סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
בוטיק ההשקעות המוביל
25 שנות נסיון. סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
סל המוצרים הפיננסיים בניהול אישי.
30 שנות נסיון.
אירופה תחת מתקפה כלכלית
ינואר 2015
מאת אלי צחור ואמיר חדד
אירופה 2015 שוב בצרות
יוון הולכת לבחירות בזק שיתקיימו ב 25 בינואר: המדגמים מראים שהמפלגה שתרכיב את הממשלה הבאה תהייה סירייזה, שמנהיגה אלכסיס טספריסיס מעוניין לפתוח את הסכמי החילוץ של אירופה מול גוש האירו.
 

בשנתיים האחרונות, מאז תוכנית החילוץ של 2012, יוון הצליחה לאפס את התקציב ולהגיע לגירעון תקציבי של 0 לפני תשלומי הריבית. המחיר הוא אבטלה של מעל 25 אחוזים, אבטלת צעירים של כ-50 אחוזים וצמיחה אפסית. החוב תוצר של יוון נשאר מעל ה-150 אחוז ואיגרות החוב הארוכות של יוון נסחרות בתשואה של מעל 10 אחוזים. כשאין תקוה ואין עבודה הממשלה נופלת.

סיסמת הבחירות של טספריסיס היא "RESTART". הכוונה שלו היא לעשות את מה שהגרמנים עשו ב 1952 אחרי מלחמת העולם השנייה - מחיקת חובות . טספרסיס מעוניין תחילה לפתוח את הסכמי החילוץ עם אירופה ולבקש מהם מחיקה של החובות היווניים באופן משמעותי על מנת שהמדינה תוכל להתחיל לנהל את הכלכלה שלה מחדש.

האירופאים מצדם חושבים שהכיוון שהם פעלו בו נכון ובטווח הארוך יוון תשתקם. אבל מבחינת היווני הממוצע בטווח הקצר הוא בקושי חי ובטווח הארוך, כמו שאמר קיינס, כולם מתים.

אירופה התייחסה בהתחלה בביטול להתפתחויות ביוון אך בימים האחרונים (כמו בכל דבר באירופה) מתחיל ליפול האסימון שהאפשרות שיוון תפרוש מגוש האירו היא כמעט עובדה מוגמרת.
יש הטוענים שגם אם סירייזה ינצחו תחול עליהם האמרה ש"דברים שרואים משם לא רואים מכאן". אבל מה שברור הוא שבתקופה הקרובה הגזרה הכלכלית האירופאית מתחממת.
ומה בצרפת
אם יוון בתהליך של גסיסה, אז צרפת עדיין במחלה.
הבעיות הצרפתיות לא נגמרות רק בכלכלה המדשדשת והצמיחה האפסית שנמשכת כבר כמעט 7 שנים. בסוף השבוע שעבר התברר שלאלה מצטרף הטרור הרצחני בבטן הרכה של צרפת – בעיתון שרלי הבדו, סמל חופש הביטוי והדמוקרטיה.
צרפת, שהייתה אימפריה וכבשה מדינות נחשלות רבות, החשיבה את עצמה ככובש מיטיב עם העמים תחתה, כשפועל היא ניצלה את עושרם ואת כוח האדם הזול.

לקבלת עדכונים שוטפים במייל   


יצירת קשר עם מנהלי התיקים »


אחת הדוגמאות לכך היא הכיבוש הצרפתי באלג'יר ממנו נהנתה צרפת ממאגרי הנפט הזולים שהניעו את גלגלי הצמיחה הצרפתית. אותה צרפת סובלת היום מהמהגרים הרבים בני הדור השני והשלישי של המדינות אותן היא כבשה. מהגרים אלה מהווים נטל חמור על כלכלת הרווחה האבסורדית הצרפתית ומאתגרים את כל המודל שלפיו כלכלת צרפת מתנהלת. 
אחד הגורמים להקצנה בקרב הצעירים ממוצא מוסלמי בצרפת הוא אבטלת הצעירים בצרפת שעומדת על כ-25 אחוזים. בקרב המהגרים ממוצא מוסלמי היא עומדת על כ-50 אחוזים.
מול זה ניתן לראות שהשכר הממוצע בצרפת הוא כ-12,500 ₪ והוא גבוה ביחס למדינות רבות באירופה. הסיבה לשכר הגבוה היא המגזר הממשלתי המנופח והלא יעיל בכלכלה הצרפתית והועדים החזקים השולטים בהם. מתברר שכאשר אתה צעיר צרפתי מוסלמי חסר עבודה, מנודה ומרגיש חסר סיכוי , הדרך אל המטיפים של דאעש מתקצרת.
מחכים לבזוקה של דראגי
לאירופה אין נשיא אחד שמכתיב את הכללים כמו באמריקה אבל לפחות יש להם נגיד אחד. ב-22 בחודש מצפים האירופאים לבזוקה של דראגי.
כבר שנים מדברים על תוכנית כלכלית משמעותית לאירופה הנקראת "בזוקה". בכל פעם היא נדחית או מבוצעת בזעיר אנפין. אבל הנתונים הכלכלים ביבשת גרועים מאוד ואפילו הכלכלה הגרמנית (כן, זו עם המילקי בשקל) בקושי צומחת. אז הציפיות הן שב-22 בחודש, שלושה ימים לפני הבחירות ביוון, הנגיד האירופי דראגי אמור להכריז על תוכנית בשווי של 500 מיליארד אירו לרכישת אג"ח של ממשלות באירופה. למעשה מדובר בהרחבה מוניטרית ראשונה באירופה. השאלה הגדולה האם זה יקרה ואם זה יהיה מספיק אגרסיבי על מנת לשפר את הכלכלה.
 
באמריקה פעלו בעוצמה מאז 2008 והצליחו. ביפן כבר 20 שנה לא מצליחים ורק לאחרונה הגבירו את התוכניות בתקווה שהפעם זה יעבוד. להערכתנו, ללא תוכנית מאוד אגרסיבית הכוללת מהלכים נועזים ויצירתיים, אירופה לא תצליח להתרומם. 
מלחמות לא עושים בשנת בחירות
אוגוסט 2019. בכל פעם שבשווקים נשמעים קולות מבשרי מיתון, כמו התחממות עם איראן, מגיע טראמפ ומחזיר את השווקים למסלולם הטבעי. בחירות 2020 בפתח  המשך קריאה »
התיזמון מנצח את ההשקעה לטווח ארוך
2018: שנה תנודתית. אקורד הסיום העלאת ריבית
דצמבר 2018. סיכום 2018 התנודתית בשוקי העולם. להעלאת הריבית בישראל השפעה קטנה על משקי הבית והעסקים, אבל יש לה משמעות רבה להתפתחות הציפיות העתידיות והתשואה על הנכסים  המשך קריאה »
הכלכלה מתחממת, גם כדור הארץ
אוגוסט 2018: נתוני הצמיחה הגבוהים בארה"ב קרובים לתנופה המספרית של הכלכלות המתפתחות של סין והודו, הרחק מהדשדוש בכלכלות אירופה.  המשך קריאה »
רבותי, האינפלציה חוזרת?
מרס 2018. לא היינו מתעכבים על מדד פברואר, שעלה לאחר שנים רצופות של ירידות, אלמלא המגמה של עליית האינפלציה בעולם   המשך קריאה »
הבית האמריקאי לא ירוק יותר
אוקטובר 2017. לכאורה החלום האמריקאי קרוב מתמיד: אנחנו מביאים כסף לרכישת נדל"ן ובתמורה תשואה שנתית מובטחת של 9%. האומנם? על האותיות הקטנות שלא כתובות בפרסומות לרכישת נדל"ן מעבר לים  המשך קריאה »
הצריכה צומחת
אוגוסט 2017. מה שמתדלק את הצמיחה בישראל זה הצריכה הפרטית. זו לא צמיחה אמיתית  המשך קריאה »
טראמפ שולח את השוק לאג"ח ארוך
אוגוסט 2017. הסימן הראשון בשוק ההון האמריקאי לכך שיש נשיא צולע הוא עליה בביקוש לאיגרות חובות ארוכות, שזה מקום מפלט למצב עולם של חוסר אמון ואי ודאות.  המשך קריאה »
למה גז כן ואקזיט לא?
כדי להחליש את השקל מול הדולר, בנק ישראל צריך לנטרל את האקזיטים ולהזרים דולרים  המשך קריאה »
תוכנית כלכלית נטו חיובית
מאי 2017. יש לנו רק דברים טובים לאמר על התוכנית הכלכלית של כחלון. ואצלנו בשוק ההון מגמת התעוררות עם הנפקות חדשות  המשך קריאה »
יש עתיד בצרפת?
אפריל 2017. בצרפת מתלהבים מהפוליטיקה החדשה, אך בשורות כלכליות אין בה  המשך קריאה »
מדד המחירים ליצרן: האם סנונית ראשונה לאינפלציה?
פברואר 2017: שימו לב למדד המחירים ליצרן - עליה של 2.9% מתחילת השנה, סימן ראשון לעליה אפשרית של האינפלציה. אחיו המדד לצרכן ירד בינתיים ב-0.2 אחוז  המשך קריאה »
הרייגן של הודו
מאמר זה על כלכלת הודו מוקדש לזכרה של נאוה יצחק ז"ל, לשעבר מנהלת מכירות בברומטר, שנפטרה בחודש שעבר בטרם עת.   המשך קריאה »
מוצר פיננסי חדש בשוק ההון: קופת גמל להשקעה
ינואר 2017. מותר להפקיד בקופת הגמל להשקעה עד 70,000 ₪ בשנה ולמשוך את הכסף בכל יום ללא קנס אך עם תשלום מס רווחי הון של 25 אחוז ריאלי. אפשר לבצע דרכנו  המשך קריאה »
שווקי המניות סומכים על הבטחות טראמפ, ועולים
ינואר 2017. הכלכלה האמריקאית מצפה להפחתת מיסים ותמריצים פיסקליים שיתדלקו את הביקושים. האם האירו עומד להיחלש מול הדולר?   המשך קריאה »
טראמפ: הריבית משנה כיוון
דצמבר 2016. אפקט טראמפ: הריבית הארוכה משנה כיוון והחלה תהליך ארוך טווח של עלייה. האם אנחנו חוזרים לכלכלת צד ההיצע?  המשך קריאה »
זרקור על אג"ח: אנגל משאבים אג"ח 8
אוקטובר 2016. זרקור על איגרת חוב אנגל משאבים  המשך קריאה »
כל הדרכים מובילות ליציאה מהגוש
ספטמבר 2016. איטליה זה לא יוון. אם יוחלט במשאל עם על עזיבת גוש האירו, זו סוף דרכו ואולי תחילתה של התאוששות  המשך קריאה »
ריח של שנות השמונים באויר
אוגוסט 2016. לא מעט משותף בין רייגן לבין המועמד לנשיאות טראמפ. קודם כל לשניהם התייחסו כליצנים תורנים. אבל יותר מזה, אצל שניהם מערכת המס במוקד. אצל רייגן זה עבד יפה  המשך קריאה »
תיקון 190: מה זה אומר ולמי טוב
יולי 2016. הפעם על טרנד ושמו תיקון 190.   המשך קריאה »
האם קרנות מנייתיות ותעודות סל מכות המדדים?
יוני 2016: מי שהשקיע במדדי המניות בישראל ב-10 השנים האחרונות השיג תשואה נמוכה יותר מהמדדים המקבילים בחו"ל, אך מי שעשה זאת לפני כ-15 שנה הרוויח  המשך קריאה »
איגרות חוב אמריקאיות לא מה שחשבתם
אפריל 2016: החוסן של חברות הנדל"ן הישראליות גבוה מזה של האמריקאיות שבאות לגייס פה כסף ומציגות שיערוכים מופרזים  המשך קריאה »
השוק בצמיחה, ההייטק לא
אפריל 2016. ירידה משמעותית ביצוא ההיטק בישראל. בארה"ב השוק מתאושש  המשך קריאה »
אז אולי העלאת שכר המינימום
מרס 2016. האם העלאת שכר המינימום תגדיל הצמיחה. הנתונים מראים כלכלה ישראלית יציבה  המשך קריאה »
איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב
מרס 2016. איך מגיב שוק ההון לבחירות בארה"ב. כך זה היה בשנים שבהן נשיא מסיים את תפקידו  המשך קריאה »
מה מוריד את השווקים
פברואר 2016. למה השוק יורד, ומהם הגורמים שבכל זאת מאזנים אותו  המשך קריאה »
למה להוריד מסים למעמד הביניים
פברואר 2016: במקום עוד מאותו דבר, כלומר הפחתות ריבית, יש להוריד מיסים למעמד הביניים. הגירעון אמנם יגדל אבל אפשר לאזן בגידול בצמיחה וצעדים משלימים  המשך קריאה »
תיקון או מפולת
ינואר 2016: תיקון או מפולת? ומתי נראה התאוששות?  המשך קריאה »
האם ברזיל בדרך לחדלות פירעון?
ינואר 2016. הפעם ניתן מבט לברזיל, נפגעת עיקרית ממשבר הנפט.   המשך קריאה »
ה-16 בדצמבר הגיע וההבטחות התממשו
דצמבר 2015. תהליך העלאת הריבית יהיה ארוך ומדוד. ואצלנו, השקל החזק מחייב מציאת פתרונות  המשך קריאה »
האם שוק הדירות ישנה כיוון ב-2016?
דצמבר 2016. הריבית שמגביהה ראש ומחיר למשתכן עשויים למתן את שוק הנדל"ן  המשך קריאה »
השוק התאושש מהר. ריבית אפס אמרנו?
נובמבר 2015. אחרי תיקון של 10–15 אחוז בשוקי המניות, ראינו החודש רגיעה והתייצבות.  המשך קריאה »
ותודה שקניתם במקלדת
נובמבר 2015: המהפכה הצרכנית שבה קונים באינטרנט, והרבה, עדיין לא נתנה אותותיה בדוחות של חברות המסחר והאופנה  המשך קריאה »
תיקון מתבקש
אוקטובר 2015: הירידות האחרונות בשוקי העולם הן תיקון מתבקש לאחר תקופה ארוכה של עליות  המשך קריאה »
ריבית אפס לא עושה את העבודה
אוקטובר 2015: התיקון בשוק הוא מתבקש. ריבית אפס כבר לא עושה את העבודה. איך בכל זאת מוציאים את המשק מההאטה? קוראים לזה כלכלת היצע  המשך קריאה »
מיליארד סינים לפעמים טועים
ספטמבר 2015: אחרי משבר 2008 דשדשה הבורסה בסין במשך כארבע חמש שנים ואז החלה לעלות. לעלות זו מילה עדינה זו, הייתה נסיקה מטורפת כלפי מעלה.  המשך קריאה »
תפוח אדמה לוהט ושמו העלאת ריבית
אוגוסט 2015: בטווח של עשר השנים הקרובות הריבית תעלה, אבל לא לרמות הקודמות, לא לארבעה וחמישה אחוזים. לממשלות יש קושי רציני להעלותה  המשך קריאה »
אז כמה בטן גב היה לנו
יולי 2015. טורקיה, המתחרה הגדולה של יוון, הצליחה במהלך שנות ה-2000 להעלות את מספר התיירים מעשרה מיליון בשנה ל-40 מיליון  המשך קריאה »
מה יעשו המניות אם הריבית תעלה
מאמר של אלי צחור ואמיר חדד ב"גלובס" 9.6.15: מה יקרה לשוק המניות כשהריבית תעלה  המשך קריאה »
האם העולם חולה במחלה היפאנית
אפריל מאי 2015. האם הרחבה מוניטרית מביאה לצמיחה? המקרה היפאני מטיל ספק במגמה העולמית השלטת   המשך קריאה »
אז מה עושים? בונים בניינים (ומורידים ריבית)
מרס 2015. כשאין אלטרנטיבה סולידית לכסף, הציבור רץ לשוק הנדל"ן והמניות. בדרך לוקחים משכנתא זולה.  המשך קריאה »
שווייץ מתחת לאפס
פברואר 2015: מדינות העולם מתחמקות מהאפשרות לממן את הגירעון על ידי העלאת מיסים בכך שהם רוכשות אג"ח של עצמן  המשך קריאה »
אבינומיקס 2 ופרופ' פול קרוגמן
דצמבר 2014: האם כלכלת יפן נמצאת בנקודה מעניינת לזינוק מחדש.  המשך קריאה »
מחירי הנפט, המלחמה הקרה (ומשלי פאהד)
נובמבר 2014: הזהב השחור מכה שנית. למה מחיר הנפט יורד  המשך קריאה »
הקלאסיקו נשאר, בינתיים
אוקטובר 2014: קטלוניה מובילה יחד עם בסקיה את הצמיחה הספרדית. לכן החשש הרב ממשאל העם  המשך קריאה »
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל
ניוזלטר
הרשמו לקבלת עדכונים שוטפים במייל