכבים על מדד פברואר, שעלה לאחר שנים רצופות של ירידות, אלמלא המגמה של עליית האינפלציה בעולם   המשך קריאה »
הבית האמריקאי לא ירוק יותר
אוקטובר 2017. לכאורה החלום האמריקאי קרוב מתמיד: אנחנו מביאים כסף לרכישת נדל"ן ובתמורה תשואה שנתית מובטחת של 9%. האומנם? על האותיות הקטנות שלא כתובות בפרסומות לרכישת נדל"ן מעבר לים  המשך קריאה »
הצריכה צומחת
אוגוסט 2017. מה שמתדלק את הצמיחה בישראל זה הצריכה הפרטית. זו לא צמיחה אמיתית  המשך קריאה »
טראמפ שולח את השוק לאג"ח ארוך
אוגוסט 2017. הסימן הראשון בשוק ההון האמריקאי לכך שיש נשיא צולע הוא עליה בביקוש לאיגרות חובות ארוכות, שזה מקום מפלט למצב עולם של חוסר אמון ואי ודאות.  המשך קריאה »
למה גז כן ואקזיט לא?
כדי להחליש את השקל מול הדולר, בנק ישראל צריך לנטרל את האקזיטים ולהזרים דולרים  המשך קריאה »
תוכנית כלכלית נטו חיובית
מאי 2017. יש לנו רק דברים טובים לאמר על התוכנית הכלכלית של כחלון. ואצלנו בשוק ההון מגמת התעוררות עם הנפקות חדשות  המשך קריאה »
יש עתיד בצרפת?
אפריל 2017. בצרפת מתלהבים מהפוליטיקה החדשה, אך בשורות כלכליות אין בה  המשך קריאה »
מדד המחירים ליצרן: האם סנונית ראשונה לאינפלציה?
פברואר 2017: שימו לב למדד המחירים ליצרן - עליה של 2.9% מתחילת השנה, סימן ראשון לעליה אפשרית של האינפלציה. אחיו המדד לצרכן ירד בינתיים ב-0.2 אחוז  המשך קריאה »
הרייגן של הודו
מאמר זה על כלכלת הודו מוקדש לזכרה של נאוה יצחק ז"ל, לשעבר מנהלת מכירות בברומטר, שנפטרה בחודש שעבר בטרם עת.   המשך קריאה »
מוצר פיננסי חדש בשוק ההון: קופת גמל להשקעה
ינואר 2017. מותר להפקיד בקופת הגמל להשקעה עד 70,000 ₪ בשנה ולמשוך את הכסף בכל יום ללא קנס אך עם תשלום מס רווחי הון של 25 אחוז ריאלי. אפשר לבצע דרכנו  המשך קריאה »
שווקי המניות סומכים על הבטחות טראמפ, ועולים
ינואר 2017. הכלכלה האמריקאית מצפה להפחתת מיסים ותמריצים פיסקליים שיתדלקו את הביקושים. האם האירו עומד להיחלש מול הדולר?   המשך קריאה »
טראמפ: הריבית משנה כיוון
דצמבר 2016. אפקט טראמפ: הריבית הארוכה משנה כיוון והחלה תהליך ארוך טווח של עלייה. האם אנחנו חוזרים לכלכלת צד ההיצע?  המשך קריאה »
זרקור על אג"ח: אנגל משאבים אג"ח 8
אוקטובר 2016. זרקור על איגרת חוב אנגל משאבים  המשך קריאה »
ריח של שנות השמונים באויר
אוגוסט 2016. לא מעט משותף בין רייגן לבין המועמד לנשיאות טראמפ. קודם כל לשניהם התייחסו כליצנים תורנים. אבל יותר מזה, אצל שניהם מערכת המס במוקד. אצל רייגן זה עבד יפה  המשך קריאה »
תיקון 190: מה זה אומר ולמי טוב
יולי 2016. הפעם על טרנד ושמו תיקון 190.   המשך קריאה »
האם קרנות מנייתיות ותעודות סל מכות המדדים?
יוני 2016: מי שהשקיע במדדי המניות בישראל ב-10 השנים האחרונות השיג תשואה נמוכה יותר מהמדדים המקבילים בחו"ל, אך מי שעשה זאת לפני כ-15 שנה הרוויח  המשך קריאה »
איגרות חוב אמריקאיות לא מה שחשבתם
אפריל 2016: החוסן של חברות הנדל"ן הישראליות גבוה מזה של האמריקאיות שבאות לגייס פה כסף ומציגות שיערוכים מופרזים  המשך קריאה »
השוק בצמיחה, ההייטק לא
אפריל 2016. ירידה משמעותית ביצוא ההיטק בישראל. בארה"ב השוק מתאושש  המשך קריאה »
אז אולי העלאת שכר המינימום
מרס 2016. האם העלאת שכר המינימום תגדיל הצמיחה. הנתונים מראים כלכלה ישראלית יציבה  המשך קריאה »
איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב
מרס 2016. איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב. כך זה היה בשנים שבהן נשיא מסיים את תפקידו  המשך קריאה »
מה מוריד את השווקים
פברואר 2016. למה השוק יורד, ומהם הגורמים שבכל זאת מאזנים אותו  המשך קריאה »
למה להוריד מסים למעמד הביניים
פברואר 2016: במקום עוד מאותו דבר, כלומר הפחתות ריבית, יש להוריד מיסים למעמד הביניים. הגירעון אמנם יגדל אבל אפשר לאזן בגידול בצמיחה וצעדים משלימים  המשך קריאה »
תיקון או מפולת
ינואר 2016: תיקון או מפולת? ומתי נראה התאוששות?  המשך קריאה »
האם ברזיל בדרך לחדלות פירעון?
ינואר 2016. הפעם ניתן מבט לברזיל, נפגעת עיקרית ממשבר הנפט.   המשך קריאה »
ה-16 בדצמבר הגיע וההבטחות התממשו
דצמבר 2015. תהליך העלאת הריבית יהיה ארוך ומדוד. ואצלנו, השקל החזק מחייב מציאת פתרונות  המשך קריאה »
האם שוק הדירות ישנה כיוון ב-2016?
דצמבר 2016. הריבית שמגביהה ראש ומחיר למשתכן עשויים למתן את שוק הנדל"ן  המשך קריאה »
השוק התאושש מהר. ריבית אפס אמרנו?
נובמבר 2015. אחרי תיקון של 10–15 אחוז בשוקי המניות, ראינו החודש רגיעה והתייצבות.  המשך קריאה »
ותודה שקניתם במקלדת
נובמבר 2015: המהפכה הצרכנית שבה קונים באינטרנט, והרבה, עדיין לא נתנה אותותיה בדוחות של חברות המסחר והאופנה  המשך קריאה »
תיקון מתבקש
אוקטובר 2015: הירידות האחרונות בשוקי העולם הן תיקון מתבקש לאחר תקופה ארוכה של עליות  המשך קריאה »
ריבית אפס לא עושה את העבודה
אוקטובר 2015: התיקון בשוק הוא מתבקש. ריבית אפס כבר לא עושה את העבודה. איך בכל זאת מוציאים את המשק מההאטה? קוראים לזה כלכלת היצע  המשך קריאה »
מיליארד סינים לפעמים טועים
ספטמבר 2015: אחרי משבר 2008 דשדשה הבורסה בסין במשך כארבע חמש שנים ואז החלה לעלות. לעלות זו מילה עדינה זו, הייתה נסיקה מטורפת כלפי מעלה.  המשך קריאה »
תפוח אדמה לוהט ושמו העלאת ריבית
אוגוסט 2015: בטווח של עשר השנים הקרובות הריבית תעלה, אבל לא לרמות הקודמות, לא לארבעה וחמישה אחוזים. לממשלות יש קושי רציני להעלותה  המשך קריאה »
אז כמה בטן גב היה לנו
יולי 2015. טורקיה, המתחרה הגדולה של יוון, הצליחה במהלך שנות ה-2000 להעלות את מספר התיירים מעשרה מיליון בשנה ל-40 מיליון  המשך קריאה »
מה יעשו המניות אם הריבית תעלה
מאמר של אלי צחור ואמיר חדד ב"גלובס" 9.6.15: מה יקרה לשוק המניות כשהריבית תעלה  המשך קריאה »
האם העולם חולה במחלה היפאנית
אפריל מאי 2015. האם הרחבה מוניטרית מביאה לצמיחה? המקרה היפאני מטיל ספק במגמה העולמית השלטת   המשך קריאה »
אז מה עושים? בונים בניינים (ומורידים ריבית)
מרס 2015. כשאין אלטרנטיבה סולידית לכסף, הציבור רץ לשוק הנדל"ן והמניות. בדרך לוקחים משכנתא זולה.  המשך קריאה »
שווייץ מתחת לאפס
פברואר 2015: מדינות העולם מתחמקות מהאפשרות לממן את הגירעון על ידי העלאת מיסים בכך שהם רוכשות אג"ח של עצמן  המשך קריאה »
אירופה תחת מתקפה כלכלית
ינואר 2015: כבר שנים מדברים על תוכנית כלכלית משמעותית לאירופה הנקראת "בזוקה". בכל פעם היא נדחית או מבוצעת בזעיר אנפין  המשך קריאה »
אבינומיקס 2 ופרופ' פול קרוגמן
דצמבר 2014: האם כלכלת יפן נמצאת בנקודה מעניינת לזינוק מחדש.  המשך קריאה »
מחירי הנפט, המלחמה הקרה (ומשלי פאהד)
נובמבר 2014: הזהב השחור מכה שנית. למה מחיר הנפט יורד  המשך קריאה »
הקלאסיקו נשאר, בינתיים
אוקטובר 2014: קטלוניה מובילה יחד עם בסקיה את הצמיחה הספרדית. לכן החשש הרב ממשאל העם  המשך קריאה »
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל